OCZYSZCZANIE WĄTROBY - wskazania, sposoby, diety, produkty wspierające i zioła.

OCZYSZCZANIE WĄTROBY

Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. W ciągu 6 miesięcy spożywamy wraz z żywnością ok. 3,5 kg dodatków chemicznych konserwantów, barwników, substancji wzmacniających smak i zapach, metali ciężkich, pestycydów, leków itp. Poza tym, każdego dnia nasze organizmy narażone są na kontakt z toksynami pochodzącymi ze środowiska (z powietrza, wody i gleby).  Jeżeli te wszystkie toksyny nie zostaną zneutralizowane i rozłożone w  organizmie to zaczynają wraz z krwią krążyć po ustroju, dostając się do wszelkich tkanek i organów, w których się kumulują. Zatruciu ulegają wszystkie tkanki, jednak szczególnie obciążone są organy odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji np. wątroba. Toksyny te nie usunięte w porę, mogą stać się przyczyną wielu przykrych dolegliwości i chorób.

Aby poczuć się lepiej, należy oczyścić swój organizm. 
Metod oczyszczania wątroby jest dość dużo i różnią się one od siebie czasem trwania i użytymi do niej produktami. Nie mnie jednak - wcale nie trzeba stosować w tym celu wymęczających głodówek ! 


fot. tapeciarnia.pl

Jakie są wskazania do oczyszczania wątroby ?

- Bóle wątroby. 
- Stany rekonwalescencji po  uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi takimi jak: długotrwałe kuracje antybiotykowe, nadużywanie alkoholu, chemioterapia, zatrucia grzybami.
- Marskość wątroby.
- Zwyrodnienie tłuszczowe wątroby.
- Kolka żółciowa i kamica. 
- Wzdęcia i wodobrzusze. Częste zgagi.
- Niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia.
- Otyłość, wysoki cholesterol i miażdżyca.
- Nadmiar toksyn w organizmie.
- Obniżona odporność organizmu, częste infekcje.
- Brak energii do życia, irytacja, agresja, złe samopoczucie.
- Częste migreny, bóle stawów.
- Objawy niedoboru np. witamin.
- Zabarwiony za żółto spód języka
- Zmiany na skórze: liczne znamiona barwnikowe i brodawki, brązowe plamy przy cebulkach włosów

Pomocne w oczyszczaniu wątroby

SSANIE OLEJU ...

W tej metodzie oczyszczania organizmu do płukania jamy ustnej  możemy użyć każdy rodzaj oleju tłoczonego na zimno, jednak najlepsze właściwości wykazuje olej słonecznikowy, arachidowy lub oliwa z oliwek. Uważa się, że twórcą tej metody jest prof. Michał Tombak.
W czasie płukania ust olej skutecznie wyłapuje, wiąże i wchłania wszelkie substancje szkodliwe dla organizmu, w tym mikroorganizmy.  Pamiętajmy, że w  przeciągu 30 minut przez naszą jamę ustną przepływa około 3 litrów krwi! Płukanie ust przy użyciu tej metody powinniśmy stosować przez około 1 do 6 miesięcy.Najlepiej jest robić to rano lub wieczór (bezpośrednio przed pójściem spać). Należy być na czczo lub 3 godziny po ostatnim posiłku, wcześniej trzeba też umyć zęby. Prof. Tombak radzi, aby przyjąć nie więcej niż 1 stołową łyżkę oleju i ssać lekko, bez wysiłku, w przedniej części jamy ustnej przez 15-30 minut.Oleju nie można połykać, ponieważ zawiera toksyny. To zniweczy efekty kuracji. Następnie trzeba znowu umyć zęby i dokładnie wypłukać wodą. Bardzo ważne jest też czyszczenie języka, na którym zbiera się osad oraz wydzieliny błon śluzowych. 
Wg prof. Tombaka już po upływie 2 tygodni ustępują ostre stany chorobowe, a w ciągu kilku miesięcy – przewlekłe. W przypadku poważnych chorób w pierwszych tygodniach stosowania oczyszczania olejem mogą wystąpić osłabienie, ospałość czy też nasilenie objawów choroby. Złe samopoczucie jest efektem ubocznym uwalniania się dużej ilości toksyn. Negatywne objawy mogą wystąpić, ale nie muszą. Jeżeli się pojawią, możemy wspomóc oczyszczanie lewatywą. Irygator kupimy w każdej aptece.

PICIE DUŻEJ ILOŚCI WODY ...

Co najmniej 1,5 litra wody MUSIMY  wypić - mogą być to też ziołowe herbatki i soki.
Soki z marchwi i buraka świetnie oczyszczają i wzmacniają wątrobę.

SAUNA I GORĄCE KĄPIELE ... 

Sauna (sucha i parowa), ale również gorące kąpiele pomagają w usunięciu toksyn z organizmu. O skuteczności gorących kąpieli pisałam tutaj: KLIK - poszukaj w artykule podtytułu " Oczyszczanie organizmu drogą do rzucenia nałogu".

DIETA  ?! ... 
Najbardziej polecane to: DIETA OWOCOWO WARZYWNA , która powinny trwać około 10-20 dni.Taka dieta dostarcza antyoksydantów, oczyszcza krew, usprawnia też działanie narządów oraz dodaje energii. Badania naukowe dowodzą, że dieta ta ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie i stan zdrowia jej stosujących!  Pozwala na zdrową redukcję masy ciała bez liczenia wartości energetycznej i przy spożywaniu dowolnej ilości zdrowego pożywienia. Poza tym jest doskonała w trakcie oczyszczania, ale również na co dzień, uzupełniona w pozostałe grupy produktów, m.in. zboża czy rośliny strączkowe.

Po około 7 dniach diety wprowadzane są stopniowo fermentowane napoje mleczne, produkty zbożowe i chude mięso. Po zakończeniu takiej diety zaleca się przejście na dietę na poziomie około 1000 kcal przez 2 tygodnie, a następnie stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków przez następne tygodnie

Jeśli nie mamy aż tyle samozaparcia, aby przejść na tak długą i dość radykalną kurację możemy spróbować zastosować DIETĘ ODTRUWAJĄCĄ  która jest mniej "restrykcyjna". Podczas tej diety spożywamy wyłącznie pokarmy oczyszczające, a wyłączamy z niej toksyny w postaci cukru, kawy, tytoniu, mocnej herbaty, przetworzonych pokarmów. Zakazane są słodycze, alkohol i czerwone mięso. Nie jemy masła i margaryny na rzecz olejów tłoczonych na zimno. Możemy sobie zaplanować jakiś weekend, aby zacząć oczyszczanie i przeznaczyć na nie tylko 3 dni, możemy również naszą kurację przedłużyć do 7-14 dni lub więcej.

Jakie produkty są szczególnie polecane podczas DIETY ODTRUWAJĄCEJ ?

- Szczególnie ważne i polecane są soki owocowe i warzywne ( ale świeże, nie pasteryzowane!). Do takich soków można dodawać różne zioła, które wspomagają kurację.

- Owoce i warzywa. Szczególnie polecane są wszystkie zielone warzywa, poza tym marchew, buraki, papryka, pomidory, brukiew. Owoce i warzywa - no cóż - najlepiej jeśli byłyby z własnego ogródka. Polecam Wam stronę, na której zobaczycie listę warzyw i owoców zawierających najwięcej pestycydów w kolejności od najbardziej skażonych, zobaczcie koniecznie : KLIK.

- Zielona herbata. (OPIS)
- Jogurty, maślanki, kefiry ( ale naturalne, nie smakowe!).
- Pieczywo razowe i pełnoziarniste.
- Świeże ryby.
- Cytryna (polecane jest picie rano wody z cytryną).
- Siemię lniane. (OPIS) Niezbędne podczas oczyszczania, pomaga w usuwaniu toksyn.
- Buraki czerwone. Szczególnie jako sok. Również pomagają w usuwaniu toksyn.
- Imbir. Silnie przeciwzapalny i oczyszczający. Najlepiej jeśli uczynimy go jednym ze składników wyciskanego soku marchewkowo-jabłkowego.
- Algi Zawarty w nich jod pomaga wyregulować metabolizm. Dodatkowo są one bogate w chlorofil i  minerały: wapń, magnez i potas.
- Stewia. (OPIS)
- Oleje tłoczone na zimno. Polecany jest olej lniany.
Soczewica, ryż, orzechy włoskie, migdały, sezam, słonecznik, otręby owsiane.
Polecam fasolę mung (OPIS)posiada ona zdolność usuwania wszelkich toksyn z organizmu. Poprawia pracę wątroby, oczyszcza organizm, jest niedroga, lekkostrawna - więc tylko jeść i korzystać z jej leczniczych właściwości!
- Błonnik witalny (OPIS). Bardzo polecany - przyspiesza trawienie.  Dzięki niemu resztki pokarmu i niebezpieczne dla organizmu toksyny zamiast zalegać w jelitach są szybko usuwane z organizmu.
- Yerba Mate.

Ważne wspomaganie ziołami !
Warte polecenia jest - obok diety - stosowanie ziół poprawiających pracę wątroby i oczyszczających organizm. Godne polecenia są:

OSTROPEST PLAMISTY (OPIS) - Posiada on unikalną zdolność do ochrony wątroby i uważa się, że nie ma lepszego odpowiednika od niego na rynku. Ostropest dzięki zawartości silimaryny pomaga zapobiec i leczyć choroby wątroby.
Zioło to zbiera tak wiele pozytywnych opinii, że nie ma co się nawet zastanawiać nad jego zastosowaniem w swojej kuracji oczyszczającej.

MNISZEK LEKARSKI - To również jedno z najbardziej efektywnych ziół stosowanych przy oczyszczaniu wątroby. Działając głównie na wątrobą oraz pęcherzyk zółciowy pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii.

FIOŁEK TRÓJBARWNY (OPIS) Przyśpiesza on wydalanie toksyn oraz zbędnych metabolitów z organizmu. Fiołka trójbarwnego od dawna używano do oczyszczania krwi lub jako środka skutecznego w pozbywaniu się wszelkich substancji toksycznych z organizmu.

KOCANKA (OPIS) jest ona bardzo cenną rośliną leczniczą, ale szczególnie ważny jest jej pozytywny wpływ, jaki ma na wątrobę. 

KARCZOCH ZWYCZAJNY

LIŚCIE LAUROWE (KLIK) - przeczytaj podtytuł '' Oczyszczanie organizmu z liściem laurowym".

POKRZYWA (OPIS) - co tu dużo mówić - pokrzywa znana jest od wieków ze swoich oczyszczających właściwości.  Związki zawarte w pokrzywie oczyszczają cały układ trawienny, poprawiają pracę trzustki, wątroby i żołądka. Stosuje się ją bardzo często w chorobach tych organów.

SUSZONE LIŚCIE POZIOMKI (KLIK) - Wyciąg z liści poziomki usuwa z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, a także jony sodowe i chlorki. 

MIĘTA (OPIS) - Często stosowana w schorzeniach wątroby, usprawnia jej pracę.


Fot. www.beztoksyn.pl

Zastosowanie kuracji oczyszczania wątroby, u niektórych osób może mieć bardzo dobre rezultaty, u innych natomiast ledwo zauważalne zmiany. Nie należy się tym zbytnio przejmować ponieważ każdy organizm jest inny, inaczej reaguje itd. 

Wszystkie zioła pomocne w kuracji oczyszczającej kupicie tutaj: KLIK
Przykładowo: ostropest : KLIK, mniszek : KLIK, Skrzyp polny : KLIK,
a także bardzo  pomocne w diecie oczyszczającej: zielona herbata KLIK , Yerba Mate KLIK,
błonnik witalny KLIK .

Komentarze