"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 30 października 2014

KONICZYNA ŁĄKOWA - nie tylko na szczęście!

Koniczyna łąkowa - na bolesne i długie miesiączki oraz objawy związane z menopauzą

Inne nazwy: koniczyna łąkowa, konicz, koniczyna czerwona,

Koniczynę wszyscy znamy. Ale czy wiemy, jaką jest cenną rośliną leczniczą?
To o niej pisał Adam Mickiewicz: "tam gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała".
Ziele koniczyny zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a poza tym - jest ona wspaniałym ziołem dla kobiet! Ma ona w swoim składzie substancje o charakterze estrogennym, które mogą być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy. Picie herbatki z koniczyny leczy wszelkie nieprzyjemne objawy związane z przekwitaniem. Pomaga ona również wyregulować miesiączki i łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, przeciwdziała osteoporozie, zmniejsza cholesterol, a nawet poprawia wygląd skóry!

Koniczyna właściwości


Koniczyna jako zioło lecznicze - co takiego zawiera?

Spośród 30 izoflawonów występujących w koniczynie warto wymienić: daidzyna , genistyna, daidzeina, glicyteina, genisteina, pratenseina, pseudobaptygenina, formononetyna, teksazyna, biochanina A, ponadto glikozydy izoflawonowe, np. glukozyd glycetyny, glikozyd kalikozyny, glikozyd ononiny, glikozyd irylonu. 

Do składników czynnych koniczyny należą również fenolokwasy (np. kwas kumarowy, kwas salicylowy), fitosterole (beta-sitosterol), saponiny i garbniki.


Oto przykładowe zawartości biopierwiastków w koniczynie czerwonej (susz):

Kobalt (Co): 132-230 ug/kg 
Cynk (Zn): 33-68 mg/kg 
Molibden (Mo): 0,6-1 mg/kg 
Miedź (Cu): 8-18 mg/kg 
Mangan (Mn): 61-83 mg/kg 
Żelazo (Fe): 198-263 mg/kg 
Krzem (Si): 3-4 mg/kg

Siarka (S): 1,9-3,3 g/kg 
Fosfor (P): 2,5-3,4 g/kg 
Potas (K): 17-26 g/kg 
Wapń (Ca): 14-20 g/kg 
Magnez (Mg): 3,4-4 g/kg

Białko strawne: 109-123 g/kg 
Tłuszcze: 2-3%

Źródło: rozanski.li/?p=445

Właściwości lecznicze koniczyny

- Już w medycynie ludowej ziele koniczyny stosowano jako środek hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe.

- Ziele koniczyny polecane jest szczególnie kobietom, a to ze względu na niezwykle bogatą zawartość izoflawonów. Izoflawony, które zawiera koniczyna mają podobną strukturę do estrogenów, dzięki czemu mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych ER. Właściwości estrogenne (estrogenopodobne) koniczyny są wykorzystywane w lecznictwie w przypadkach niedoboru estrogenów endogennych, w tym również w okresie przekwitania. Preparaty zawierające wyciąg z koniczyny polecane są w okresie przekwitania, kiedy to spada produkcja estrogenów i występują nieprzyjemne objawy z tym powiązane (uderzenia gorąca, nerwowość, problemy ze snem itp). 

* Stwierdzono, że estrogeny koniczyny są najlepiej przyswajane, kiedy podaje się je przez skórę. W związku z tym za najbardziej skuteczne uznaje się kąpiele z dodatkiem koniczynowego odwaru. Kąpiele z dodatkiem koniczyny mają dodatkowo właściwości odkażające, odtruwające oraz wzmacniające. :)

-  Koniczyna może także zmniejszać łysienie związane z nadmiarem androgenów. Pomocne są wówczas preparaty doustne i wyciągi alkoholowe (na alkoholu 40-60%) wcierane we włosy po ich umyciu. Kuracja jest niestety długotrwała, nawet 3-letnia.

- Napary z ziela koniczyny oraz syropy z kwiatów koniczyny polecane są przy uporczywym, suchym kaszlu, kokluszu, w bronchicie oraz w innych dolegliwościach dróg oddechowych.

-  Pomocna jest także w leczeniu miażdżycy (obniża zawartość złego cholesterolu LDL we krwi).

Oczyszcza i rozrzedza krew zmniejszając możliwość wystąpienia zakrzepicy tętnic i żył.

- Pomocna w leczeniu kamicy nerkowej.

- W postaci okładów i kąpieli stosuje się je przy świądzie skóry, oparzeniach oraz przy trudno gojących się ranach i ropniach.

- Odwary z kwiatów i ziela stosuje się przy zaburzeniach trawienia, zwłaszcza przy zaparciach i braku apetytu.

- Poprawia wygląd i jędrność skóry, rozjaśnia optycznie cerę, poprawia jej wilgotność. Hamuje łojotok.

- Ostatnio stwierdzono, że koniczyna łąkowa działa antynowotworowo, szczególnie chroni przed rakiem sutka.

- Działa moczopędnie, przeciwkrwotocznie, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo.

Jak stosować ziele koniczyny?

- ODWAR Z KONICZYNY

(pomaga przy problemach z górnymi drogami oddechowymi z odkrztuszaniem oraz przy stanach zapalnych jamy ustnej, jako środek do płukania, a także w przypadku zaparć lub innych zaburzeń pokarmowych)
Potrzebujemy 50g suszu. Wrzucamy go do litra zimnej, mineralnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. Przecedzamy i pijemy jedną szklankę trzy razy dziennie.

- NAPAR Z ZIELA KONICZYNY

1 łyżkę rozdrobnionego suchego ziela  zalewamy 1 szklanką wrzącej wody; odstawiamy na 30-40 minut i przecedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po 1 szklance w celu  złagodzenia objawów przekwitania lub innych dolegliwości kobiecych

- OKŁADY Z KONICZYNY

Okłady możemy zrobić ze sporządzonego naparu. Polecane są one do łagodzenia bóli reumatycznych, świądu oraz obrzęków limfatycznych. 

- KĄPIEL KONICZYNOWA - Zielona kąpiel dla urody!

(W leczeniu różnych dolegliwości narządów kobiecych, oczyszcza skórę, odkaża, ujędrnia)
2 garście suszonego lub świeżego ziela oraz kwiatów zalać 1-2 l wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 20-30 min. Przygotowany napar odcedzić i wlać do wanny z ciepłą woda. Kąpać się przez 15-20 min.

- TONIK Z KONICZYNY

(oczyszcza skórę, ujędrnia i odmładza jej wygląd)
Naparu z koniczyny (przepis wyżej) można z powodzeniem stosować jako tonik do przemywania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Pamiętajmy tylko, aby przygotowanego naparu nie używać dłużej niż 48 godzin i przechowywać go w lodówce w zamkniętym pojemniku.

Ziele koniczyny kupisz tutaj: KLIK

Źródła:
http://rozanski.li/?p=445
http://www.medme.pl/artykuly/na-co-pomaga-koniczyna-lakowa,3107377,1.html
http://www.naturaity.pl/artykul/78,koniczyna.html?p=2#ad-image-0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze