8 ziołowych sposobów na ból głowy i migrenę

 Ból głowy spotkał każdego z nas - często wynika ze zmęczenia, braku snu, złego odżywiania, odwodnienia, wahań hormonalnych, przeziębienia czy stresu. U niektórych osób może przeobrazić się w migreny. Na ogół sięgamy po leki przeciwbólowe, które pomagają ukoić ból, lecz wpływają również niekorzystnie na stan naszych nerek, wątroby, układu nerwowego i żołądka. Kiedy powyższe organy nie funkcjonują prawidłowo, to jednym z symptomów są właśnie bóle głowy. Dlatego też nie ma najmniejszego sensu leczenia go tabletkami. Aby uchronić się od ubocznych skutków stosowania farmaceutyków, warto najpierw wypróbować naturalne metody uśmierzania bólu. Skutecznie działają napary z ziół.




1. MELISA - Sprawdza się na ból głowy spowodowany przemęczeniem i stresem, ból głowy spowodowany nadciśnieniem krwi, a także ból towarzyszący miesiączce. Mogą ją pić również kobiety w ciąży. Posiada łagodny smak i aromat. Zawarte w niej olejki eteryczne obniżają próg wrażliwości układu nerwowego. Dodatkowo melisa przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co niejednokrotnie przynosi ulgę w bólu głowy. Zaleca się picie naparu sporządzonego z 1 łyżki rozdrobnionego ziela lub liści melisy.

2. WROTYCZ - Jest doskonałą rośliną przeciwmigrenową i działa przede wszystkim zapobiegawczo na migrenę przedmiesiączkową. Zaleca się picie dwóch filiżanek dziennie przez tydzień poprzedzający pojawienie się miesiączki. Można też przyjmować trzy razy dziennie po 10 kropel nalewki z wrotyczu. Z herbatki sporządzonej z dwóch łyżek suszonej rośliny  na litr wody możemy sporządzić kompres i przykładać go sobie do bolących miejsc na głowie.

3. ZŁOCIEŃ MARUNA (WROTYCZ MARUNA) - Roślina od wieków wykorzystywana do leczenia migrenowych bólów głowy, gorączki, zwana nawet  "średniowieczną aspiryną". Działanie to zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Łagodzi także inne objawy migrenowe, takie jak mdłości, wymioty. Zaleca się picie naparu z złocienia maruny zrobionego z 1-2 łyżeczek suszu na szklankę wrzątku 3 razy dziennie. Bardzo dobre efekty można osiągnąć także, łącząc złocień maruna z korą wierzby. 

to naturalne źródło salicylanów – związków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowana od stuleci w medycynie naturalnej jako remedium na gorączkę, ból i stany zapalne. Działanie składników kory wierzby jest porównywalne do działania aspiryny. Odwar sporządzony z 2 łyżeczek suszonej i rozdrobnionej kory pomaga na ból głowy spowodowany migreną, ale też przeziębieniem i grypą (łagodzi również objawy im towarzyszące) i ból głowy towarzyszący miesiączce. 

To kolejna naturalna alternatywa dla syntetycznych salicylanów. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Wypijaj filiżankę naparu wtedy, kiedy dopadną Cię bóle głowy. Możesz dodać odrobinę soku z cytryny i miodu.

6. MIĘTA
Mięta obfituje w olejki eteryczne, które zmniejszają napięcie mięśni towarzyszące bólowi głowy wywołanemu stresem lub przepracowaniem. Dodatkowo hamuje wydzielanie przekaźnika bólu - serotoniny. Stosować ją można dwojako: jako napar (przed wypiciem zaparzamy ją ok. 10 minut pod przykryciem) lub jako kompres — wówczas naparem nasączamy okład i przykładamy do czoła.

Dobrym sposobem jest też zastosowanie  mięty w postaci olejku. W chwili pierwszych objawów bólu aromaterapia proponuje zastosowanie kropli mięty (rozpuszczonych w olejku migdałowym) do wykonania delikatnego masażu skroni. Należy wykonywać go co 15 minut, aż ból ustanie

Majeranek może skutecznie zwalczać ból głowy, spowodowany stresującym stylem życia, przepracowaniem oraz migrenę. Jeżeli po ciężkim dniu nagle rozboli Cię głowa, nie sięgaj od razu po leki przeciwbólowe, ale spróbuj herbatki z majeranku. Jest to tani i prosty sposób na ból głowy. Jedną łyżeczkę tej przyprawy zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 15 minut. Po tym czasie odcedź herbatkę i wypij.

Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne kwiatów rumianku może ukoić napięcie wywołane migrenami. Napar z rumianku poprawia krążenie krwi i poprzez natlenienie organizmu zmniejsza stan zapalny, który może wywoływać bóle głowy.



Wszystkie wymienione zioła kupisz w tym sklepie: KLIK


fot.: Wikipedia, atlas-roslin.pl, pixabay.com

Komentarze