Kora wierzby białej - działanie lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania

Wierzba biała (Salix alba L.)
Inne nazwy: wierzba pospolita, wierzba srebrna, wierzbina, blińdzia
Surowiec leczniczy: głównie kora, ale także pączki i liście
Co zawiera: glikozydy fenolowe: głównie salicynę, flawonoidy (kwercetyna, luteolina, eriodykcjol, naryngenina), garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne.

Właściwości lecznicze wierzby wykorzystywano już w starożytności, uważając ją za naturalną aspirynę i tym samym panaceum na wiele dolegliwości. Najważniejszy składnik leczniczy kory - salicyna, która w organizmie jest metabolizowana do kwasu salicylowego, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Glikozydy, flawonoidy i garbniki zwiększają jej działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Ale to nie wszystkie właściwości kory wierzby!


Działanie lecznicze kory wierzby

  • Przeciwbólowe.
Kora wierzby jest wspaniałym środkiem zastępującym aspirynę. Przynosi ulgę w bólu. Zmniejsza stan zapalny. Przynosi ulgę w obrzęku wywołanym reumatyzmem lub zapaleniem stawów. Poza tym kora wierzby nie przynosi skutków ubocznych, które pojawiają się przy długotrwałym stosowaniu aspiryny.

Badania salicylanów z kory wierzby na modelu zwierzęcym potwierdziły ich
działanie przeciwzapalne wynikające z hamowania biosyntezy leukotrienów B4
w opłucnowych leukocytach pozyskanych od zwierząt w 4 godziny po zadaniu
czynnika prozapalnego. Salicyna podana doustnie (3 μm/kg masy ciała) istotnie
obniżała temperaturę ciała u badanych zwierząt.
Badania kliniczne pochodnych kwasu salicylowego wykazały, że posiadają one
także działanie przeciwbólowe. Badania farmakologiczne kory wierzby wykazały jej efekt napotny, który może być znacząco zwiększony przez łączenie tego
surowca z innymi niżej wymienionymi.
  • Przeciwzapalne.
Odwar z kory wierzby łagodzi objawy przeziębienia, grypy, anginy, pomaga przy bólach mięśni, nerwobólach, bólach stawów, reumatyzmie, wyczerpaniu nerwowym i bezsenności.
  • Przeciwzakrzepowe.
Działanie przeciwzakrzepowe to również zasługa kwasu salicylowego, który w wierzbie jest w dużych ilościach. Korę wierzby mogą stosować osoby po zawałach serca i udarach mózgu, zwłaszcza te, u których stwierdzono nieprawidłowości w krzepliwości krwi. 
  • Przeciwgorączkowe.
  • Odkażające.
  • Przeciwreumatyczne.
  • Rozkurczowe.
  • Moczopędne.
Związki salicylowe i flawonoidy przyspieszają wydalanie toksycznych i zbędnych metabolitów (w tym kwasu moczowego). Przyśpieszają ustępowanie obrzęków. Poprawiają krążenie krwi. Składniki kory wzmagają także wydzielanie żółci, przez co przyczyniają się do wspomożenia procesów detoksykacji.
  • Uspokajające.
  • Ściągające.
  • Zewnętrznie korę wierzby stosuje się w formie okładów na rany i zakażenia skóry oraz do kąpieli. Odwar z kory wierzby nadaje się do przemywania cery tłustej ze skłonnością do wyprysków, szczególnie pochodzenia grzybiczego. Kąpiele w odwarze kory wierzby polecane są przy nadmiernym poceniu się nóg.
Jak można stosować korę wierzby?

ODWAR Z KORY WIERZBY
(Przy gorączce, grypie, przeziębieniu, bólach reumatycznych, bólach kostnych, nerwobólach

2 łyżeczki suszonej i rozdrobnionej kory wierzbowej zalać szklanką wody. Gotować pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 15 minut. Można osłodzić miodem. Pić regularnie po 1/3 szklanki 3-4 razy dziennie. 

Korzystne jest łączenie wierzby (kora, pędy, bazie) z lipą, wiązówką, pączkami sosny, owocem maliny, tymiankiem, hyzopem i cząbrem.


Przeciwwskazania:
- Ciąża (Może wywołać krwawienie).
- Karmienie piersią.
- Nadwrażliwość na salicylany lub leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
- Wrzody żołądka i dwunastnicy.
- Astma.
- Salicyna obecna w korze wierzby może wchodzić w niepożądane interakcje z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i lekami przeciwzakrzepowymi (nasila ich działanie).



Związki salicylowe znajdziemy także np. w wiązówce błotnej:


💚Jeżeli zdecydujemy się na kupno suszonej kory wierzby, to warto jest to zrobić w sprawdzonych sklepach. Polecam tutaj 👉KLIK


Źródła:
- https://rozanski.li/438/wierzba-salix-w-praktycznej-fitoterapii/
- Zielonka A., Łoniewski I., Samochowiec L., Juźwiak S.: Właściwości farmakologiczne standaryzowanego wyciągu z kory wierzby (Cortex salicis), Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 23-30, http://www.czytelniamedyczna.pl/2435,waciwoci-farmakologiczne-standaryzowanego-wycigu-z-kory-wierzby-cortex-salicis.html 
-  Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999
- Anne Iburg: Domowe leki ziołowe; Elipsa Publicat S.A.; Poznań 2004,
- Tyszyńska - Kownacka Danuta, Starek Teresa: Zioła w polskim domu; Wydawnictwo WATRA; Warszawa 1988 
- http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/2961576-Pages%20from%20HERBA_4_2009_druk-17.pdf

Zobacz jeszcze:

Komentarze