"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 28 sierpnia 2014

POZIOMKA - niepozorna roślinka o niezwykle wartościowych...LIŚCIACH !

Poziomka

Inne nazwy: poziomka zwyczajna, poziomka jadalna, czerwona jagoda, koziomka.

Poziomka to drobna, niepozorna roślinka, której maleńkie owoce mają niezrównany zapach i niezapomniany smak. Zastosowanie poziomki w medycynie naturalnej zostało odkryte w XII wieku. Owoce poziomki mają dużą wartość odżywczą, smakową i leczniczą lecz niestety są bardzo nietrwałe i delikatne.  Zawierają łatwoprzyswajalne cukry proste, sole mineralne (żelazo, fosfor, potas i wapń), witaminy. Owoce poziomki pospolitej zawierają do 10% cukrów, kwasy (1,6%) – cytrynowy, jabłkowy i salicylowy, ponadto antocyjany, garbniki, pektyny. Są bogate w witaminy: C, karoten, B1, B2, K. Może się wydawać dziwne, ale największą jednak wartość leczniczą mają nie owoce, a... liście poziomki. Wyciągi z liści są bardzo często stosowane w fitoterapii.

Liście poziomki - właściwości lecznicze

liść poziomki właściwości- Związki zawarte w liściach poziomki, zwiększają ilość wydalanego moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii. Dlatego mogą być użyteczne w leczeniu kamicy moczowej. Dzięki właściwościom dezynfekującym drogi moczowe, poziomki można wykorzystywać w leczeniu przewlekłych zakażeń (towarzyszących często tej chorobie). 

-  Poziomka odżywia i witaminizuje, oczyszcza krew i reguluje przemianę materii. 
Picie naparu z liści poziomki jest szczególnie polecane więc przy zaburzeniach przemiany materii,zaburzeniach trawiennych z biegunką, nieżytach żołądka i jelit, zmianach zwyrodnieniowych i stłuszczeniu wątroby, otyłości.

- Wskazane dla osób cierpiących na niedokrwistość.

- Wyciąg z liści poziomki usuwa z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materi, a także jony sodowe i chlorki. 

- Liście poziomki są także polecane przy miażdżycy. Napar z liści rozpuszcza złogi miażdżycowe.

- Zawarte w liściu poziomki garbniki mają również działanie  bakteriobójcze. Dodatkowo neutralizują toksyny produkowane przez szczepy bakterii chorobotwórczych.

- Napar z liści poziomki może być wykorzystywany do płukania jamy ustnej przy występowaniu nieprzyjemnego zapachu. Usuwa on również kamień nazębny.

- Naparem z liści poziomki oprócz jamy ustnej można płukać gardło i narządy płciowe przy stanach zapalnych. Mocne wyciągi (gęste) z liści nadają się do leczenia hemoroidów. 

- Liście poziomki regulują ciśnienie krwi i są polecane przy nadciśnieniu.

- Natomiast świeże liście poziomki przykłada się na rany i wrzody.


Uwaga! Czasami zdarzają się uczulenia na poziomki. Objawiają się one wysypką. Osobom uczulonym na tę roślinę zaleca się jej unikanie.


Jak stosować liście poziomki ?

poziomkaODWAR z liści poziomki
(właściwości czyszczące krew, moczopędne i przeciwzapalne)

Przygotowujemy go zalewając 1 łyżkę suszonych liści 1 szklanką wody. Całość gotujemy przez około 5 minut. Następnie odstawiamy na 10-15 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach. Przy biegunkach przygotowujemy odwar bardziej stężony (2 łyżki liści na szklankę wody).

NAPAR Z ZIELA. Przepis: 1 łyżkę suszonego ziela należy zalać szklanką wrzątku. Odstawiamy na ok. 15 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2 -3 porcjach w ciągu dnia.

NAPAR z liści poziomki

1 łyżkę suszonego ziela zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy na około 15 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2 -3 porcjach w ciągu dnia.

Smak poziomki ....

Bardzo polecam również gotowe herbatki o smaku poziomki np. czarna herbata o smaku poziomki...herbata zielona z poziomką... herbatka PU-ERH poziomkowa...a może kawa aromatyzowana poziomką ? 
Czujecie już ten smak i zapach ? :)

Jeśli chcielibyście kupić liście poziomki to podaje link: KLIK
Kawa, zielona herbatka, pu-erh z poziomką... tu: KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze