Tasznik pospolity - "chlebek Baby Jagi", "serduszka", "motylki" - zastosowanie i właściwości ziela tasznika

Tasznik pospolity (Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.) - Chyba każdy go zna, przynajmniej z widzenia. Rośnie niemal wszędzie, na polach, łąkach, w ogrodach, przy drogach i płotach. Serduszkowate owocki 💚 to popularny przysmak dzieciństwa! Nie każdy jednak wie, że ten trudny do wytępienia chwast jest cennym ziołem leczniczym o niezwykłej mocy! Ziele tasznika jest wykorzystywane przez człowieka co najmniej od ośmiu tysięcy lat. Wzmianka o taszniku pojawiła się w najstarszym chińskim zielniku cesarza Shen Nunga (z około 2700 roku przed naszą erą). Zaliczył on tasznik do grupy 20, tak zwanych „książęcych ziół”. Informacje na temat tasznika znaleźć możemy również w dziełach Hipokratesa, który podkreślał jego działanie przeciwkrwotoczne, m.in. związane z hemoroidami czy menstruacją.

Nazwy potoczne: taszka, tobołki pastusze, kaletka pasterska, kaletki, gryczka, sumki pastusze, pastewne ziele, bydelnik, stulidupa (ze względu na skuteczność w leczeniu biegunek), gęsia rzeżucha, serduszka (od kształtu owoców), motyle, motylki (także od kształtu owoców), chlebek Baby Jagi.
Surowiec leczniczy: ziele
Co zawiera: aminy biogenne (cholina, acetylocholina, tyramina, histamina), liczne aminokwasy, flawonoidy (m.in. rutyna, glikozydy diosmetyny, kemferolu, luteoliny), kwasy alifatyczne: kwas fumarowy i kwasy aromatyczne, glukozynolaty, witaminy: A, K, C (w 100 g liści do 136 mg), związki mineralne: sole potasu i wapnia (w stosunkowo
dużych ilościach, zwłaszcza sole potasu), peptydy, olejek eteryczny (główny składnik kamfora), kardenolidy, alkaloidy.



Jakie działanie lecznicze ma tasznik?
  • Przeciwkrwotoczne. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. 
Wyciągi z tasznika stosuje się w obfitych i bolesnych miesiączkach, krwawieniach różnego pochodzenia, np. w krwawych biegunkach, krwiomoczu, hemoroidach, krwawieniach dziąseł, krwawieniach z nosa, powierzchniowych skaleczeniach. Dzięki temu, że uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega wylewom krwi pod skórę, hamuje krwotoki i obkurcza rozszerzone naczynia. Tasznik był używany powszechnie podczas I wojny światowej, jako środek hamujący krwawienie gdy inne leki nie były dostępne.
  • Ściągające.
  • Przeciwzapalnie i diuretyczne - sprawdza się np. w leczeniu stanów zapalnych  pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, a także układu pokarmowego, działa rozkurczająco na żołądek i jelita, jest polecany w leczeniu nerwicy żołądka. Wodne wyciągi z tasznika działają przeciwwrzodowo, hamując uwalnianie histaminy. Działają przy tym przeciwwysiękowo.
  • Odkażające.
  • Obniża ciśnienie krwi. 
  • Wzmacnia serce.
W zielu tasznika znajdziemy cholinę i acetylocholinę, które rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszają tętno, obniżają ciśnienie krwi, ale także wpływają na zmniejszenie siły skurczu mięśnia sercowego. 
Sercowate owoce tasznika 💚 zawierają glikozydy nasercowe, które nie tylko wzmacniają ten organ i pobudzają krążenie, ale również zwiększają wydolność fizyczną.
  • Przeciwbiegunkowe.
(Stąd wzięła się nawet jego potoczna nazwa "stulidupa"). Tasznik stosuje się także przy krwawych biegunkach.
  • Słabo moczopędne.
  • Napotne.
  • Wykrztuśne.
  • Wskazaniem do stosowania tasznika są także: cukrzyca, choroby śledziony, zaburzenia w wydzielaniu żółci, arterioskleroza, krzywica, dna moczanowa, nadkwasota. Wykazuje synergizm z krwawnikiem, pięciornikiem kurzym zielem, jemiołą, skrzypem i rdestami.
Tasznik jako sprzymierzeniec kobiet

Herbatka z tasznika jest zalecana w długotrwałych, obfitych, zbyt częstych i bolesnych miesiączkach, a także w nieznacznych krwawieniach pomiędzy normalnymi menstruacjami. Zaleca się ją również w napięciu przedmiesiączkowym.

Tasznik działa naskurczowo - dlatego dobrze się sprawdzi również w czasie porodu. Omijać go powinny kobiety w ciąży, ale jak najbardziej warto po niego sięgnąć w czasie porodu i połogu - przyspiesza obkurczanie macicy i powrót do stanu sprzed ciąży.

✅ Jeśli chcemy skorzystać z właściwości przeciwkrwotocznych tasznika musimy go odpowiednio przyrządzić pamiętając, aby podczas przetwarzania nie zniszczyć składników czynnych. W tym przypadku użyteczne będą jedynie wyciągi na zimno – świeży sok z ziela tasznika, macerat ze świeżego ziela tasznika, zimne wyciągi z ziela.

Napary, odwary z ziela tasznika nigdy nie będą działały przeciwkrwotocznie, ponieważ ich przygotowanie spowoduje nieodwracalną denaturację białek (które to odpowiadają za właściwości przeciwkrwotoczne tasznika), a tym samym je unieczynni.




Jak stosować ziele tasznika?

MACERAT Z ZIELA TASZNIKA
Świeże ziele tasznika należy zmielić w maszynce do mięsa lub rozdrobnić w blenderze.
4 łyżki świeżego lub suchego ziela tasznika zalać 1 szklanką wody o temperaturze pokojowej. Macerować 8 godzin pod przykryciem, a następnie przecedzić.

Pić w zależności od potrzeby 100-150 ml 2-4 razy dziennie; dzieci ważące 10-15 kg - 21-32 ml. 20-25 kg - 42,8-53,5 ml, 30-35 kg - 64-75 ml, 40-45 kg - 85,7-96,4 ml, 3-4 razy dziennie.
Macerat można przechowywać w lodówce do 2 dni. 

ŚWIEŻY SOK Z ZIELA TASZNIKA
Świeże ziela tasznika należy zmielić w maszynce do mięsa. Uzyskaną miazgę przepuścić przez sokowirówkę. Sok należy przelać do buteleczki. Można go przechowywać w lodówce do 24 godzin. Zażywać 4 razy dziennie po 1 łyżce rozcieńczonej w niewielkiej ilości wody.

Na zimę sok można zakonserwować poprzez zalanie winem (100 ml wyciągu na 150 ml wina) lub miodem (100 ml wyciągu na 100 ml miodu i 50-60 g gliceryny). Tak zakonserwowany lek zażywać 3-4 razy dziennie po 2-3 łyżeczki.

NALEWKA TASZNIKOWA
1 szklankę świeżego lub suszonego ziela tasznika pospolitego należy zalać 400-500 ml wódki lub wina. Wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Przelać do ciemnej butelki. Zażywać 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżeczki lub stosować zewnętrznie.

MŁODE LISTKI TASZNIKA dodaje się do sałatek (np. w kuracji wiosennej), zup i szpinaku. Tasznik można przyrządzać tak jak szpinak (listki całe, siekane, mielone). Na zimę można go zamrozić po blanszowaniu (sparzeniu we wrzącej osolonej wodzie).


Przeciwwskazania: 
- Ciąża (działa naskurczowo).
- Zaburzenia w pracy tarczycy.
- Nadwrażliwość na substancje składowe.




Suszone ziele tasznika możecie kupić tutaj: KLIK

Źródła:

Komentarze