Truskawki - wyczekiwane, słodkie, zdrowe i kuszące owoce o niesamowitych właściwościach zdrowotnych

Truskawki - czerwone, soczyste, kuszące smakiem i zapachem! To najbardziej wyczekiwane sezonowe owoce, ulubione przez Polaków. Oprócz tego, że są pyszne, truskawki są jednymi z najzdrowszych owoców sezonowych. Zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy. Są bogate w witaminę C. Już 10 truskawek zapewnia dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę! Przeprowadzono też badania, w których potwierdzono, że zjadając trzy porcje (porcja to ok. 15 g) truskawek tygodniowo, zmniejsza się ryzyko zawału serca. 🍓 💓


Dlaczego powinniśmy jeść truskawki?

- Odznaczają się one jedną z najwyższych aktywności przeciwutleniających wśród owoców! Zawierają takie antyoksydanty, jak witamina C, A, kwercetyna, mangan, kwas elagowy. Przeciwutleniacze, zwalczając nadmiar wolnych rodników, spowalniają procesy starzenia się organizmu oraz hamują mutacje komórek, tym samym zapobiegają chorobom nowotworowym. Kwas elagowy jest antyoksydantem, który wspiera układ odpornościowy i przeciwdziała substancjom rakotwórczym zarówno syntetycznym, jak i naturalnie występującym w żywności. 

Truskawki zawierają także flawonoidy, również będące przeciwutleniaczami, takie jak: antocyjany, katechiny, kwercetyna oraz kemferol. Te substancje stanowią kompleks antyoksydacyjny. Pomagają obniżyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego przez zahamowanie oksydacji cholesterolu LDL, wpływają na stabilność blaszek miażdżycowych, poprawę funkcji śródbłonka naczyń i zmniejszenie tendencji do zakrzepicy żylnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, co zostało potwierdzone naukowo. Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii wykazali, iż spożywanie co najmniej trzech porcji truskawek tygodniowo może zmniejszyć ryzyko zawału serca u kobiet nawet o jedną trzecią.

- Truskawki są doskonałym źródłem witaminy C – w 100 g znajduje się aż 60 mg kwasu askorbinowego (średnie dzienne zapotrzebowanie to 90 mg dla dorosłego mężczyzny i 75 mg dla dorosłej kobiety). 

Witamina C działa jako przeciwutleniacz, zapobiega utlenianiu frakcji LDL (złego cholesterolu) cholesterolu, co korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu miażdżycy . Naukowcy udowodnili, że spożywanie 180 mg witaminy C (np. w postaci 140 g truskawek plus 115 g brokułów dziennie) skutkuje wyższym poziomem HDL (dobrego cholesterolu).

- Wykazują aktywność antymikrobiologiczną, zwłaszcza w stosunku do bakterii z rodzajów Salmonella i Staphylococcus.

- Truskawki dodatkowo są bogate w błonnik, który pomaga regulować poziom cukru we krwi, dlatego nie tylko zapobiegają rozwojowi cukrzycy, ale też są bezpieczną przekąską dla diabetyków. Błonnik stanowi około 26% zawartości węglowodanów w truskawkach. Jedna  porcji truskawek (100g) dostarcza 2 gramy błonnika - zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Błonnik pokarmowy jest ważny dla żywienia przyjaznych bakterii w jelitach i poprawy zdrowia układu trawiennego – zapobiega rozwojowi raka jelita grubego i odbytnicy.

- Zawierają bromelinę (enzym, który wspomaga metabolizm białek) oraz mangan (ułatwia trawienie tłuszczu, chroni przed wzdęciami i zaparciami). Bromelina jest pomocna w trawieniu białek, a także usuwaniu toksyn z organizmu, wspomaga także regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. Dzięki tym właściwościom truskawki stanowią doskonałą podstawę diet odchudzających. 

-  Truskawki, choć niesamowicie słodkie i pyszne - mają bardzo niską wartość kaloryczną (około 30 kcal w 100 g), a dzięki sporej zawartości błonnika są bardzo sycące. Można więc zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia!




- Korzystnie wpływają na skórę. Zawarte w nich antyoksydanty opóźniają proces starzenia się, a antocyjany i fitoncydy działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

- Zawarty w truskawkach fosfor wzmacnia włosy i paznokcie.

- Wapń, fosfor i mangan, których dostarczają truskawki, mają wpływ na utrzymanie prawidłowego uwapnienia kośćca.

- Mają działanie przeciwnowotworowe (ze względu na zawartość witaminy C, kwasu elagowego, błonnika).

Jedzenie truskawek można polecać niemal wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia! Uważać na ten owoc powinny tylko osoby na nie uczulone, gdyż zjadając truskawki narażą się na szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Osoby uczulone na salicylany również nie powinny spożywać truskawek z uwagi na dużą zawartość tych substancji w owocach.

Truskawki a alergia

Należy pamiętać, że truskawki są dość silnymi alergenami - prowokują wydzielanie histaminy w organizmie. Po ich zjedzeniu może pojawić się np. pokrzywka, co jest oznaką, że wystąpiła reakcja uczuleniowa i nie powinniśmy ich spożywać.


✅ Czy wiesz, że....

Truskawka (Fragaria ananassa) jest gatunkiem stosunkowo młodym nie występującym naturalnie w przyrodzie. Powstała poprzez skrzyżowanie dwóch odmian poziomek: chilijskiej  z wirginijską, przez botanika Antoine’a Nicolasa Duchesne’a pracującego dla króla Francji Ludwika XIV. Pierwsze owoce truskawek pojawiły się w sklepach w Londynie w 1830 r, cena za nowy gatunek była dość wysoka dlatego spożywanie tych owoców było przywilejem ludzi zamożnych. Współcześnie istnieje kilka tysięcy odmian truskawek. Uprawiane są w niemal wszystkich krajach z klimatem umiarkowanym oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. 

✅ Czy wiesz, że...

Poza sezonem, (ale także i w trakcie niego) możesz kupić truskawkę liofilizowaną. 🍓🍓 Truskawki liofilizowane smakują niemal identycznie jak świeże. W procesie produkcji zostały jedynie pozbawione wody, dlatego wystarczy je na chwilę namoczyć i odzyskują swój pierwotny kształt i smak. Liofilizacja jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności, dzięki niej truskawki zachowują maksimum smaku i wartości odżywczych. 

Liofilizowane truskawki nie tracą witamin i minerałów, a także ważnych dla zdrowia substancji biologicznie czynnych, np. polifenoli.


Takie truskawki możesz kiedy tylko zechcesz dodawać np. do muesli, kompotów, herbat owocowych i ziołowych oraz owocowych ciast i deserów.


Truskawkę liofilizowaną możesz kupić tutaj: KLIK


Komentarze