"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 18 listopada 2014

Jakie zioła na ból kręgosłupa? Naturalna pomoc w bólu!

Bóle pleców - naturalne sposoby zwalczania

Szacuje się, że 80% populacji odczuwało ból pleców bądź doświadczy go na jakimś etapie swojego życia. Obecnie bóle pleców, zarówno lędźwiowe, jak i grzbietowe czy szyjne, są drugim najczęściej podawanym powodem nieobecności w pracy.

Nasze ciało zostało stworzone do ciągłego ruchu, wyginania i dynamiki. Jednak niestety - obecny styl życia zmusza nas do pozostawania w bezruchu, trwania w jednej pozycji, na ogól siedzącej. 80 % bólów kręgosłupa nie powstaje na skutek urazów, ale bierze się ze złego funkcjonowania mięśni, ścięgien i stawów, na ogół na skutek nadwyrężenia lub zmiany w ścięgnach, do których jest przyczepiony mięsień wraz z kością, lub też w wyniku nadmiernego napięcia nerwowego, które prowadzi do skurczu mięśni (siedzący tryb życia..).

Jeśli chcemy zapobiegać pojawieniu się chorób kręgosłupa, powinniśmy dbać codziennie o właściwą postawę ciała oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne utrzymujące ciało w formie!Jakie są przyczyny bólu pleców?

- Dźwiganie ciężarów. Nadmierna eksploatacja mięśni prowadzi do bolesnych urazów.

- Siedzący tryb życia.  Zmniejszenie napięcia mięśniowego związane z siedzącym trybem życia jest powodem zmęczenia mięśni i bólu pleców.

- Brak równowagi w postawie ciała.  Zniekształcenie kręgosłupa (np. skolioza) oraz wady stóp (płaskostopie, stopa łukowata) zazwyczaj powodują bóle pleców.

- Zaburzenia psychologiczno-afektywne: rosnący niepokój, stany sprzyjające depresji, mogą także odbić się na zdrowiu naszego kręgosłupa.

- Klimat i temperatura. Zmiany klimatyczne takie jak lokalne oziębienia, gwałtowne podmuchy, wilgotność, często powodują bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem pleców

Gdy ból się pojawia specjaliści radzą po pierwsze odpoczynek. Dobrym sposobem jest przykładanie ciepłych termoforów na bolące miejsca.
Obecnie uważa się, że w przypadku choroby nie należy przebywać w łóżku dłużej niż 2 dni, ponieważ organizm powinien być tak aktywny jak to tylko możliwe, aby kości i mięśnie nie osłabły i nie utraciły giętkości oraz, aby powrót do normalnego życia nie stanowił trudności.

Podstawą dla pobudzenia mięśni jest wysiłek fizyczny, a dla wzrostu gibkości, ćwiczenia rozciągające. Poza ćwiczeniami specjalistycznymi, zalecanymi przez lekarza, najodpowiedniejszymi formami spędzania czasu są:
- chód
- pływanie
- jeżdżenie na rowerze
- gimnastyka korekcyjna


Jakie rośliny pomagają skutecznie w bólach pleców?


CZARCI PAZUR (HAKOROŚL ROZESŁANA)

Czarci pazur pomaga i przynosi ulgę w bólach pleców i kolan, nerwobólach i bólach mięśniowych. Stosowany jest również w leczeniu wielu schorzeń, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.

Według wskazań Centrum Badań nad Fitoterapią (Infito), Hakorośl jest jedną ze skuteczniejszych metod teraupeutycznych zwalczających ból wywołany leczeniem mięśniowo-kostnym. Nie powoduje niepożądanych działań ubocznych, występujących w leczeniu tradycyjnym. Hakorośl hamuje działanie cyklooksyganazy, odpowiedzialnej za ból oraz zapalenie w chorobach reumatycznych, dokładnie tak, jak to robią powszechnie dostepne leki przeciwzapalne. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne zawdzięcza się jej czynnikom aktywnym, które głownie są irydoidomi.

Chcesz przeczytać więcej o hakorośli kliknij tu: KLIK

LIŚCIE CZARNEJ PORZECZKI

W fitoterapii cenione są właściwości lecznicze liści czarnej porzeczki, które działają diuretycznie, przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie i to bez komplikacji jakie zazwyczaj wywołują powszechnie stosowane w tych chorobach leki alopatyczne. Działanie przeciwzapalne połączone z silnym działaniem diuretycznym pozwala pozbyć się substancji takich, jak mocznik i kwas moczowy.
 Chcesz przeczytać więcej o czarnej porzeczce kliknij tu: KLIK

WIERZBA BIAŁA

Wierzba biała uchodzi za alternatywę aspiryny. Stosuje się ją do zwalczania bólów głowy, mięśni, pleców. Jest doskonałym środkiem naturalnym do zwalczania stanów zapalnych. Używa się ją także w leczeniu dolegliwości mięśniowych i stawowych typu reumatycznego, a także zapalenia ścięgien.

WIĄZÓWKA BŁOTNA

To również naturalna alternatywa dla syntetycznych salicylanów. 
W ziołolecznictwie wiązówka jest stosowana w leczeniu bólu mięśni i stawów.
Jest pomocna przy lumbago.
Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Bardzo korzystne jest łączenie wiązówki z wierzbą, a także z bzem czarnym, czarną porzeczką i hakoroślą (czarcim pazurem). Mieszanki takie mają silniejsze właściwości przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne.

Chcesz przeczytać więcej o wiązówce błotnej kliknij tu KLIK

ARCYDZIĘGIEL

Zaliczany jest do najcenniejszych roślin leczniczych.  Arcydzięgiel należy do środków silnie i pewnie działających. Spirytus i olejek arcydzięglowy rozgrzewają i poprawiają ukrwienie skóry, wspomagają ustępowanie wysięków okołostawowych i po urazach. Mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne przez usprawnianie odżywiania tkanki chrzęstnej i usuwanie z niej szkodliwych produktów przemiany materii. Wywierają wpływ przeciwbólowy i odkażający. Doskonałe do wcierania w plecy przy przeziębieniu, bólach mięśni i nerwobólach. 
Jeśli nie posiadamy olejku, możemy zrobić odwar arcydzięglowy. 
On również pomoże na obolałe plecy.
Przygotowanie: 
Garść korzeni arcydzięgla wrzucamy na jeden litr wrzącej wody i gotujemy 15 minut, odcedzamy. Możemy go wtedy stosować w formie okładów. 

PRZEPIS NA MIESZANKĘ ZIOŁOWĄ NA BÓL PLECÓW WYWOŁANY ZAPALENIEM STAWÓW

Mieszamy w równych częściach 20 g korzenia hakorośli, kory wierzby białej (zawiera kwas salicylowy) lub wiązówki błotnej i kory kaliny. Mieszankę gotujemy w 750 ml wody. Po przecedzeniu i 10-minutowemu odstaniu, pije się 2 lub 3 filiżanki dziennie w zależności od stopnia nasilenia bólu.  Złagodzenie bólu powinno nastąpić już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji.

Na końcu wspomnę, że w tym artykule pod uwagę wzięłam w większości zioła z których możemy zrobić napary nadające się do picia. W leczeniu bólu pleców ulgę przynoszą także kąpiele z dodatkiem ziół i olejki eteryczne użyte do masażu obolałych miejsc (o tych metodach przeczytacie w kolejnym artykule).

Czarci pazur (hakorośl) kupicie tu => KLIK
Arcydzięgiel kupicie tu: => KLIK
Wiązówkę błotną kupicie tu: => KLIK
Korę wierzby tu: => KLIK

Źródła:
- "Pokonać ból naturalnymi metodami" Luis Aliaga Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2013
Vencer el dolor de forma natural, 2012, Editional Oceano, S.L., Barcelona (Spain)
- rozanski.li/?p=355

7 komentarzy :

 1. Ostatnio ze swoimi problemami z kręgosłupem wybrałam się na rehabilitację. Pani Aleksandra z Fizjospot.pl bardzo mi pomogła! Jestem jej za to wdzięczna, dlatego jeśli macie problemy - skontaktujcie się z rehabilitantem i podejmijcie leczenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis! Mam problemy z kręgosłupem od jakiegoś czasu... Na początku byli lekarze, zastrzyki, przyszła też rehabilitacja i w końcu udało się opanować problem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry wpis, mysle że wymienione zioła tylko wspomagają ćwiczenia i prowadzą do wyzdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się czy odpoczynek polecany przez specjalistów nie wyklucza się z ruchem. Tak czy inaczej, poza ziołami i ruchem jeszcze wszyscy zapominają o dobrym śnie. Czasami wystrczy zmiana materaca! Mam teraz materac ortopedyczny i całkowita zmiana na plus. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zioła, ćwiczenia, odpoczynek, sen i ogólne dbanie o siebie na pewno sprzyja poprawie kondycji naszego kręgosłupa. Jednak o tych ziołach to nie wiedziałem i warto przetestować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam, że nasze polskie zioła są bardzo skuteczne na bóle kręgosłupa. Choćby nasza pokrzywa, dziurawiec. Ponoć przy rwie kulszowej, aby złagodzić ból, należy przygotować herbatkę z mieszanki ziół (pokrzywa, dziurawiec, tarczyca, werbena).

  OdpowiedzUsuń
 7. No nie wiem, może jak ból nie jest bardzo dokuczliwy, to można się go pozbyć ziołami. Mnie czasami boli tak bardzo, że z trudem chodzę, a niestety nie mogę sobie pozwolić na to, żeby nie iść do pracy, więc biorę pyralginę, żeby jak najszybciej pozbyć się bólu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze