Naturalne, ziołowe sposoby na obrzęki nóg. Jakie zioła pomogą na obrzęki nóg?

Jakie zioła zmniejszają obrzęki nóg

Obrzęki nóg to problem, z którym z którym zmaga się bardzo wiele osób, zwłaszcza latem. Uczucie zmęczonych, obolałych nóg, spuchnięte, nieestetyczne kostki i łydki. To bardzo przykre objawy, które potrafią skutecznie utrudnić życie. Jak można sobie pomóc przy obrzękach nóg?

Podpowiadamy, za pomocą jakich naturalnych sposobów pożegnasz się z nimi na dobre.


Czym jest obrzęk i co go powoduje?

Obrzęk to po prostu wynik nagromadzenia się w danym miejscu nadmiernej ilości płynów. Najczęściej dotyczy właśnie kostek, ale zdarzają się też obrzęki łydek, stóp, rąk, twarzy.

❗ Istnieje wiele różnych powodów, dla których osoba może doświadczać obrzęku.

Może to być wynikiem ciąży, nieodpowiedniej diety (zbyt dużo soli, wysoko przetworzona żywność itp.), picia zbyt małej ilości wody (przez co nasz organizm dostaje sygnał, że musi ją magazynować), stosowania niektórych leków, długotrwałego przyjmowania takiej samej pozycji, ) np. wielogodzinne siedzenie przy przy komputerze, stanie w pracy) lub upału. Dolegliwościom towarzyszy zazwyczaj uczucie zmęczonych, obolałych nóg. Szczególnie narażone na puchnięcie kostek i nóg są kobiety. Częstotliwość tego problemu narasta z wiekiem.

Naturalne sposoby na obrzęki nóg

✅ Jedną z przyczyn powstawania obrzęków jest brak ruchu. Nawet jeśli wykonujemy pracę, która wymaga spędzania długich godzin w jednej pozycji, powinniśmy znaleźć czas na kilka minut ćwiczeń (skłonów, przysiadów, ćwiczeń rozciągających). Ćwiczenia wspomagają przepływ krwi i limfy z żył do serca.

✅ Po powrocie do domu pozwól nogom na chwilę relaksu. Połóż się na 10 minut na kanapie lub fotelu z nogami ułożonymi wysoko.

✅ Aby poprawić krążenie w nogach i dotlenić skórę polewaj je na przemian ciepłą i chłodną wodą.


Zaleca się picie herbaty z mniszka przez miesiąc lub dwa, by rozwiązać problem obrzęków. Mniszek lekarski pomaga bowiem usunąć nadmiar wody z organizmu i oczyszcza krew z toksyn.


Herbatka z liści brzozy zmniejsza zatrzymywanie się płynów i działa przeciwobrzękowo. 1-2 łyżki rozdrobnionych liści zalewamy 1-2 szklankami wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na ok. 30 minut i przecedzamy. Pijemy 200-400 ml naparu małymi porcjami w ciągu dnia. Ostudzony napar można dosłodzić miodem.


Jest to szczególnie skuteczne zioło dla ludzi będących na nogach przez większość dnia: sprzedawców, nauczycieli, lekarzy oraz dla tych, którzy mają nocny obrzęk nóg. Ruszczyk kolczasty leczy obrzęki i ból wywołany złym krążeniem w kończynach dolnych, poprawia krążenie w dłoniach i stopach.


Substancje z kasztanowca, które uszczelniają naczynia krwionośne i wzmacniają ich ścianki, zapobiegają także wysiękowi osocza krwi z naczyń do otaczających tkanek. 

Maści i żele na obrzęki z kasztanowca łagodzą ból i uczucie tzw. ciężkości nóg, zmniejszają obrzęki i poprawiają kondycję naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Są polecane osobom mającym predyspozycje do tworzenia się obrzęków, np. przebywającym długi czas w pozycji siedzącej lub pracujących na stojąco.

NAWŁOĆ POSPOLITA

Napary z nawłoci pomogą osobom cierpiącym na obrzęki nóg wynikające ze złej pracy układu krwionośnego i limfatycznego.1 łyżkę ziela nawłoci zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 20 minut. Pij po pół szklanki kilka razy dziennie między posiłkami.


Pietruszka jest silnym diuretykiem, który zapobiega zatrzymywaniu wody i reguluje prawidłowy przepływ krwi, zapobiegając stanom zapalnym. Najlepszym sposobem, aby zachować wszystkie składniki odżywcze pietruszki jest spożywanie jej jako herbatki ziołowej. Dwie łyżki świeżej natki pietruszki zaparzamy w 2 szklankach wody, przez 10-12 minut.
Kobietom w ciąży lub osobom cierpiącym na obrzęki w czasie upałów poleca się jak najczęstsze dodawanie do potraw surowej, świeżej natki pietruszki.


Działanie moczopędne wykazuje także znana wszystkim pokrzywa. Można stosować ją w postaci naparów i okładów lub codziennie pić filiżankę herbatki pokrzywowej.

Oprócz drenażu wodnego wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe


Zioła wymienione w artykule kupisz tutaj: KLIK

Komentarze