Liść laurowy
Inne nazwy: wawrzyn szlachetny, bobkowe ziele, bakalaureat, laur szlachetny.
Nam liść laurowy kojarzy się głównie z potrawami, do których go dodajemy - bigosem lub gulaszem. Ale kiedyś uważany był za symbol sławy. Liśćmi tego wiecznie zielonego krzewu zdobiono głowy bohaterów, poetów i zwycięzców. Używano go też do odpędzania z domów złych mocy, chorób i piorunów.
Jakie zalety i właściwości lecznicze ma w rzeczywistości?
Na łupież i bolące stawy !
Liście laurowe okazują się być bardzo pomocne przy bólach kończyn, ostrogach, zwichnięciach i schorzeniach reumatycznych. Polecana jest w tych przypadkach kuracja z użyciem wywaru z liści laurowych.
Oczyszczanie organizmu z liściem laurowym
Oczyszczanie organizmu z liściem laurowym
Kuracja na bolące stawy: 5 g suszonych liści laurowych należy pokruszyć i gotować przez 5 minut w 250 ml wrzątku. Następnie całość przelać do termosu i odstawić na 4-5 godzin, przecedzić i pić po łyżce co 15 minut w przeciągu 12 godzin. Nie wolno wypijać naraz całego wywaru! Zaleca się także aby nie jeść w tym czasie produktów białkowych.
Drugiego i trzeciego dnia powinno się postępować podobnie. Następnie trzeba zrobić przerwę 7 dni i jeszcze raz w ciągu 3 dni wypić wywar wg powyższej receptury.
Główną przyczyną utraty elastyczności stawów i bólów w kościach jest nagromadzenie kwasu szczawiowego. Przyczyną może być zła dieta i zbyt obfite posiłki. Kuracja z liściem laurowym pomaga rozpuścić znajdujące się w stawach sole i jeżeli nie były one sprawne ruchowo i bolały, to po takiej kuracji będą elastyczne i przestaną boleć.
Uwaga: Nie przejmujmy się jeśli nasz mocz zacznie zmieniać kolor od zielonego do jasnoczerwonego, to normalny objaw i świadczy o wypłukiwaniu piasku i soli z organizmu. Podczas kuracji w miarę wydalania piasku i soli mocz będzie zmieniał kolory od barwy zielonej do jasnoczerwonej. To normalne Przygotujmy się, że podczas kuracji i kilka dni po niej stawy będą boleć bardziej. To również normalna reakcja świadcząca o prawidłowym i pomyślnym przebiegu naszej kuracji.
![]() |
fot. tumblr |
W celu złagodzenia bólów kończyn możemy też stosować kąpiel laurową. Dodatkowo taka kąpiel rozgrzewa i uspokaja.
Płukanka do włosów na łupież: Bierzemy 1 szklankę zagotowanej wody, wrzucamy do niej 3 łyżeczki pokruszonych liści, przykrywamy i parzymy około 25 minut. Następnie odcedzamy płyn i mamy już gotową naszą płukankę. Najlepiej jest pozostawić na włosach około 1 godziny, a potem je wypłukać. Włosy są błyszczące i pozbawione łupieżu ( brzmi jak w reklamie ;)
Liść laurowy na mole i karaluchy !
Liść laurowy posiada również inne bardzo przydatne właściwości. Możemy stosować go jako preparat przeciw molom - zawiera bowiem kwas laurynowy, który ma działanie owadobójcze.
Włóżmy kilka listków laurowych do szuflady lub szafki z żywnością a odstraszymy szkodniki, mole i karaluchy.
Cenna rada: Jeśli włożymy do woreczka z mąką kilka listków laurowych, zapobiegniemy zalęganiu się wołków i innych owadów!
Liść laurowy - zaskakujące właściwości lecznicze
- Liść laurowy pity przez 1 tydzień po pół szklanki rozpuszcza kamienie nerkowe.
- Działają bakteriobójczo, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Jest wykorzystywany przy leczeniu kaszlu i zapaleniu oskrzeli.
- Poprawia trawienie, hamuje wzdęcia i przyspiesza przemianę materii.
Pomaga również zredukować cellulit.
- Przydatne w leczeniu wysokiego poziomu cukru we krwi.
- Przy bólach głowy i migrenach. Liść laurowy zawiera związki zwane partenolidami, które są przydatne w leczeniu migreny.
- Dodany do kąpieli energetyzuje i dodaje energii.
- Żucie listków laurowych likwiduje przykry zapach z ust.
Zastosowanie w kuchni
Liście laurowe dodajemy do bigosu, gulaszu, ryb, drobiu, mięsa, a także większości wywarów i zup. Liście laurowe często wchodzą w skład zalewy octowej. Całe liście wykorzystuje się najczęściej do gotowania, natomiast pokruszone i mielone dodaje się w celu wzmocnienia smaku potrawy.
![]() |
fot.: tumblr |
Liście laurowe kupicie tu: KLIK
Komentarze
Prześlij komentarz