Przelot pospolity - ziołko na klimakterium i trudno gojące się rany

Przelot pospolity - (Anthyllis vulneraria Linne) - Ziółko na łagodzenie przykrych objawów klimakterium, trudno gojące się rany  i poprawę nawilżenia skóry.

Przelot to pospolita roślina łąkowa o pojawiających się w maju złocisto-żółtych, motylkowych kwiatach. 🌻🌿 Od wieków zajmowała ważne miejsce w medycynie ludowej. Łacińska nazwa rodzajowa ”Anthyllis” pochodzi od dwóch greckich słów: ‚anthos’ = kwiat, ‚oulos’ = wełna. Jest to odniesienie do mocnego owłosienia kielichów kwiatowych. Natomiast nazwa gatunkowa ”vulneraria” pochodzi od łacińskiego słowa ‚vulnus’ = rany i jest odniesieniem do stosowania ziela w leczeniu zranień.

   Wyciągi z kwiatów przelotu pobudzają regenerację skóry i pomagają w utrzymaniu jej prawidłowego nawilżenia. Stosowane jako napar są doskonałym środkiem "czyszczącym krew" i poprawiającym przemianę materii. Dzięki zawartym składnikom aktywnym przelot pospolity stosuje się też w celu łagodzenia objawów menopauzy.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym wspaniałym ziółku?



Inne nazwy: przelot uprawny, wełnica, żółwie ziele
Surowiec leczniczy: ziele, kwiaty
Co zawierają kwiaty: izoflawony, ksantofile, garbniki katechinowe (0,6%), flawonoidy (kwercetyna, kaempferol, ramnetyna, izoramnetyna), saponiny triterpenowe.

Jakie działanie lecznicze maja kwiaty przelotu?

- Pobudza trawienie i procesy metaboliczne.

- Jest rośliną "czyszczącą krew". Neutralizuje toksyny bakteryjne i przyspiesza przemianę materii ułatwiając usuwanie z organizmu szkodliwych substancji zalegających w układzie trawiennym i wątrobie.

- Działa łagodnie uspokajająco.

- Zawarte w kwiatach izoflawony działają estrogennie, a tym samym wspierają prawidłową gospodarkę kobiecych hormonów płciowych. Mogą być wprowadzane do mieszanek ziołowych z koniczynąwilżyną, lucerną, niepokalankiem i stosowane u kobiet w okresie klimakterium.

- Działa antybakteryjnie.

- Przeciwgrzybiczo.

- Antywirusowo (ekstrakty z przelotu na alkoholu).

Jako składnik mieszanek wykazuje skuteczność w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła i anginy. Ułatwia odkrztuszanie i wykazuje właściwości powlekające błony śluzowe.


ZEWNĘTRZNIE

Przyspiesza gojenie ran, urazów, owrzodzeń, nadżerek Dawniej w lecznictwie ludowym zalecało się  przykładanie na rany zmiażdżonego ziela przelotu. Obecnie jako najskuteczniejsze poleca się : macerat i odwar ze świeżego ziela/kwiatów przelotu.

- Przywraca skórze prawidłowy stopień nawilżenia. Stanowi często składnik kosmetyków - można go też dodawać go do maseczek, używać surowego soku do przemywania twarzy itp.

- Pobudza regenerację skóry.

- Zapobiega powstawaniu wyprysków i różnego rodzaju zmian, np. wywoływanych przez choroby autoimmunologiczne i alergie. 



Jak stosować kwiaty przelotu?

NAPAR Z KWIATÓW

1 łyżkę suszonych kwiatów przelotu zalać 2 szklankami wrzącej wody. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2-2/3 szklanki. Z naparu można robić okłady na trudno gojące się rany, owrzodzenia, wypryski. Na rany stosuje się też okłady z pognieconego świeżego surowca (miazga roztarta), ponadto stosuje się macerat ze świeżego kwiatu lub ziela.

NALEWKA NA WINIE

100 g kwiatów świeżych zalać 700 ml wina wytrawnego czerwonego. Macerować minimum 3 tygodnie. Pić 1 kieliszek dziennie przy objawach nerwowych i krążeniowych w okresie menopauzy. Kurację stosować 1-2 tygodnie. Wznawiać co 2-3 miesiące.

NALEWKA PRZELOTOWA

1 część świeżych lub suchych zmielonych kwiatów zalać 5 częściami ciepłego alkoholu (o temp. ok. 40 stopni C) 50%, wytrawiać w szczelnym słoju przez minimum 3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml.

Suszony kwiat przelotu można kupić tutaj: KLIK

Źródła:

Komentarze