"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 17 grudnia 2014

KOZŁEK LEKARSKI - na dobry sen i nie tylko!

Kozłek lekarski (waleriana)

Najważniejsze właściwości kozłka lekarskiego to oczywiście te uspokajające. Kozłek lekarski jest doskonałym i sprawdzonym środkiem w leczeniu nerwowości, zdenerwowania, leczy także problemy ze spaniem związane z nerwicąAle kozłek ma także inne działanie lecznicze. Podnosi on dodatkowo sprawność umysłową oraz koncentrację. Uspokaja umysł. Poprawia też pracę całego układu pokarmowego.
Kozłek lekarski działanie

- Podobnie jak syntetyczne leki leczy bezsenność, ale z kolei nie powoduje uzależnienia i nie przynosi skutków ubocznych. Wyciąg z kozłka lekarskiego nie tylko pomaga zasnąć, ale również polepsza jakość snu. Rano wstajemy rześcy i wypoczęci.
Może on być stosowany w różnych postaciach: tabletek, wyciągów, herbatek, nalewek, naparów. Możemy go także dodawać do kąpieli.

"W 1986 r. w Niemczech badano skuteczność preparatu zawierającego wyciąg z korzenia waleriany. W eksperymencie wzięło udział 11 168 pacjentów w wieku od 32 do 68 lat, cierpiących na zaburzenia snu, z 982 praktyk lekarskich. Ponad 72 proc. pacjentów oceniło skuteczność preparatu jako bardzo dobrą lub dobrą. Miało to znaczny wpływ na zastępowanie syntetycznych leków nasennych naturalnymi. W Szwajcarii z kolei 19 proc. pacjentów stosuje mieszkankę wyciągów z waleriany, chmielu i passiflory. Bardzo popularna jest waleriana we Francji, co roku sprzedaje się tam 50 ton preparatów z jej korzeni."
Źródło: KLIK

- Polecany przy zaburzeniach czynności akcji serca na tle nerwowym i w depresji, a także w stanach pobudzenia nerwowego. 

- Pomocny w leczeniu wszystkich typów nerwic związanych ze stresem.

- Pomocny w leczeniu problemów żołądkowych związanych ze stresem, stanach skurczowych żołądka i jelit.

- Rozluźnia napięte mięśnie. Jest pomocny na napięcia ramion oraz szyi, skurcze mięśni oraz bóle miesiączkowe.

- Polecany przy przemęczeniu umysłowym, bólach migrenowych, a także przy epilepsji i w okresie menopauzy.

- Polecany przy wysokim ciśnieniu krwi.

- Ma działanie moczopędne, wykrztuśne i przeciwcukrzycowe. 

- Zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przez co poprawia pracę całego układu pokarmowego.

Jak stosować walerianę?

Najlepsze działanie uspokajające mają wyciągi przygotowane na bazie alkoholu. 

NALEWKA Z KOZŁKA NA BEZSENNOŚĆ I NERWY

2 łyżki rozdrobnionego korzenia i kłączy kozłka lekarskiego wsypujemy do butelki z ciemnego szkła. Zalewamy szklanką spirytusu. Po tygodniu przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po 
10 - 20 kropli.

NAPAR Z DODATKIEM KOZŁKA NA USPOKOJENIE I BÓLE BRZUCHA

1 łyżkę dobrze rozdrobnionego korzenia kozłka zalewamy 1,5 szklanki wrzącej wody, a następnie całość przykrywamy i pozostawiamy na 40 minut. Po tym czasie napar odcedzamy i pijemy po 1/4- 1/3 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu.

Kozłek lekarski możemy łączyć z lukrecją gładką i innymi ziołami posiadającymi właściwości wykrztuśne np. z chmielem w czasie kaszlu. 

Możemy także stosować walerianę z innymi ziołami o działaniu uspokajającym (takimi jak melisa lub chmiel).

Zażywanie dużej ilości preparatów zawierających walerianę może spowodować kołatanie serca oraz bóle głowy. Dlatego też po 2-3 tygodniach stosowania kozłka zaleca się zrobić kilkudniowe przerwy.

* Kupując ziele kozłka dobrze jest zwrócić uwagę na jakość kupionego surowca. Kozłek o niskiej jakości nie zawsze zadziała tak jak byśmy chcieli, lub będzie miał zbyt słabe działanie:

"Podobnie jak w przypadku melisy, tak i w przypadku kozłka, w obrocie często znajduje się surowiec niskiej jakości, wysuszony w temperaturze powyżej 40 stopni. Za działanie uspokajające odpowiedzialne są irydoidy, zwane walepotriatami (ok. 2%). Niestety są to związki nietrwałe, łatwo ulegające rozpadowi na świetle i w temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza. Surowiec źle wysuszony, nieprawidłowo rozdrabniany (w młynach temperatura sięga niekiedy 50-70 stopni Celsjusza), przechowywany (łatwo wietrzeje) oraz przetwarzany (długotrwale podgrzewany) zostaje pozbawiony najcenniejszych składników. Stąd wynikają kontrowersyjne opinie na temat skuteczności kozłka jako środka uspokajającego."
Żródło: KLIK


Korzeń kozłka lekarskiego kupisz tutaj => KLIK


Przeczytaj jeszcze => SPOSOBY NA DOBRY I SPOKOJNY SEN I NERWY DNIA CODZIENNEGO...

Źródła:
- rozanski.li/?p=144
- pl.herbs2000.com/ziola/kozlek_lek.htm
- poradnikzielarski.pl/ziola-lecznicze/kozlek-lekarski-valeriana-officinalis.html
- medme.pl/artykuly/problemy-ze-snem-pomoze-kozlek-lekarski,3107673,1.html
- poradnia.pl/kozlek-lekarski-czyli-waleriana.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze