"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

sobota, 6 września 2014

Niepokalanek pospolity - dobre ziółko dla kobiet !

Niepokalanek pospolity

Powszechnie stosowane i wysoce chwalone są owoce niepokalanka. Hipokrates oraz inni starożytni lekarze zalecali go na bardzo wiele chorób. Dziś niepokalanek zaliczamy do najważniejszych i najskuteczniejszych ziół na kobiece dolegliwości. Roślina ta stabilizuje układ hormonalny i pomaga zajść w ciążę. Niepokalanek pomaga również bardzo dobrze przy dolegliwościach związanych z miesiączką.

Suszone czerwone owoce niepokalanka pospolitego przypominają swoim kształtem ziarenka pieprzu, a napar z nich przyrządzony ma pieprzowy smak.

Owoce niepokalanka zawierają:

Olejek eteryczny 0,5-1,22% (w liściach ok. 0,5%). Olejek zasobny jest w alfa- i beta-pinen (39-40%), 1,8- cyneol (ok. 4-45%), limonen (ok. 14-15%), sabinen (od 2 do 44%), farnsezen (E-beta) – 5-12%, beta-kariofilen (1-6%), octan bornylu, octan alfa-terpinylu. Zarówno w owocach, jak i zielu występują glikozydy irydoidowe, wrażliwe na światło i tlen – ok. 1 % (aukubina, agnuzyd 0,01-0,4%, kwas mussanenozydowy, agnuskastozyd A, B, C; flawonoidy 0,05-0,08% (apigenina, 6-C-glukozylo-luteolina (=izoorientyna), metyloeter kwercetagetyny, 6-hydroksykempferol, kwercetagetyn-3,6,7,4’-tetrametyloether (=kastycyna) – 0,02-0,21%, chryzosplenol D, penduletyna; kwasy fenolowe (para-hydroksybenzoesowy – 0,01-0,06%), garbniki (zależnie od fazy rozwoju od 1,5 do 14%). W kwiatach występują ketosteroidy (progesteron, 17-alfa-hydroksyprogesteron, testosteron, epitestosteron; w liściach występuje androstenedion. Ważnymi składnikami czynnymi niepokalanka (w owocach, liściach, kwiatach, korze) są diterpeny labdanowe: rotundifuran 0,04-0,30%), witeksylakton (0,02-0,17%), 6beta-7Beta-diacetoksy-13-hydroksylabda-8,14-dien, witetrifolina (vitetrifolin) D 0,02-0,10%; pochodne klerodanu (clerodan): cleroda-X,14-dien-13-ole, cleroda-1,3,14-trien-13-ole; alkaloidy labdanodwuterpenowe (vitexlaktam A).

Źródło: rozanski.li/?p=3252

Działanie i właściwości lecznicze niepokalanka

niepokalanek działanie
Niepokalanek - jak stosować ?

Działanie niepokalanka jest powolne, bardzo ważna jest więc regularność jego stosowania (co najmniej 3 miesiące). 

Napar – 1 łyżkę liści lub owoców  zalać 200 ml wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 20 minut, przecedzić. Pić napar po pół szklanki 4 razy dziennie.


Niepokalanek jest ziołem bezpiecznym, może go stosować  każda kobieta, lecz najlepiej, gdy skonsultuje się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ niewskazane jest łączenie go z innymi lekami np. na niepłodność.

Niepokalanek w połączeniu z kolcoroślą lekarską, Cyanotis arachnoides i Catalpą (katalpą) daje dobre efekty w leczeniu choroby Hashimoto. Najlepiej stosować wymienione zioła w postaci nalewki sporządzonej na alkoholu 60%. Można je połączyć w równych proporcjach, zalać alkoholem i spożywać po 10 ml 2 razy dziennie przez 1 miesiąc.

Niepokalanek pospolity kupicie w tym sklepie: KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze