"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

sobota, 4 października 2014

KWIAT POMARAŃCZY - na lecznicze napary przy bezsenności, nerwach i odchudzaniu!

Kwiat pomarańczy - symbol niewinności a tyle leczniczych właściwości !

Kochamy kwiaty za ich piękno. Patrzenie na nie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i wywołuje miłe każdemu z nas wrażenie estetyczne. Ale czy wiemy, że wiele kwiatów poza cennymi walorami dekoracyjnymi posiada też bardzo ważne właściwości zdrowotne? Blisko 80 gatunków kwiatów to kwiaty jadalne.  Kwiaty takie mają bardzo bogate właściwości lecznicze. Dziś przyjrzymy się z bliska kwiatu pomarańczy.Kwiat pomarańczy

Kwiat pomarańczy jest symbolem niewinności i czystości.
Pozyskiwany jest on  z gorzkiej pomarańczy Citrus aurantium L. subspecies amara, z rodziny rutowatych – Rutaceae.  

Suszone kwiaty pomarańczy dobrze sprawdzą się jako dodatek do deserów, w mieszankach herbat i naparach ziołowych. Niezwykle atrakcyjne są także wody i olejki sporządzone na bazie tych kwiatów. 

 Olejek z kwiatu pomarańczy 

Olejek otrzymywany z kwiatu gorzkiej pomarańczy należy do najdroższych olejków eterycznych i ma właściwości odmładzające! Ten kwiatowy aromat działa uspokajająco, łagodzi napięcie i relaksuje. Medycyna ajurwedyjska zaleca olejek z kwiatu pomarańczy (Oleum Neroli) do łagodzenia drażliwości PMS, a także przy bezsenności i jako naturalny afrodyzjak.

Nazwa 'neroli' wywodzi się z XVI wieku, od imienia włoskiego księcia Nerola, który wszelkimi siłami starał się zdobywać i zwozić piękne zapachy,w tym esencje z kwiatów pomarańczy dla swej żony Anny-Marii de la Tremoille, zakochanej w perfumach i aromatach. Tradycyjnie kwiat pomarańczy kojarzony jest z czystością i niewinnością. Podczas ceremonii ślubnych, panny młode przyozdabiały włosy kwiatami pomarańczy.

Kwiat pomarańczy wchodzi w skład szwajcarskich farmakopealnych ziół uspokajających – Species sedative PhHelv.VI.

 Napar z kwiatu pomarańczy 

Napar z kwiatów pomarańczy Infusum Aurantii przyrządzamy biorąc 1 łyżkę suszonych płatków na szklankę wrzątku. Zaparzamy 10 minut. Pijemy powoli, małymi łykami po pół szklanki 4 razy dziennie. Napar ten ma przede wszystkim bardzo skuteczne właściwości poprawiające nastrój i zmniejszające napięcie psychiczne:


kwiat pomarańczyNapar z kwiatu pomarańczy gorzkiej zaleca się pić przed snem w zaburzeniach snu i nerwowości, a także w diecie odchudzającej.


Suszony kwiat pomarańczy jest często łączony z innymi surowcami poprawiającymi nastrój i leczącymi bezsenność: kozłkiem lekarskim, melisą, passiflorą
Suszone kwiaty pomarańczy do leczniczych naparów i mieszanek ziołowych kupicie tu: KLIK
A może herbatka o smaku pomarańczy? - KLIK


Źródła:
http://www.panacea.pl/articles.php?id=3008
http://rozanski.li/?p=586

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze