"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 13 listopada 2014

Wiązówka błotna - królowa łąk" - zioło lecznicze na reumatyzm

Wiązówka błotna - ludowa aspiryna

Inne nazwy: tawuła błotna, królowa łąk, kropidło błotne, kozia broda, 

Wiązówka od XVI wieku jest wykorzystywana do walki z bólem reumatycznym. Podobnie jak z wierzby, wyizolowano z niej pierwsze salicylany o właściwościach przeciwgorączkowych, które w późniejszym czasie dały początek aspirynie. Dlatego też kwas salicylowy nazywał się pierwotnie Acidum spiricicum.
W ziołolecznictwie wiązówka jest stosowana także w leczeniu chorób przeziębieniowych, choroby wrzodowej, nieżytów układu oddechowego i trawiennego, gorączki. Jest to sprawdzony środek napotny, moczopędny, czyszczący krew, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, przeciwbólowy. Naturalna alternatywa dla syntetycznych salicylanów. Po metabolizmie, niektóre jej substancje aktywne przekształcają się w pochodne salicylanów, które są znane ze swych właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

Poza tym, wiązówka wykazuje działanie diuretyczne, które umożliwia wydalanie z organizmu mocznika i kwasu moczowego. Dzięki temu stosowana być może do zwalczania bólu mięśni, stawów oraz dny.

Jest skutecznym środkiem w leczeniu infekcji grypowych i stanów gorączkowych.

Zapobiega obrzękom (nadmiernemu gromadzeniu się płynów), zakwasom, bólom i przykurczom mięśni szkieletowych, występującym po dużym wysiłku fizycznym. 

Wiązówkę znajdziemy w preparatach (mieszankach herbacianych, kapsułkach i tabletkach) wykorzystywanych jako środki przeciwreumatyczne, gdzie występuje w połączeniu z innymi roślinami. Ale możemy kupić ją także w postaci czystej: KLIK.

Wiązówka - jak stosować?

PRZECIWREUMATYCZNA HERBATKA Z WIĄZÓWKI

Przyrządzamy ją biorąc  łyżeczkę suszonego ziela na filiżankę wrzącej wody lub mleka. Parzymy 20 minut, przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po posiłkach.

Bardzo korzystne jest łączenie wiązówki z wierzbą, a także z bzem czarnym, czarną porzeczką i hakoroślą (czarcim pazurem). Mieszanki takie mają silniejsze właściwości przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne.

WYWAR Z WIĄZÓWKI DO UŻYTKU ZEWNĘTRZNEGO

25 g wiązówki dodajemy do jednego litra wody i gotujemy 15 minut. Następnie roztwór przecedzamy i stosujemy miejscowo w formie okładów (nie dłużej niż 10 minut każdy), by łagodzić bóle mięśni i stawów.

Wiązówka - przeciwwskazania

Stosowanie wiązówki jest niewskazane dla osób mających alergię na salicylany, wrzody trawienne, zapalenie żołądka, u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz u małych dzieci. W przypadku astmy i zaburzeń z krzepliwością, przed użyciem należy się skonsultować ze specjalistą. 

Wiązówkę kupicie tu: KLIK

Źródła:
-"Pokonać ból naturalnymi metodami" Luis Aliaga Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2013

Vencer el dolor de forma natural, 2012, Editional Oceano, S.L., Barcelona (Spain)
- rozanski.li/?p=326

1 komentarz :

  1. Taka nierzucająca się w oczy roślinka, a tyle właściwości zdrowotnych. Podejrzewam, że na łąkach pozbywamy się jeszcze wielu innych cennych roślin, które pomagają na nasze częste schorzenia. Niby zielicho, a jaki skarb.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze