"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

poniedziałek, 8 września 2014

MIĘTA - Nie tylko jako lecznicza herbatka ! ...

Mięta

Mięta należy do najstarszych roślin leczniczych świata. To również obok rumianku najpopularniejsze zioło w domowych apteczkach. Czy wiecie, że przypisywane są jej właściwości magiczne? Napary z mięty, zgodnie z wierzeniami ludowymi, są w stanie odgonić złe myśli, a zawiązana gałązka mięty na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnić ma wierność małżeńską. Mięta używana była już w starożytnym Egipcie. W zamierzchłych czasach uważano ją za zioło, które pobudza mózg do myślenia i dlatego też uczniowie rzymskich filozofów uwieczniali nią skronie. Hipokrates docenił miętę jako świetny środek przeciwbólowy i pobudzający. Leczono nią mdłości oraz bóle głowy. Dziś mięta ceniona jest szczególnie za swój charakterystyczny i silny aromat, jednak nie wszyscy pamiętają, że mięta posiada również szerokie zastosowanie terapeutyczne.

Właściwości lecznicze mięty

Surowcem leczniczym mięty są liście, które zawierają mentol w olejku eterycznym, a także m.in. kwas askorbinowy(wit.C), karoten, rutynę, betainę oraz śladowe ilości olejku jasmonu, który występuje głównie w młodych liściach nadając im charakterystyczny, przyjemny zapach. Mięta zawiera też żelazo, wapń, potas, magnez.

mięta właściwości

Mięta w kuchni 

napar z mięty


Jako przyprawę traktujmy ją z dość dużą dowolnością, pamiętając jednak o tym, iż potrafi ona zdominować smak potrawy. Mięta dodana do potraw jako przyprawa ułatwi trawienie i nada nieco orzeźwiającego aromatu naszym potrawom.

Dodajemy ją:

- Do deserów ( lody, owoce, czekolada).

- Do sałatek, sosów. Nadaje im oryginalnego smaku.

- Jako składnik popularnego sosu miętowego.

- Do wielu farszów.

- Do wielu zup np. z zielonego groszku.

- Do pieczonego kurczaka, ryb i mięs (poza wieprzowiną).

- Do zapiekanek.

- Do twarogu i pierogów.

Ciekawostki

Warto  pamiętać o starym babcinym sposobie, jakim jest wrzucenie kilku listków mięty do gotującego się mleka – zapobiegnie to jego zwarzeniu.

Jeśli zaaplikujemy naszemu psu kilka kropelek olejku mięty na łapy oraz w innych częściach ciała, wdychając go, powinien stać się dużo spokojniejszy. Taki efekt uspokojenia jest najczęściej pomocny w sytuacji, gdy wokół nas panuje hałas: na przykład spowodowany przez sztuczne ognie, głośny remont u sąsiada itp.

W czasie wyjątkowych upałów Japończycy noszą przy sobie liście mięty zmięte w kulki i orzeźwiają się samym już tylko jej zapachem.


Miętę suszoną kupicie tutaj: KLIK. Polecam również pyszne herbatki z dodatkiem i aromatem mięty KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze