Złocień maruna - "średniowieczna aspiryna" - właściwości i zastosowanie

Złocień maruna 
Inne nazwy: polskie - maruna, wrotycz maruna; łacińskie – Pyrethrum parthenium L, Chrysanthemum parthenium; pospolite - babska chryzantema, fałszywy rumianek

Złocień maruna to roślina, której kwiaty do złudzenia przypominają popularny rumianek (nawet jej potoczna nazwa brzmi "fałszywy rumianek"). Mimo, że jest on dość słabo znany w naszym kraju, to od wielu wieków wykorzystywano go do leczenia migrenowych bólów głowy, zwalczania gorączki i stanów zapalnych organizmu.


Legenda głosi, że zioło to uratowało życie pewnemu człowiekowi, który uczestniczący przy budowie Partenonu - słynnej starożytnej świątyni greckiej, nieszczęśliwie z niej spadł. Od tego czasu zielarze stosowali złocień marunę na cały wachlarz chorób. Jak wskazuje angielska nazwa (feverfew znaczy dosłownie 'trochę gorączki"), pomagał w obniżeniu gorączki. Uważa się, że grecki zielarz Dioskurides stosował go w leczeniu zapaleń stawów. Z kolei Culpeper zalecał go kobietom jako "środek ogólnie wzmacniający macicę", ale również zanotował, że "jest wielce skuteczny na wszelkie bóle głowy". Inny słynny zielarz, John Hill, napisał w 1772 roku: "w najgorszym bólu głowy zioło to przewyższa wszystkie inne zioła".

Potem złocień maruna został zapomniany, aż do 1978 roku, kiedy to brytyjska prasa opisała przypadek kobiety, która wyleczyła się z migreny za pomocą liści złocienia. Artykuł ten wyraźnie zwrócił uwagę poważnych uczonych ze świata medycyny, którzy postanowili zbadać to zjawisko. W 1985 r. szanowane pismo medyczne "Lancet" ogłosiło, że wyciąg ze złocienia hamuje uwalnianie dwóch czynników stanu zapalnego: serotoniny z płytek krwi i prostaglandyn z białych ciałek krwi, o których naukowcy sądzą, że przyczyniają się do wystąpienia ataku migreny i prawdopodobnie odgrywają rolę w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W 1988 r. "Lancet" doniósł, to co zielarze wiedzieli od stuleci: złocień maruna zapobiega migrenowym bólom głowy lub zmniejsza ich nasilenie.

W latach późniejszych wykonano dalsze prace kliniczne, dotyczące preparatów z maruny (Murphy 1988, DeWeerdt 1996, Palevitch 1997, Pfeffenrat 2002, Diener 2005). Badania były randomizowane, z placebo i podwójnie ślepą próbą, trzy z próbą krzyżową (Murphy, De Weerdt i Palevitch). Wszystkie prace wykazały wyższą skuteczność preparatów z maruny niż placebo, zmniejszając częstotliwość napadów migreny i ich nasilenie.

Złocień maruna właściwości lecznicze

- Doskonale sprawdza się jako środek łagodzący bóle głowy i migreny. Jest to główne i najważniejsze zastosowanie tej rośliny, które od wieków z powodzeniem stosuje medycyna ludowa. 

- Łagodzi także inne objawy migrenowe, takie jak mdłości, wymioty.

- Łagodzi ból towarzyszący miesiączce.

- Obniża gorączkę. W tym celu złocień stosowano już od wieków, dlatego też nazywa się go niekiedy "średniowieczną aspiryną".

- Działa przeciwzapalnie.

- Przeciwnowotworowo.

ZEWNĘTRZNIE

- Łagodzi ból i obrzęk po ukąszeniu owadów.

- A poza tym odstrasza owady.



Jak stosować marunę?

NAPAR

1-2 łyżeczki suszu zalewamy szklanką wrzątku. Po ok. 15 minutach przecedzamy.  
Pijemy 3 filiżanki naparu dziennie. 

✅ Czas trwania kuracji przeciwmigrenowej, zarówno przy użyciu tabletek jak i naparów, należy ustalić z lekarzem. 

Może upłynąć kilka miesięcy, zanim chorzy na migrenę odczują wyraźną poprawę (choć pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj już po kilku tygodniach), ale opłaca się czekać. Wydaje się, że złocień jest skuteczny w 80 procentach wszystkich przypadków jako środek zmniejszający częstość i osłabiający nasilenie migrenowych bólów głowy.

Uwaga: Nie należy zaprzestawać kuracji w sposób nagły, ponieważ może się to przyczynić do intensyfikacji symptomów migrenowych. Nie powinno się także przyjmować preparatów ze złocieniem w przypadku zażywania leków obniżających krzepliwość krwi. Ciąża również wyklucza stosowanie tego zioła, gdyż złocień maruna może nasilać skurcze macicy,

✅ Bardzo dobre efekty można osiągnąć także łącząc złocień maruna z korą wierzby. Takie połączenie doskonale sprawdzi się przy leczeniu migren oraz bólów miesiączkowych.



Suszone ziele wrotyczu maruna kupisz tu: KLIK

Źródła:
Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999
- Grzegorz Grynkiewicz, Maria Gadzikowska: "Metabolity wtórne i aktywność biologiczna złocienia maruny (Tanacetum parthenium L.", Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2002, s. 64-69,
- https://atlas.roslin.pl/plant/8783

Komentarze