"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 18 listopada 2014

Jakie zioła na ból kręgosłupa? Naturalna pomoc w bólu!

Bóle pleców - naturalne sposoby zwalczania

Szacuje się, że 80% populacji odczuwało ból pleców bądź doświadczy go na jakimś etapie swojego życia. Obecnie bóle pleców, zarówno lędźwiowe, jak i grzbietowe czy szyjne, są drugim najczęściej podawanym powodem nieobecności w pracy.

Nasze ciało zostało stworzone do ciągłego ruchu, wyginania i dynamiki. Jednak niestety - obecny styl życia zmusza nas do pozostawania w bezruchu, trwania w jednej pozycji, na ogól siedzącej. 80 % bólów kręgosłupa nie powstaje na skutek urazów, ale bierze się ze złego funkcjonowania mięśni, ścięgien i stawów, na ogół na skutek nadwyrężenia lub zmiany w ścięgnach, do których jest przyczepiony mięsień wraz z kością, lub też w wyniku nadmiernego napięcia nerwowego, które prowadzi do skurczu mięśni (siedzący tryb życia..).

Jeśli chcemy zapobiegać pojawieniu się chorób kręgosłupa, powinniśmy dbać codziennie o właściwą postawę ciała oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne utrzymujące ciało w formie!Jakie są przyczyny bólu pleców?

- Dźwiganie ciężarów. Nadmierna eksploatacja mięśni prowadzi do bolesnych urazów.

- Siedzący tryb życia.  Zmniejszenie napięcia mięśniowego związane z siedzącym trybem życia jest powodem zmęczenia mięśni i bólu pleców.

- Brak równowagi w postawie ciała.  Zniekształcenie kręgosłupa (np. skolioza) oraz wady stóp (płaskostopie, stopa łukowata) zazwyczaj powodują bóle pleców.

- Zaburzenia psychologiczno-afektywne: rosnący niepokój, stany sprzyjające depresji, mogą także odbić się na zdrowiu naszego kręgosłupa.

- Klimat i temperatura. Zmiany klimatyczne takie jak lokalne oziębienia, gwałtowne podmuchy, wilgotność, często powodują bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem pleców

Gdy ból się pojawia specjaliści radzą po pierwsze odpoczynek. Dobrym sposobem jest przykładanie ciepłych termoforów na bolące miejsca.
Obecnie uważa się, że w przypadku choroby nie należy przebywać w łóżku dłużej niż 2 dni, ponieważ organizm powinien być tak aktywny jak to tylko możliwe, aby kości i mięśnie nie osłabły i nie utraciły giętkości oraz, aby powrót do normalnego życia nie stanowił trudności.

Podstawą dla pobudzenia mięśni jest wysiłek fizyczny, a dla wzrostu gibkości, ćwiczenia rozciągające. Poza ćwiczeniami specjalistycznymi, zalecanymi przez lekarza, najodpowiedniejszymi formami spędzania czasu są:
- chód
- pływanie
- jeżdżenie na rowerze
- gimnastyka korekcyjna


Jakie rośliny pomagają skutecznie w bólach pleców?


CZARCI PAZUR (HAKOROŚL ROZESŁANA)

Czarci pazur pomaga i przynosi ulgę w bólach pleców i kolan, nerwobólach i bólach mięśniowych. Stosowany jest również w leczeniu wielu schorzeń, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.

Według wskazań Centrum Badań nad Fitoterapią (Infito), Hakorośl jest jedną ze skuteczniejszych metod teraupeutycznych zwalczających ból wywołany leczeniem mięśniowo-kostnym. Nie powoduje niepożądanych działań ubocznych, występujących w leczeniu tradycyjnym. Hakorośl hamuje działanie cyklooksyganazy, odpowiedzialnej za ból oraz zapalenie w chorobach reumatycznych, dokładnie tak, jak to robią powszechnie dostepne leki przeciwzapalne. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne zawdzięcza się jej czynnikom aktywnym, które głownie są irydoidomi.

Chcesz przeczytać więcej o hakorośli kliknij tu: KLIK

LIŚCIE CZARNEJ PORZECZKI

W fitoterapii cenione są właściwości lecznicze liści czarnej porzeczki, które działają diuretycznie, przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie i to bez komplikacji jakie zazwyczaj wywołują powszechnie stosowane w tych chorobach leki alopatyczne. Działanie przeciwzapalne połączone z silnym działaniem diuretycznym pozwala pozbyć się substancji takich, jak mocznik i kwas moczowy.
 Chcesz przeczytać więcej o czarnej porzeczce kliknij tu: KLIK

WIERZBA BIAŁA

Wierzba biała uchodzi za alternatywę aspiryny. Stosuje się ją do zwalczania bólów głowy, mięśni, pleców. Jest doskonałym środkiem naturalnym do zwalczania stanów zapalnych. Używa się ją także w leczeniu dolegliwości mięśniowych i stawowych typu reumatycznego, a także zapalenia ścięgien.

WIĄZÓWKA BŁOTNA

To również naturalna alternatywa dla syntetycznych salicylanów. 
W ziołolecznictwie wiązówka jest stosowana w leczeniu bólu mięśni i stawów.
Jest pomocna przy lumbago.
Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Bardzo korzystne jest łączenie wiązówki z wierzbą, a także z bzem czarnym, czarną porzeczką i hakoroślą (czarcim pazurem). Mieszanki takie mają silniejsze właściwości przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne.

Chcesz przeczytać więcej o wiązówce błotnej kliknij tu KLIK

ARCYDZIĘGIEL

Zaliczany jest do najcenniejszych roślin leczniczych.  Arcydzięgiel należy do środków silnie i pewnie działających. Spirytus i olejek arcydzięglowy rozgrzewają i poprawiają ukrwienie skóry, wspomagają ustępowanie wysięków okołostawowych i po urazach. Mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne przez usprawnianie odżywiania tkanki chrzęstnej i usuwanie z niej szkodliwych produktów przemiany materii. Wywierają wpływ przeciwbólowy i odkażający. Doskonałe do wcierania w plecy przy przeziębieniu, bólach mięśni i nerwobólach. 
Jeśli nie posiadamy olejku, możemy zrobić odwar arcydzięglowy. 
On również pomoże na obolałe plecy.
Przygotowanie: 
Garść korzeni arcydzięgla wrzucamy na jeden litr wrzącej wody i gotujemy 15 minut, odcedzamy. Możemy go wtedy stosować w formie okładów. 

PRZEPIS NA MIESZANKĘ ZIOŁOWĄ NA BÓL PLECÓW WYWOŁANY ZAPALENIEM STAWÓW

Mieszamy w równych częściach 20 g korzenia hakorośli, kory wierzby białej (zawiera kwas salicylowy) lub wiązówki błotnej i kory kaliny. Mieszankę gotujemy w 750 ml wody. Po przecedzeniu i 10-minutowemu odstaniu, pije się 2 lub 3 filiżanki dziennie w zależności od stopnia nasilenia bólu.  Złagodzenie bólu powinno nastąpić już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji.

Na końcu wspomnę, że w tym artykule pod uwagę wzięłam w większości zioła z których możemy zrobić napary nadające się do picia. W leczeniu bólu pleców ulgę przynoszą także kąpiele z dodatkiem ziół i olejki eteryczne użyte do masażu obolałych miejsc (o tych metodach przeczytacie w kolejnym artykule).

Czarci pazur (hakorośl) kupicie tu => KLIK
Arcydzięgiel kupicie tu: => KLIK
Wiązówkę błotną kupicie tu: => KLIK
Korę wierzby tu: => KLIK

Źródła:
- "Pokonać ból naturalnymi metodami" Luis Aliaga Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2013
Vencer el dolor de forma natural, 2012, Editional Oceano, S.L., Barcelona (Spain)
- rozanski.li/?p=355

12 komentarzy :

 1. Ostatnio ze swoimi problemami z kręgosłupem wybrałam się na rehabilitację. Pani Aleksandra z Fizjospot.pl bardzo mi pomogła! Jestem jej za to wdzięczna, dlatego jeśli macie problemy - skontaktujcie się z rehabilitantem i podejmijcie leczenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest Pani Aleksandra na wszelkie dolegliwości niczym Kaszpirowski.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy wpis! Mam problemy z kręgosłupem od jakiegoś czasu... Na początku byli lekarze, zastrzyki, przyszła też rehabilitacja i w końcu udało się opanować problem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry wpis, mysle że wymienione zioła tylko wspomagają ćwiczenia i prowadzą do wyzdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się czy odpoczynek polecany przez specjalistów nie wyklucza się z ruchem. Tak czy inaczej, poza ziołami i ruchem jeszcze wszyscy zapominają o dobrym śnie. Czasami wystrczy zmiana materaca! Mam teraz materac ortopedyczny i całkowita zmiana na plus. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zioła, ćwiczenia, odpoczynek, sen i ogólne dbanie o siebie na pewno sprzyja poprawie kondycji naszego kręgosłupa. Jednak o tych ziołach to nie wiedziałem i warto przetestować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam, że nasze polskie zioła są bardzo skuteczne na bóle kręgosłupa. Choćby nasza pokrzywa, dziurawiec. Ponoć przy rwie kulszowej, aby złagodzić ból, należy przygotować herbatkę z mieszanki ziół (pokrzywa, dziurawiec, tarczyca, werbena).

  OdpowiedzUsuń
 7. No nie wiem, może jak ból nie jest bardzo dokuczliwy, to można się go pozbyć ziołami. Mnie czasami boli tak bardzo, że z trudem chodzę, a niestety nie mogę sobie pozwolić na to, żeby nie iść do pracy, więc biorę pyralginę, żeby jak najszybciej pozbyć się bólu

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdrowa dieta oraz regularne ćwiczenia, to jest najlepsza recepta na zdrowe plecy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam uszkodzone wszystkie kręgi,kiedyś bolało mię ciągle.Nie pomagały zastrzyki,tabletki.Pomogła mi gimnastyka w wodzie-areobik raz w tygodniu.Nie odczuwam bólu od około 10 lat i jestem sprawny fizycznie.Oszczędzam się ,nie podnosze dużych cięzarów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobre mieszanki ziołowe na ból kręgosłupa są na http://zielarzradzi.pl/ polecam sam korzystam i jest super.

  OdpowiedzUsuń
 11. Najlepiej w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczyny bólu pleców/stawów. Zajrzyj na stronę https://boreliozaonline.pl/schematy-leczenia-boreliozy/ może masz dodatkowe objawy które wskazywały by na tę chorobę?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze