"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 25 listopada 2014

BRATEK TRÓJBARWNY - na trądzik i oczyszczenie krwi

Ziele bratka trójbarwnego

Inne nazwy: fiołek trójbarwny,

Jednym z najbardziej efektywnych w działaniu ziół używanych do walki z problemami skórnymi - takimi, jak np. trądzik jest bratek (fiołek trójbarwny). Dzięki zawartym w bratku składnikom (salicylany i rutyny), posiada on właściwości przeciwzapalne (likwidujące pryszcze na skórze i zmiany zapalne) i wzmacniające naczynia krwionośne. 
Zioło to poza tym ma moc innych właściwości: poprawia przemianę materii, pomaga w usunięciu toksyn z organizmu, obniża gorączkę, działa wykrztuśnie i zmniejsza krzepliwość krwi.

Bratek trójbarwny właściwości
Bratek trójbarwny - właściwości lecznicze

Przyśpiesza wydalanie toksyn oraz zbędnych metabolitów z organizmu. Fiołka trójbarwnego od dawna używano do oczyszczania krwi lub jako środka skutecznego w pozbywaniu się wszelkich substancji toksycznych z organizmu.

- Posiada właściwości moczopędne.

- Działają rozkurczowo i silnie przeciwzapalnie. 

- Zmniejsza łamliwość i przepuszczalność naczyń krwionośnych włosowatych.

- Reguluje trawienie. 

- Zapobiega zaparciom i obrzękom na tle zatrzymania chlorku sodu w ustroju. 

- Posiada właściwości rozrzedzania flegmy, działa wykrztuśnie. Zalecane jest w czasie np. zapalenia oskrzeli.

- Obniża gorączkę.


Bratek trójbarwny - zastosowanie lecznicze

- W leczeniu wszelkich problemów i chorób skórnych (np. trądzik, egzema, swędzenie skóry, strupy).

- W leczeniu zaburzeń przemiany materii.

- Po zatruciach.

- W chorobach reumatycznych.

- W artretyzmie i naczyniowych chorobach oczu. 

- W czasie kokluszu i ostrego zapalenia oskrzeli, gdzie pełni rolę czynnika łagodzącego oraz pomaga w "gojeniu" się organizmu. Zioło to posiada właściwości rozrzedzania flegmy.

-  Jest on też stosowany na zapalenia pęcherza moczowego oraz może być używany w leczeniu objawów częstego i bolesnego oddawania moczu.


Bratek trójbarwny - jak stosować?

NAPAR Z ZIELA BRATKA TRÓJBARWNEGO

Napar z bratka jest wyjątkowo efektywny w działaniu. Pamiętać jednak należy o jakości zakupionych ziółek. Niestety na rynku dostępne jest dość często surowiec bardzo niskiej jakości, zawierający nadmierną ilość zanieczyszczeń mineralnych, udział obcych gatunków, jak i nadmierny udział części łodygowych, znacznie mniej wartościowych od liści i kwiatów. 

Napar z ziela bratka zrobimy biorąc 1-2 łyżki rozdrobnionego ziela, które zalewamy 1-2 szklankami wrzącej wody. Następnie odstawiamy go na 45 minut i przecedzamy. 
Pijemy 2-4 razy dziennie po 100-150 ml. 
Pierwsze rezultaty zauważymy po miesiącu stosowania, ale pamiętajmy - napar powinniśmy pić co najmniej 2-3 miesiące.

Naparem możemy przemywać skórę twarzy i szyi 2 razy dziennie. Zastosowany ZEWNĘTRZNIE napar działa łagodząco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i rozjaśniająco (przeciwplamiczo). 

Doskonałe są także OKŁADY na oczy z naparu (30-minutowe) usuwające obrzęk i stan zapalny oraz cienie pod oczami.


Dobrej jakości suszone ziele bratka trójbarwnego kupisz tu: KLIK


Źródła:
rozanski.li/?p=97
/pl.herbs2000.com/ziola/fiolek_tr.htm

1 komentarz :

  1. Bardzo ciekawy artykuł i w ogółe cały blog. Ja uwielbiam zioła w różnej postaci. Lubię korzystać z tego co dała nam natura. Bratek trójbarwny stosowałam na obniżenie ciśnienia i rzeczywiście sobe z tym poradził ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze