"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 4 września 2014

GŁÓG - bogactwo flawonoidów chroniących serce i nie tylko...

Głóg - niezwykłe kwiaty i owoce

Współczesne lecznictwo chętnie wykorzystuje kwiatostany i owoce głogu. Głóg dwuszyjkowy zakwita w maju lub czerwcu, a jednoszyjkowy nieco wcześniej. Owoce głogu zbiera się we wrześniu lub październiku i suszy w warunkach naturalnych bądź w suszarni.  Kwiatostany podobnie jak owoce głogu, zawierają mnóstwo dobroczynnych substancji. Są to m.in. flawonoidy i procyjanidyny, witaminy z grupy B, witaminy A i C, sorbitol, fenolokwasy, garbniki, kwasy triterpenowe, a także minerały: wapń, cynk, mangan, magnez. Głóg jest uważany  za jedną z najstarszych roślin farmaceutycznych w kulturze zachodniej. Świetnie normalizuje ciśnienie - gdy jest za wysokie – obniża, gdy za niskie – podnosi. Ta roślina potrafi więcej, niż jakikolwiek inny środek chemiczny ! Poznajmy jej wszystkie lecznicze właściwości:

Właściwości lecznicze głogu


właściwości głogu

- Głóg stoi na czele listy ziół chroniących serce i normalizujących ciśnienie tętnicze krwi. Jego zbawienne działanie polega na wnikaniu substancji leczniczych (głównie flawonoidów) do naczyń wieńcowych serca. Substancje te sprawiają, że serce, dzięki lepszemu obiegowi w nim krwi jest lepiej dotlenione i sprawniej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Staje się mocniejsze, zwiększa się siła jego pojedynczego skurczu, a zmniejsza nieco ilość skurczów na minutę. Nasze serce zatem ekonomiczniej pracuje, dobrze wypoczywa i nie jest przeciążone. Jest to szczególnie ważne dla ludzi starszych, z postępującą miażdżycą naczyń wieńcowych, a także ludzi całkiem młodych, którym grozi zawał lub którzy go przebyli.

- Flawonoidy - substancje, w które bogaty jest głóg co prawda występują również w np. liściach brzozy, skrzypie polnym, kasztanowcu, czarnym bzie lecz to właśnie głóg zawiera najważniejsze dla zdrowia flawonoidy : hiperozyd, rutozyd, ramozyd witeksyny.

-Każdej osobie, która przebyła zawał - flawonoidy wzmocnią mięsień serca i profilaktycznie zmniejszą ryzyko następnego. Włączając głóg do swojej diety zmniejszamy też ryzyko udaru

- Badania potwierdziły, że flawonoidy z głogu zapobiegają tworzeniu się toksycznych wolnych rodników.

- Głóg pomaga obniżyć cholesterol:

" Do innych właściwości zdrowotnych głogu, potwierdzonych w licznych badaniach  zalicza się aktywność hipolipidemiczną, hipocholesterolemiczną i przeciwmiażdżycową. W badaniach eksperymentalnych oceniono wpływ nalewki z głogu na stan szczurów pozostających na diecie wysokotłuszczowej. Badania potwierdziły zarówno aktywność hipolipidemiczną, jak i hipocholesterolemiczną nalewki. Podawanie jej ogranicza bowiem gromadzenie się lipidów w osoczu. Zaobserwowano również spadek zawartości lipidów w wątrobie i aorcie. Analiza profilu lipidowego osocza wykazała znaczną redukcję podwyższonego poziomu cholesterolu, triglicerydów i fosfolipidów we frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL) i bardzo niskiej gęstości (VLDL). Badanie histopatologiczne wykazało zmniejszenie zmian spowodowanych dietą wysokotłuszczową w wątrobie. Eksperyment wykazał, że stosowanie nalewki z głogu w celu minimalizowania skutków diety wysokotłuszczowej może być zasadne."

Źródło:  czytelniamedyczna.pl : Shanthi S, Parasakthy K, Deepalakshmi PD i wsp. Hypolipidemic activity of tincture of Crataegus in rats. Indian J Biochem Biophys 1994

- Ma  pozytywny wpływ na przebieg choroby u pacjentów z niewydolnością serca. 

- Poprawia pracę mózgu.

- Przynosi ulgę w nerwobólach, bólach kostnych i stawowych.

- Preparaty z głogu są zbawienne dla osób w podeszłym wieku, gdyż nowoczesna medycyna zalicza je do skutecznych środków geriatrycznych (proponowanych w chorobach starczych).Stosowanie głogu chroni przed tzw. otępieniem starczym (demencją). Codzienne picie herbatki z łyżeczki suchych owoców zaparzonych w 2/3 szklanki wody polecane jest szczególnie osobom starszym.

Zalecany jest poza tym osobom źle zasypiającym i tym, których sen jest niespokojny.

- Wzmacnia organizm.

- Pomaga też przy zapaleniu migdałków, tachykardii.

Głóg - jak stosować ?


herbatka z owoców głogu
fot./westernherbalism.tumblr

Jeżeli chcemy  uzyskać efekt leczniczy, powinniśmy przyjmować produkty lecznicze z kwiatostanu głogu nie krócej niż 8 tygodni. Wyciągów z głogu nie zaleca się dzieciom do 12 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 
Bardzo polecana i zdrowa jest nalewka z głogu, którą można przyrządzić zarówno zarówno z kwiatów, jak i z owoców głogu.
Z młodych i delikatnych listków oraz sparzonych uprzednio pestek można przygotować namiastkę herbatki z głogu. W niektórych krajach suszone, mielone owoce są do dziś dodawane do ciasta na placki Z owoców głogu sporządza się kompoty, kisiele, galaretki, dżemy, nalewki, wina, wódki, syropy. Syrop stosuje się w stanach niepokoju, uporczywych bólach głowy, przy wyczerpaniu psychicznym. Ułatwia zasypianie i poprawia pamięć.

NAPAR Z KWIATÓW GŁOGU:  Do naczynia wrzucamy 2 łyżeczki suszonych kwiatostanów głogu i zalewamy je jedną szklanką wrzątku. Naczynie odstawiamy na 10-15 minut. Cedząc płuczemy na sitku gotowaną wodą, dopełniając do pełnej szklanki. Pijemy 2 lub 3 razy dziennie po pół szklanki naparu.

ODWAR Z KWIATÓW: Przygotowujemy go z 2 łyżeczek suszonych kwiatów, które umieszczamy w naczyniu i zalewamy jedną szklanką wody. Następnie całość gotujemy 5 minut. Taki odwar spożywamy 2-3 razy w ciągu dnia.

ODWAR Z OWOCÓW GŁOGU: Odwar przygotowuje się z około 1 łyżeczki rozdrobnionych owoców głogu. Owoce umieszczamy w naczyniu, dodajemy jedną szklankę wody i gotujemy przez około 3 minuty. Po ostygnięciu i przecedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie.

Suszone owoce, a także kwiaty głogu kupicie w tym sklepie: KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze