Poziomka - malutki, słodki owoc o wielkiej mocy!

Inne nazwy: poziomka zwyczajna, poziomka jadalna, czerwona jagoda, koziomka

Poziomki to przepyszne owoce leśne, pełne witamin i antyoksydantów. Ich niesamowitego smaku i aromatu nie da się porównać z niczym innym. 💗 Ale warto też pamiętać, że poziomki mają też właściwości lecznicze.  Co kryją w sobie te maleńkie, drobne owoce i jaki wpływ mają  na nasz organizm? 




W dawnych wiekach poziomki stanowiły smaczne pożywienie i lekarstwo. Nie znano wówczas jeszcze truskawek, te ostatnie nie są dziełem natury powstały w wyniku skrzyżowania dwóch odmian poziomek - chilijskiej z wirginijską. W ten sposób powstały truskawki, nawet 8 razy większe od poziomki.

Owoce poziomki zaczynają dojrzewać w połowie czerwca, surowcem leczniczym są liście, owoce i korzenie.

Owoce poziomki to prawdziwa bomba witaminowa lecz niestety są bardzo nietrwałe i delikatne.  Zawierają łatwo przyswajalne cukry proste, sole mineralne (żelazo, fosfor, potas i wapń), witaminy. Owoce poziomki pospolitej zawierają do 10% cukrów, kwasy (1,6%) – cytrynowy, jabłkowy i salicylowy, ponadto flawonoidy (kwercytryna i kwercetyna), garbniki, pektyny. Są bogate w witaminy: C, karoten, B1, B2, K. 

Owoce poziomki właściwości

Zielarze oraz aptekarze wysoko cenili sobie poziomkę i rekomendowali to zioło na wiele dolegliwości. Jeden z 17-wiecznych zielarzy zauważył, że: "owoce poziomki pospolitej chłodza wątrobę, krew, śledzionę oraz żołądek. Owoce odświeżają i dają ulgę duchowi jak również gaszą pragnienie. Są dobre na zapalenia, świetnie działają na goraczkę". 

18-wieczny botanista Carolus Linnaeus, który był również lekarzem, zjadał ogromne ilości owoców poziomki pospolitej w celu uniknięcia zachorowania na skazę moczanową - "przyjemne lekarstwo", którego efektywności jednak nie udowodniono. W wieku 20, herbatka sporządzona z poziomki pospolitej służyła jako środek odżywczy dla organizmu.

✅ Z uwagi na obecność kwasu salicylowego poziomki pozwalają usunąć kamień nazębny, mają też działanie ochronne przed rozwojem chorób dziąseł i przyzębia. Warto podawać je maluchom, które mają skłonność do aft, podrażnień i krwawień dziąseł.

✅ Obecny w nich kwas salicylowy rozrzedza krew, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów. W efekcie owoce te wykazują pozytywny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego.

 Są niskokaloryczne. 100 g poziomek (szklanka ma ok. 150 g) dostarcza tylko 37 kcal. Dodatkowo owoce te charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, co sprawia, że po ich spożyciu poziom cukru w naszej krwi podnosi się bardzo powoli.

 Poziomki mają dobre właściwości moczopędne i lekko przeczyszczające. Ułatwiają detoks organizmu, usprawniają pracę jelit i przyspieszają przemianę materii. Można bez przeszkód jeść je na diecie odchudzającej.

 Dzięki zawartości błonnika regulują one trawienie, zapewniają sytość, a dodatkowo redukują wchłanianie tłuszczów przewodzie pokarmowym.

 Działają ogólnie wzmacniająco na organizm. Polecane przy niedoborach witamin i osłabieniu organizmu.

 Karotenoidy odpowiedzialne za czerwoną barwę owoców są jednocześnie silnym antyoksydantem hamującym namnażanie komórek nowotworowych w ludzkim organizmie.

 Jedzenie poziomek ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Owoce te zawierają związki, które poprawiają koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia, redukują zmarszczki, a także chronią przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

✅ Można je zmielić i wetrzeć w oczyszczoną skórę – pomogą wybielić piegi i przebarwienia, a dodatkowo zmniejszają przetłuszczanie się skóry.

Przeciwwskazania do spożywania poziomek

Owoce poziomki są bezpieczne dla wszystkich osób, z wyjątkiem tych, którzy mają na nie uczulenie (podobnie jak truskawki poziomki mogą powodować alergie).




Owoce poziomek najlepiej jest jeść na surowo, od razu po zerwaniu. Mają wtedy najlepszy, najbardziej soczysty i orzeźwiający smak. Poziomki możemy też suszyć lub mrozić. Najważniejsze to nie odkładać ich tak po prostu „na potem”, ponieważ szybko się psują i tracą swoje cenne walory.

Poziomki możemy też dodawać do lodów, deserów, muesli, smoothie i jogurtów.

✅ Czy wiesz, że...

Poza sezonem, (ale także i w trakcie niego) możesz kupić poziomki liofilizowane. Poziomki liofilizowane smakują niemal identycznie jak świeże. W procesie produkcji zostały jedynie pozbawione wody, dlatego wystarczy je na chwilę namoczyć i odzyskują swój pierwotny kształt i smak. Liofilizacja jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności, dzięki niej owoce zachowują maksimum smaku i wartości odżywczych. 




Korzystne dla zdrowia są również liście poziomek, o których to już kiedyś pisałam:




A poziomkę liofilizowaną możesz kupić np. tu: KLIK
Liść poziomki: KLIK

Komentarze