KOCANKA - na wszelkie choroby wątroby i nie tylko

Kwiat kocanki lekiem na wątrobę i nie tylko

Kocanka:  (Helichrysum arenarium) polskie nazwy regionalne: kocanka cytrynowa, kocanka żółta, kocie łapki, kotki, kwiat słomiany, kwiat suchy, nałupnik, nieśmiertelnik, nieśmiertelnik polny, nieśmiertelnik żółty, radostka, słomianka, słomiany kwiat, sucha bieda, suchodolki, suchokwiat, suchołuska, suchoruska, suchotnik, suchy deszcz, swarzybaba, szarotka piaskowa, szarotka żółta, trupi kwiat, trupie ziele, wkosatka, włoski wrotycz

Kocanka jest bardzo cenną rośliną leczniczą, ale szczególnie ważny jest jej pozytywny wpływ, jaki ma na wątrobę. Potrafi pomóc, gdy miąższ wątroby jest uszkadzany przez różne związki toksyczne pochodzące z pokarmów lub leków, a także z powodu niedostatku żółci, co jak wiadomo wywołuje kłopoty trawienne.

 Składniki czynne kocanki działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na miąższ wątroby. Olejek eteryczny hamuje rozwój bakterii Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Mycobacterium oraz drożdżaków. Antybiotyczne właściwości mają również kwasy fenolowe i flawonoidy. Terpeny, fenolokwasy, kwercytryna, kempferol, helichryzyna (flawonoid) i naryngenina pobudzają wydzielanie żółci i działają przeciwzapalnie. Kwercytryna natomiast działa odtruwająco na wątrobę.



Surowiec leczniczy czyli kwiatostan kocanki pozyskiwany jest z gatunku kocanki piaskowe Helichrysum arenarium (L.) Moench. Jest on ujęty w Farmakopei Szwajcarskiej 10 oraz w Farmakopei Polskiej VI z 2002 r. Figuruje również w Deutscher Arzneimittel Codex z 2005 r. Typowy surowiec flawonoidow


Kocanka - kto powinien się nią zainteresować?


Osoby mające problemy z wątrobą. Kocanka jest bardzo często stosowana przy wszelkich problemach z tym organem. Związki zawarte w kwiatach kocanki poprawiają funkcjonowanie wątroby i ją oczyszczają.

- Osoby mające kłopoty z przemianą materii, wzdęcia. Kwiaty kocanki nieznacznie zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Pobudzają trawienie i przyswajanie składników pokarmu, przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. 

- Stosowana jest także w kamicy żółciowej.

- Żółtaczce.

- W leczeniu skazy moczanowej oraz reumatyzmu

- W stanach zapalnych układu żółciowego.

- W zaburzeniach trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego. 

- W terapii dny, zatruć i obrzęków ze względu na silne działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odtruwające.

- W leczeniu chorób układu oddechowego (zakażenia, stany zapalne).

- Przy kaszlu, alergii, chrypce, bólu gardła.

- Ponadto mogą zainteresować się nią osoby zmagające się z trądzikiem.

Kocanka - a zatem jak ją stosować?

Napary i odwary są mniej skuteczne niż wyciągi alkoholowe, ponieważ flawonoidy rozpuszczają się lepiej w alkoholu, lecz stosuje się również napary. Odwar działa lepiej niż napar.

ODWAR KOCANKOWY
3 łyżki ziół zalewamy 2 szklankami ciepłej, przegotowanej wody doprowadzamy do wrzenia (nie gotujemy) i po kilku minutach zdejmujemy z kuchenki. Pijemy 1-3 szklanki naparu 2-3 razy dziennie.

Dawkowanie wg FP VI: 3 razy dziennie po 1 g w odwarach. 

NAPAR Z KOCANKI
1łyżkę suszu kwiatów kocanki zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 15 minut, następnie odcedzamy i pijemy. Herbatkę taką pijemy przez 14 dni po 3 szklanki dziennie

Napar jest bogaty w olejek eteryczny. Kwiat kocanki można zaparzać w mleku z miodem, które lepiej ekstrahuje składniki czynne. Także wyciągi olejowe ze świeżej lub suchej kocanki mogą być używane jako środek przeciwkamiczy i żółciotwórczy, oczyszczający organizm, szczególnie na oliwce z pierwszego tłoczenia i oleju lnianym. 

NALEWKA KOCANKOWA
Na 1 część kocanki bierzemy 5 części alkoholu 70% i macerujemy przez 14 dni w ciepłym miejscu od czasu do czasu potrząsając. Pijemy 1 łyżkę nalewki rozwodnioną 1 kieliszkiem wody.

Dobra rada: suszone kwiaty kocanki umieszczone w szafie, podobnie jak lawenda, skutecznie odstraszają mole. :)


W leczeniu wątroby polecam również i to szczególnie => Ostropest plamisty - cudowny lek na wątrobę i nie tylko

Kwiat kocanki kupisz tutaj:  KLIK

Źródła:
rozanski.li/?p=295
leczniczeziola.pl/1038/kocanka
sielskieklimaty.pl/?p=1478

Komentarze

  1. Witam serdecznie! Moja kocnaka kilka dni temu pokryła się dużą ilością czarnych kropek z białym nalotem. Nie jestem pena,czy to jakieś robactwo czy choroba a może naturalny proces.Może potrafi Pani pomóc :)?

    Aga

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas na działce właśnie pełno w tym roku tego maleństwa - szukałam informacji co to za ziółko :) już wiem - jutro zrywam :)

    pozdrawiam;

    A.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz