Czubryca czerwona - co to za przyprawa i jakie ma działanie?

Czubryca czerwona to mieszanka przypraw i ziół mająca swój rodowód w słonecznej Bułgarii. Doprawione nią potrawy nabierają wyrazistego, pikantnego smaku i niesamowitego aromatu. Czubryca czerwona jest ostrzejsza od swojej siostry - czubrycy zielonej, a to ze względu na obecność w niej nieco innych komponentów... Jakie właściwości zdrowotne posiada ta przyprawa, co za niesamowite składniki w sobie kryje i jakie jest jej zastosowanie – o tym właśnie powiem w dzisiejszym artykule.




Kilka najważniejszychh faktów o czubrycy czerwonej 

1. Czubryca czerwona jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów bułgarskiej gastronomii. Jej charakterystycznym składnikiem jest cząber górski, który nadaje czubrycy specyficznego aromatu. W zależności od regionu, w jej skład wchodzą także inne składnikikozieradka, czosnek, chili, papryka słodka i ostra ( stąd właśnie intensywny, czerwonobrunatny kolor czubrycy)sól.


2. Czubryca czerwona jest źródłem witaminy C i A , flawonoidów i karotenoidów. Dzięki dużej ilości olejków eterycznych przyprawa ta ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne.  Jako dodatek do potraw poprawi ona pracę układu trawiennego i załagodzi nieprzyjemne objawy z nim powiązane. Pomoże na zgagę, niestrawność i wzdęcia. Ze względu na właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne cząber - główny składnik czubrycy czerwonej, stosowany bywa w chorobach gardła i zapaleniu pęcherza moczowego. Preparaty z niego przygotowane stosuje się na poparzenia i ukąszenia owadów. Dobrze sprawdzi się w walce z wymiotami, biegunką oraz nudnościami. Ziele cząbru może również mieć korzystny wpływ dla pań cierpiących na nieregularne miesiączki. 



3. Czubryca czerwona to smaczna i zdrowa mieszanka przyprawowa, którą warto wykorzystać w swojej codziennej kuchni. Skład jej sprawia, że idealnie pasuje do potraw mięsnych, zarówno tych z grilla, jak i pieczonych oraz gotowanych (np. pieczonego schabu, karkówki, pieczonych skrzydełek z kurczaka itp.), a także do ciemnych gulaszów, bigosu, leczo, spaghetti i pizzy. 



Ze względu na pozytywny wpływ czubrycy czerwonej na pracę przewodu pokarmowego, warto ją dodawać szczególnie do ciężkich i tłustych potraw. Czubryca ułatwi bowiem ich trawienie, zapobiegnie wzdęciom i bólom brzucha, a dodatkowo sprawi, że przygotowane przez nas potrawy będę miały wyjątkowy smak i aromat.

Czubryca czerwona idealnie pasuje również do zup, sosów, potraw strączkowych, jajek, serów lub po prostu do posypywania kanapek.

4. Można nią ponadto zastąpić sól czosnkową czy ziołową.

5. Poszukując czubrycy czerwonej na sklepowej półce, spotkamy się z cząbrem górskim w czystej postaci, a także czubrycą zieloną, białą, szarą i żółtą, które zawierają cząber górski, będący ich podstawowym składnikiem, ale kryją w sobie także inne ciekawe składniki.




Czubrycę czerwoną, a także wszystkie inne rodzaje czubrycy znajdziecie w tym sklepie: KLIK

Komentarze