"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

sobota, 8 listopada 2014

SZYSZKI CHMIELU jako doskonały i sprawdzony środek leczniczy...

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.)

Chmiel kojarzy nam się przede wszystkim z piwem. Przyjrzyjmy się dziś mu z nieco innej strony. Szyszki chmielu to doskonały i sprawdzony środek leczniczy. Polecany jest szczególnie na uspokojenie skołatanych nerwów i  bezsenność. Chmiel łagodzi także objawy menopauzy, działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i poprawia znacznie wygląd włosów. Zmniejsza popęd płciowy, dlatego też ma zastosowanie w leczeniu nadpobudliwości płciowej (u mężczyzn i kobiet), nimfomanii, niekontrolowanych i długotrwałych wzwodów prącia oraz mimowolnych i przedwczesnych wytrysków nasienia. Poznajmy chmiel jeszcze bliżej:

Surowcem leczniczym chmielu są szyszki chmielu oraz lupulina czyli otarte z wysuszonych żeńskich kwiatostanów włoski gruczołowe. Szyszki zbiera się, gdy są koloru jasnozielonego, w początkowym okresie kwitnienia. Oba surowce, zarówno szyszki, jak i lupulina, zawierają lotny olejek, żywice, flawonoidy, i garbniki. Głównymi składnikami olejku są terpeny i seskwiterpeny: mircen, farnezen, humulen, związki siarki oraz beta-kariofilen. Żywica zawiera głównie kwasy goryczowe: humulon i lupulon.Wśród frakcji flawonoidowej występują głównie: ksantohumnol i pochodne kwercetyny i kemferolu.

Chmiel - działanie

Właściwości lecznicze i działanie szyszek chmielu

- Zarówno szyszki, jak i lupulina wykazują działanie uspokajające poprzez hamujący wpływ na czynność kory mózgowej, zmniejszenie wrażliwości niektórych ośrodków w rdzeniu przedłużonym i w rdzeniu kręgowym. Za działanie uspokajające prawdopodobnie odpowiedzialny jest 2-metylo-3-buten-2-ol, który powstaje z alfa-kwasów goryczowych.

- Wykazują działanie bakteriostatyczne, a to dzięki kwasom goryczowym, (głównie humulon i lupulon), które powodują przeciekanie błony komórkowej bakterii Gram-dodatnich.

- Zmniejszają popęd płciowy! Chmiel od zawsze był w starych księgach omawiany łącznie z bromem, jako substancja hamująca popęd płciowy, stosowany do “leczenia” masturbacji, polucji, nadpobudliwości seksualnej, bolesnych, niekontrolowanych i długotrwałych wzwodów prącia. Chmiel u kobiet podwyższa poziom estrogenów, u mężczyzn obniża poziom testosteronu wolnego. Wywiera też wpływ obniżający na progesteron.
Dr H. Różański poleca chmiel wszystkim nadpobudliwym psychicznie i seksualnie, nerwowym, zestresowanym oraz cierpiącym na bezsenność. Już średniowieczni mnisi odkryli uspokajające i zmniejszające popęd seksualny właściwości chmielu. Także Rzymianie i Grecy stosowali chmiel jako środek na bezsenność, brak apetytu oraz jako "środek uspokajający chucie płciowe".

- Poprawiają kontrolę nerwową nad zwieraczami, dlatego są wskazane przy mimowolnym moczeniu się, mimowolnych i przedwczesnych wytryskach nasienia (zmazy nocne) oraz zaburzeniach mikcji (aktu oddawania moczu).

- Chmiel wykazuje działanie estrogenne. Działanie to wykorzystuje się w celu hamowania pobudzenia płciowego, a także u kobiet w okresie menopauzy. Szyszki chmielu, szczególnie w połączeniu z glistnikiem zapobiegają objawom „uderzenia krwi do głowy” oraz nerwicom w okresie przekwitania.

- Szyszki chmielu ze względu na zawartości substancji gorzkich, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, a także pobudzają łaknienie. Dlatego też chmiel zalecany jest w nerwicach żołądkowo-jelitowych oraz w zaburzeniach trawiennych.

Zewnętrznie stosuje się wyciągi z szyszek chmielu w postaci okładów w zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, czyraczności i trudno gojących się ranach. 

- Także przy wypadaniu włosów, łamliwości stosuje się zewnętrznie wyciągi z szyszek chmielu. Dzięki właściwościom regeneracyjnym chmiel (oprócz szamponów i odżywek do włosów) dodawany jest również do kremów i maseczek przeznaczonych do twarzy. Poza tym dzięki właściwościom regenerującym, uspokajającym i łagodzącym chmiel chętnie wykorzystywany jest w preparatach przeznaczonych do kąpieli relaksacyjnych.

- Działają przeciwzapalnie.

- Moczopędnie.

- Rozkurczowo.

- Obniża ciśnienie krwi.


Zastosowanie lecznicze szyszek chmielu

NAPAR Z SZYSZEK CHMIELU NA USPOKOJENIE I BEZSENNOŚĆ

1-2 łyżki rozdrobnionego surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 100-200 ml.
Aby wzmocnić działanie herbatki, można dodać do niej melisę lub kozłka lekarskiego.
Napar chmielowy (z liści lub szyszek) jest przydatny także w leczeniu niestrawności oraz zaburzeń wchłaniania wody i mleczka pokarmowego w przewodzie trawiennym.


NAPÓJ W NADPOBUDLIWOŚCI SEKSUALNEJ

Do butelki piwa jasnego wsypać po 1 łyżce szyszek chmielu, liści melisy i liści mięty, pozostawić na 12 godzin i przecedzić. Pić od 1/2 szklanki do całej butelki, zależnie od wieku i stopnia nasilenia nadpobudliwości seksualnej. 

NALEWKA CHMIELOWA

Tinctura Lupuli 1:3 – 5 ml 3 raz dziennie w 100 ml wody. Można także podać jednorazowo 10 ml nalewki w razie silnego podniecenia nerwowego lub nerwicy wegetatywnej.

Szyszki chmielu możecie kupić w tym sklepie: KLIK


Źródła:

- rozanski.li/?p=1941
- rozanski.li/?p=1224
- cyberbaba.pl/leczenie-ziolami/13-lecznicze-ziola/26-ziola-dla-zdrowia?start=5
- medme.pl/artykuly/wlasciwosci-lecznicze-chmielu-zwyczajnego,3106944,1.html

- Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.

- Klasztorna apteka – zioła ojca Kiliana, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008.Ożarowski A., Jaroniewski W., 
- Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze