MAJERANEK - niedoceniane zioło o bogatych właściwościach leczniczych!

Majeranek - (Lebiodka majeranek)

Majeranek to popularna i bardzo przydatna w kuchni przyprawa. Dodajemy ją do mięsa, kiełbas, serów, zup, sosów, a świeży do sałatek. Wspomaga on pracę układu trawiennego, ponieważ likwiduje skurcze żołądka i jelit oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Jest więc po prostu niezastąpiony przy przyrządzaniu potraw ciężkostrawnych: jak na przykład grochówki lub flaków zamojskich. Ale to nie wszystko!
Majeranek sprawdza się w terapii wielu poważnych chorób!




Majeranek lecznicze właściwości

Współcześnie lecznicze właściwości majeranku wydają się być zapomniane lub niedoceniane. Tylko czasem stosuje się go jako przyprawę z zaznaczeniem "dobra na wątrobę”. A naprawdę warto pamiętać o majeranku bo ta przyprawa może pomóc nam w leczeniu wielu poważnych chorób: jak na przykład: przeziębienia i grypy!

- Majeranek sprawdza się w terapii stanów zapalnych gardła, krtani oraz oskrzeli. Poleca się picie mocnego naparu ze świeżego lub suchego majeranku, na wodzie lub mleku, z dodatkiem miodu i propolisu. Natomiast olejek majerankowy można zażywając przy nieżytach układu oddechowego na soku malinowym, miodzie lub w mleku po 4-6 kropli kilka razy dziennie.

- Bardzo dobrze leczy także zaburzenia trawienne, niestrawność, wzdęcia i biegunkę. W tym celu pić mocny napar co 2 godziny po 100-150 ml. 

- Naparem możemy również przemywać twarz łojotokową i bladą, z krostkami i grudkami oraz plamami z przebarwienia. Dłużej stosowany napar majerankowy doustnie i na skórę usuwa hiperpigmentacje.

-  Jest on również bardzo pomocny w leczeniu stanów zapalnych i zakażeń układu moczowego. Można go wówczas łączyć z  rdestem ptasim, połonicznikiem, liściem mącznicy, zielem skrzypu, zielem nawłoci, czy kłączem perzu.  Majeranek jest zamieszczony w Farmakopei Szwajcarskiej pod nazwą Majoran i tam też jest zalecany w leczeniu kamicy moczowej i bólu głowy

- Działa ogólnie wzmacniająco, napotnie, żółciopędnie i moczopędnie.

Co zawiera majeranek ?

Majeranek zawiera olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, glikozydy, sterole, pektyny, gorycze, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
Zioło to ma w swoim składzie również karoten oraz rutynę i witaminę C, co mówi nam że może z powodzeniem zastąpić popularny lek chemiczny z takim samym właśnie składem.

Bardzo zdrowy olej majerankowy ...

A to przepis, jak go wykonać samemu:

Weź szklankę zioła i zalej szklanką oleju podgrzanego do temperatury 50 – 60 stopni, pozostaw na dwa tygodnie, odfiltruj zioło i zażywaj 2 razy dziennie po 1 do 2 łyżek przy niedostatecznym wydzielaniu żółci, kamicy żółciowej, zastojach żółci, wzdęciach, w celu pobudzenia apetytu i trawienia. 

Gdy masz zaparcia dawkę możesz zwiększyć do 2-3 łyżek. 

Jeśli chcesz oczyścić suchą skórę z trądziku to zrób na nią okłady z oleju, a skóra po takim zabiegu nabierze blasku i stanie się dobrze nawilżona. 

Olejek majerankowy możesz też zastosować do inhalacji jak i lewatywy.

Może on być również wygodną i wspaniałą przyprawą :)

Leczniczy napar z majeranku ...

Napar z majeranku


Używajmy majeranku jako przyprawy i cieszmy się jego smakiem oraz pozytywnym wpływem na na nasze zdrowie.

Majeranek kupicie tutaj: KLIK

Źródła:
http://rozanski.li/?p=703
http://ekotarg.pl/artykul/lecznicze_wlasciwosci_majeranku,449
http://pl.wikipedia.org

Komentarze

  1. Dzięki za przepis na ''olej'' majerankowy! A można tak samo ale z oregano?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niedługo będzie osobny wpis o pozyskiwaniu olejów z ziół i przypraw. Jest to bardzo ciekawy temat, bo takie oleje mają wiele korzyści dla zdrowia, lecz nie każdy olej przygotowujemy w ten sam sposób. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)

      Usuń

Prześlij komentarz