"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 17 czerwca 2015

ZIELE WROTYCZU - na wszelkie pasożyty oraz bóle miesiączkowe

Wrotycz pospolity

Wrotycz wyróżnia się spośród większości kwiatów polnych złocistym gronem półkulistych koszyczków, zresztą bardzo dekoracyjnych. Spotykany jest dość często w otaczającym nas krajobrazie, zwłaszcza na przydrożach, polanach i skrajach lasów. Uważany jest za chwast, ale kryje w sobie wiele cennych właściwości, które sprawiają, że stanowi także bardzo cenną roślinę użytkową. Wrotycz - właściwości zdrowotne i nie tylko

- Kłącze nadziemne rośliny posiada substancje aktywne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dlatego wrotycz tradycyjnie stosowany jest do leczenia migreny, braku miesiączki, skąpego miesiączkowania i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

- Wrotycz pospolity znany jest ze swej skuteczności w walce z pasożytami utrudniającymi życie człowiekowi. Warto  pamiętać, że podobne właściwości ma w stosunku do szkodników roślin o charakterze dekoracyjnym oraz użytkowym. Właściwości owadobójcze  to cenna właściwość rośliny, która pozwala na walkę z takimi szkodnikami jak m.in. mszyce, mrówki, pędraki, kwieciaki, gąsienice, owocówki, pchełki, śmietki, opuchlaki.
Preparaty z wrotyczu wykazują także działanie grzybobójcze, dlatego też mogą zostać wykorzystane przeciw chorobom grzybowym atakującym rośliny ozdobne i użytkowe np. mączniak prawdziwy .
Do zwalczania szkodników sporządza się gnojówkę, wyciąg, napar oraz wywar.

Wrotycz pospolity może być zastosowany zewnętrznie do walki ze świerzbem, pchłami oraz wszami

- Wyciągi z wrotyczu działają też przeciwwirusowo.

- Przeciwbakteryjnie.

- Pierwotniakobójczo.

- Wykrztuśnie.

- Tonizującą i wzmacniająco.

- Silnie żółciopędnie.

- Napotnie (bardzo silnie).

- Przeciwgorączkowo.

- Moczopędnie.

- Nasennie (silnie).

- Uspokajająco (bardzo efektywnie).

- Przeciwobrzękowo.

- Nasercowo (zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego i zwalniają rytm serca).

- Rozkurczowo.

- Odtruwająco.

- Wzmagają produkcję śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego; pobudzają apetyt i regulują trawienie.


Napar z wrotyczu

(Wskazania:  robaki, pasożyty wewnętrzne, wszawica, lamblioza, owsiki, glisty jelitowe, wzdęcia, skąpomocz, zaburzenia w wydzielaniu żółci, kamica żółciowa i moczowa, osłabienie, stany zapalne dróg moczowych i nerek, choroby wątroby, bolesne, nieregularne i skąpe krwawienia miesiączkowe, kłucie w sercu, przeziębienie, choroby zakaźne, nieżyt układu oddechowego, choroby skórne, bolę brzucha, stres, lęk, bezsenność)

Zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę suszonych kwiatów i zostawić na 10 - 15 minut. Napar powinien być pity dwa razy dziennie.

Herbatka z ziela wrotyczu na dolegliwości miesiączkowe

Dwie filiżanki dziennie (co 12 godzin) takiej herbatki lub wywaru, pozwolą złagodzić dolegliwości ZNP. Nie zapominaj, że jego stosowanie nie jest wskazane przy nadwrażliwości na wrotycz lub na inne gatunki tej rodziny oraz podczas ciąży i karmienia.

Wrotycz na pasożyty we włosach

Przy pasożytach we włosach należy umyć głowę odwarem z 2 łyżeczek wrotyczu na 1 szkl wody, zawiązać głowę chusteczką na 2-3 godz, ponownie umyć i wyczesać włosy.
Po 24 godz umyć włosy w ciepłym roztworze octu i wyczesać. Powtórzyć po 6-7 dniach.

Uwaga: Zbyt duże dawki preparatów są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i mogą być przyczyną zatruć. Zatrucie doustne wrotyczu może objawiać się w postaci podrażnienia przewodu pokarmowego, a także zawrotami głowy, kurczami łydek oraz pobudzeniem przewodu nerwowego aż do utraty przytomności. W związku z tym nie powinno się podawać wrotyczu ludziom z ostrymi nieżytami żołądka i jelit, z chorobami wątroby i nerek, kobietom w ciąży i małym dzieciom.

Wrotycz na owsiki

Napar z ziela wrotyczu może być także stosowany do lewatyw w przypadku owsików.

Ciekawostki

* Wrotycz pospolity dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady. W wieku średnim suszony wrotycz pospolity był rozkładany na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe wieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, nacierały mięso, żeby odstraszyć muchy, wszy, oraz inne robactwo. W ostatnich czasach zioło to było używane na ćmy oraz odstraszało pchły.

Bukiet z liści zioła powieszony w pokoju jest tradycyjnym sposobem na odstraszanie much.


Gdzie kupić ziele wrotyczu?
Ziele wrotyczu kupisz tu: KLIK


Źródła:
- "Pokonać ból naturalnymi metodami" Luis Aliaga Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2013
Vencer el dolor de forma natural, 2012, Editional Oceano, S.L., Barcelona (Spain)
- swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/wrotycz--tanacetum-id694.html
- zielarz.blog.onet.pl/2014/08/27/wrotycz-pospolity/
- ramzdrowia.pl/dr-henryk-rozanski/fitoterapia-ziololecznictwo-ziola-drzewa-krzewy/wrotycz-pospolity-tanacetum-vulgare-compositae.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze