Siemię lniane - skarb natury !

Siemię lniane

(czyli nasiona lnu)

Siemię lniane to prawdziwy skarb dla zdrowia i urody ! Od wieków jest ono stosowane w medycynie naturalnej. Ten zielarski środek leczniczy powinien się znaleźć w diecie każdej osoby, która dba o zdrowie i zdrowy wygląd.

W 100 g siemienia lnianego zawarte jest :

42 g tłuszczów w tym 29 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 7,5 g jednonienasyconych;
27 g błonnika;
18 g białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów;
1,6 mg witaminy B1 (126% dziennego rekomendowanego spożycia);
0,473 mg witaminy B6 (36% dziennego rekomendowanego spożycia);
392 mg magnezu (106% dziennego rekomendowanego spożycia);
255 mg wapnia;
5,73 mg żelaza (46% dziennego rekomendowanego spożycia);
4,34 mg cynku (43% dziennego rekomendowanego spożycia).

Źródło: USDA Nutrient databas. % dziennego rekomendowanego spożycia z angielskiej Wikipedii


Siemię lniane na włosy 

Siemię lniane rewelacyjnie działa na włosy.


siemię lniane na włosy

Siemię lniane - WŁAŚCIWOŚCI 

- Siemię działa łagodząco w układzie pokarmowym przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przeciwstawnych. Stosowane  przy biegunkach, zaparciach, a także zapobiegawczo dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet owrzodzeniach.

- Błonnik pokarmowy zawarty w siemieniu lnianym pozwala także wchłonąć pewne ilości cholesterolu, dzięki czemu jego stężenie we krwi jest niższe.

- Posiada największą zawartość lignanów wśród żywności ! – fitoestrogenów o aktywności przeciwutleniaczy. Dzięki temu zalecane jest jako środek wspomagający w profilaktyce nowotworowej. Spożycie 30 g zmielonego siemienia dziennie spowodowało po miesiącu spadek o połowę tempa podziałów komórek nowotworowych raka prostaty.
Lignany poza tym unieczynniają nadmiar estrogenów, które mogą powodować raka sutka u kobiet.

Warto wspomnieć przy tym temacie o bardzo znanej DIECIE ANTYNOWOTWOROWEJ DR BUDWIG. Dzięki tej diecie wróciło do zdrowia wielu pacjentów, którzy byli już w bardzo krytycznym stanie.Dieta ta jest oparta na spożywaniu mielonego siemienia i oleju wyciskanego na zimno z ziaren lnu. Siemię nie jest przy tym nigdy podawane samodzielnie, lecz w połączeniu z sokami owocowymi, miodem, owocami lub nabiałem  co powoduje, że potencjalnie niebezpieczne reakcje chemiczne nie mają miejsca, a zamiast tego siemię obdarza nas korzyściami zdrowotnymi. Zaleca się unikanie cukru, tłuszczów zwierzęcych, oleju sałatkowego, wędlin, masła, a zwłaszcza margaryny.
Doktor Budwig wydała szereg pozycji książkowych, z których część została przetłumaczona na język angielski. Jedna z popularniejszych nosi tytuł: 'Olej lniany jako prawdziwa pomoc w walce z artretyzmem, zawałem serca i rakiem". Znana autorka diety antynowotworowej sama żyła aż 95 lat !

Ciekawostka: najbogatsze w składniki aktywne jest siemię lniane złote - zwane '' budwigowym''. 

- Siemię lniane jest produktem szczególnie polecanym przy zapaleniach gardła, krtani, a także kaszluNie jeden syrop nie działa tak rewelacyjnie jak siemię !


Siemię lniane na odchudzanie ?

 Siemię lniane to wielki sprzymierzeniec w odchudzaniu. Spadek wagi dzięki stosowaniu siemienia lnianego, racjonalnej diecie odchudzającej oraz ćwiczeniom fizycznym jest murowany ! Siemię lniane zawiera niezbędne do życia, zdrowia i oczywiście odchudzania NNKT -
 inaczej znane jako omega-3 i omega-6. 
 Oba rodzaje tych kwasów są niezbędne do produkcji ejkanozydów – hormonów odpowiedzialnych za główne funkcje ciała, jak trawienie, produkcja insuliny i magazynowanie tłuszczu. Naukowcy udowodnili, że dodatek tych kwasów do diety obniża masę ciała i pozwala spalić tłuszcz zapasowy. 
Poza tym siemię lniane zawiera duże ilości błonnika, odpowiedzialnego za uczucie sytości.

1 łyżka siemienia lnianego = około 53 kalorie


Siemię lniane - jak stosować ?

Siemię lniane możemy dodawać praktycznie do każdego posiłku. Bardzo fajnie smakuje np. z serkiem wiejskim i sałatkami. 
Wskazane jest spożywanie go w ilościach nie większych niż 2-3 łyżki. Należy też pić przy tym dużo wody. 
Siemię lniane możemy kupić całe lub mielone. Najlepiej jest oczywiście jeśli kupimy siemię całe i zmielimy je samodzielnie w domu ( np. w młynku do kawy lub blenderze ) - wtedy nie traci tak dużo właściwości. Jeśli nie chcemy go mielić - możemy zrobić z niego  kisiel.


siemię lniane do posiłku
fot. tumblr

Kisiel z siemienia lnianego :

W tym celu trzeba  2-3 łyżki siemienia zalać szklanką  ciepłej wody i pozostawić na conajmniej godzinę, a potem odcedzić i pić powstały kisiel 2 lub 3 razy dziennie.
Kisiel taki jest polecany na biegunki.
Natomiast dodatek naturalnego miodu do kisielu będzie pomocny przy chorobach górnych dróg oddechowych. Taki kisielek spożywamy wtedy z całymi ziarenkami – nawilży on śluzówki i wzmocni układodpornościowy.



Wszystkie rodzaje siemienia lnianego możecie kupić tutaj : KLIK

Komentarze

  1. Wielkie dzięki za wspaniałe artykuły :).
    Pozdrawiam gorąco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam częściej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak się gotuje ziarenka tego siemienia, to wydobywa się chyba tłuszcz, nie wiem co to jest, pierwszy raz gotowałem dziś, szczerze to nie najadłem się tego, jadłem z kurczakiem + warzywa do tego.
    Dałem 3-4 łyżki stołowe na 400-450ml wody.

    OdpowiedzUsuń
  4. Siemię lniane to przyprawa, którą używam mimo że jej walory smakowe – niekoniecznie wpisują się w moje oczekiwania, ale... jej dobroczynne właściwości są na tyle silne, że mimo to – korzystam regularnie. Idealnie działa na moje włosy, skórę i paznokcie. A i układ trawienny działa wydajniej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz