"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 24 października 2014

SERDECZNIK - wzmacnia i chroni serce, zmniejsza lęki i nerwy - dlaczego tam mało doceniany?

Serdecznik Leonurus cardiaca (Labiatae)

Inne nazwy: lwie serce, lwi ogon, gęsia stopa

Każdy ma chyba w rodzinie lub wśród znajomych osobę, która ma jakieś problemy z sercem, a może sami je mamy? Serdecznik jest ziołem,które wzmacnia i chroni serce. Zaleca się go właśnie osobom, które mają problemy z kołataniem serca, arytmią lub nadciśnieniem. Dodatkowo zioło to ma silne właściwości uspokajające, dlatego może być stosowane jako środek nasenny. Ale to jeszcze nie wszystko! Serdecznik to wspaniałe zioło dla kobiet. Głównie istotne jest jego działanie rozkurczowe, dlatego stosuje się go w przypadku problemów z bolesną lub opóźniającą się miesiączką.

O serdeczniku nie trudno znaleźć jest pozytywne opinie:
"Poradzono mi na kołatane serca i niepokój 
parzyć sobie herbatkę z ziela serdecznika. Jedna łyżeczka na 
szklankę raz dziennie. Potwierdzam, że działa, a zdrowsze to niż 
persen czy valerin. 
Polecam i pozdrawiam."
Źródło: autor anonimowy, forum o zdrowiu

A tak o serdeczniku pisze doktor H. Różański:
"Serdecznik działa uspokajająco, lekko nasennie, rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego i naczyń krwionośnych, nasercowo (przedłuża fazę rozkurczu zwalniając jednocześnie częstotliwość skurczów serca), obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie i żółciopędnie. Serdecznik działa sedatywnie 2 razy silniej od kozłka lekarskiego (badania Wierszynina i Jabłokowa)."

Leki sedatywne - są to leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, działające uspokajająco, przeciwświądowo i nasennie ( czyli w skrócie są to leki uspokajające).


Serdecznik herbata


serdecznik napar


Bogactwo właściwości leczniczych serdecznika


W badaniach farmakologicznych potwierdzono ostatecznie wpływ ziela serdecznika na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy. Udowodniono także działanie przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne i przeciwbólowe wyciągów z ziela.
Badania farmakologiczne ziela serdecznika uzasadniają jego tradycyjne zastosowanie w chorobach serca na tle nerwowym. Wydaje się, że te cenne właściwości nie są jednak w pełni wykorzystywane, a bardzo szkoda. Leki wyprodukowane z serdecznika mają jedną wadę: charakteryzują się gorzkim smakiem i być może dla tego przegrywają w konkurencji z preparatami kozłka, od którego są w działaniu dużo lepsze...

Serdecznik właściwości- Serdecznik działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, zwalnia akcję serca.

- Wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko zakrzepów.

- Zmniejsza też agregację płytek krwi, zapobiegając udarom i zawałom serca.

- Dodatkowo chroni on serce i układ krążenia: W kilku badaniach in vitro wykazano działanie antyoksydacyjne wyciągów z ziela serdecznika, które może odgrywać istotną rolę w ochronnym wpływie surowca na serce i układ krążenia. Za efekt przeciwutleniający odpowiadają głównie związki polifenolowe, w tym flawonoidy i kwasy fenolowe

- Zalecany jest w chorobach serca wieku podeszłego, związanych ze zmniejszoną kurczliwością mięśnia sercowego, niewydolnością wieńcową.

- Działa rozkurczowo w leczeniu nadmiernej pobudliwości nerwowej, nerwicy wegetatywnej, stanach niepokoju.

- Wskazany w bezsenności, lękach, kłuciu w sercu, skłonności do płaczu.

- Wskazany w histerii,  a także w okresie po- i przekwitania, w zaburzeniach psychicznych w czasie miesiączkowania, stanie przedmiesiączkowym.

- w bolesnym miesiączkowaniu ze względu na działanie spazmolityczne oraz jako środek pobudzający miesiączkowanie emmenagogum, także dla ułatwiania wydalenia łożyska i przyspieszania zwijania macicy po porodzie

- Pomaga w chorobie nadciśnieniowej.

- Poprawia nastrój, zmniejsza zmęczenie i ból głowy oraz ogranicza chwiejność emocjonalną.

- Stosowany pomocniczo w łagodzeniu objawów towarzyszących nadczynności tarczycy, takich jak palpitacje serca i tachykardia.

- Działa żółciopędnie i moczopędnie.

- Stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego i w zaburzeniach trawienia, z którymi związane są takie objawy, jak bóle brzucha, wzdęcia oraz zaparcia nawykowe. 

- Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przyspieszające gojenie ran, napary z ziela serdecznika stosowane są do przemywań zranień, otarć naskórka i w oparzeniach. 

- Badania azjatyckich naukowców – Sattara, Agnihotri i Tasdemira, potwierdziły bakteriobójcze działanie wyciągu z serdecznika w stosunku do gronkowca złocistego oraz zarodźca malarii, a także jego zdolności do hamowania rozwoju wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Ciekawostka:
Serdecznik dawniej używany był przez kobiety karmiące do wzmożenia laktacji

Zastosowanie serdecznika

NALEWKA

* Jest szczególnie polecana ponieważ substancje czynne zawarte w serdeczniku kiepsko rozpuszczają się w wodzie; dobrze natomiast rozpuszczają się w alkoholu.

1 szkl. suchego ziela zalewamy 500 ml wódki lub wina. Wytrawiamy 14 dni i przefiltrowujemy. 
Zażywamy 2-4 razy dziennie po 1 łyżce.
Dzieci ważące 10-15 kg - 1,5-2 ml, 
20-25 kg -2,5-3 ml, 
30-35 kg - 5-7 ml, 3-4 razy dz. w mleku z miodem.

PROSZEK SERDECZNIKOWY

Suche ziele mielimy na pył. Zażywamy 3-4 razy dziennie po pół-1 łyżeczce płaskiej (!), Dobrze popijamy. Można też na każdą łyżeczkę proszku serdecznikowego dać 1 łyżkę miodu i pół łyżeczki gliceryny lub spirytusu, wymieszać. Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce lub połowę tej dawki.
Po wymieszaniu wyciągu alkoholowego z serdecznika z miodem naturalnym (100 ml na 100 ml) uzyskamy Alkoholmel Leonuri, który zażywa się 3 razy dziennie po 1 łyżce.
NAPAR Z ZIELA SERDECZNIKA

Jedną łyżeczkę suszu zalewamy jedną szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez około 15-20 minut.
Po upływie tego czasu mieszankę przecedzamy i pijemy po 1/4 szklanki. 

ODWAR Z ZIELA SERDECZNIKA

1 ½ łyżki ziela serdecznika zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Odwar stosować zewnętrznie do przemywań i okładów na rany, blizny, a także oparzenia I i II stopnia.Uwaga:
Ponieważ serdecznik działa rozkurczowo jest dość logiczne, że nie przyjmuje się go w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy to często chodzi do naturalnych poronień.
Zielarze zalecają stosowanie serdecznika w ostatnich tygodniach ciąży, aby  uregulować skurcze porodowe i przygotować kobiety do łatwiejszego porodu. 
Jeśli jesteś w ciąży - pamiętaj jednak, aby nie stosować żadnych ziół bez konsultacji z lekarzem!
Ziele serdecznika kupisz tutaj: KLIK


Tu badania i źródła badań: 
panacea.pl/articles.php?id=3801

Źródła artykułu:
rozanski.ch/fitoterapia3.htm
1000rad.pl/serdecznik-pospolity-na-zaburzenia-seksualne

A tu polecam bardzo ciekawy artykuł, jak również strona : "8 ziół dla kobiet" (i jest wśród nich serdecznik!):
ziolowyzakatek.com.pl/ziola-kobiety/

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze