Trybula ogrodowa (trybułka, czechrzyca) - działanie lecznicze i zastosowanie

Trybula ogrodowa - Anthriscus cerefolium (Linne) Hoffmann
Inne nazwy: trzebulka, czechrzyca,  trybuła ogrodowa,  trybułka

Trybuła to roślina, której listki na pierwszy rzut oka można pomylić z pietruszką,🌿 jednak ich lekko słodkawy, anyżowy zapach nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z zupełnie czym innym. Trybuła to cenna roślina lecznicza, która mimo iż znana od wieków, zyskała na popularności dopiero w XIX w. Herbatka z trybuli poprawia trawienie i łagodzi wzdęcia, stymuluje też pracę wątroby i nerek. Docenić tą roślinę powinny także matki karmiące gdyż działa mlekopędnie. Jeśli chodzi o jej zastosowanie w kuchni, to świetnie sprawdzi się w wiosennych daniach. Co jeszcze warto wiedzieć o trybuli?

Co zawiera (ziele): olejek eteryczny (bogaty w metylochawikol, anetol, dimery anetolu o działaniu estrogennym), kumaryny, poliacetyleny, sitosterol, trójterpeny.








Trybula kwitnie na biało na przełomie maja i czerwca, a jej liście późnym latem przebarwiają się na purpurowo. 


Trybula ogrodowa działanie lecznicze:

- Działa moczopędnie. Poprawia pracę nerek.

- Działa rozgrzewająco.
Uwagę na ten fakt zwrócili uczony Pliniusz pochodzący z I w. i XVII-wieczny zielarz Nicholas Culpeper, który tak oto ujął działanie lecznicze tytułowej rośliny:

„Trybula potrafić ogrzać i zadziałać wiele dobrego dla starego i zimnego żołądka…”

- Pobudza psychicznie.

- Wspomaga proces trawienia i działa rozkurczowo. Łagodzi wzdęcia, czkawkę i gazy. Zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej.

- Zapewnia codzienne wypróżnianie. 

Pobudza produkcję mleka, do jadłospisu powinny więc włączyć ją matki karmiące.

- Jest środkiem  "czyszczącym krew". 

- Działa wykrztuśnie. Wyciągi z liści trybuli pomagają również w dolegliwościach związanych z układem oddechowym, takich jak kaszel, objawy przeziębienia i grypy czy astma (w roli pomocniczej).

- Przeciwastmatycznie. 

- Działa napotnie.

Olejek z trybuli zawiera goryczki stymulujące pracę wątroby, dlatego też trybula polecana jest także przy chorobach wątroby.

- Działa żółciopędnie.

- Trybula stosowana jest także w nadciśnieniu – regularne picie naparu z trybuli obniża ciśnienie krwi.

- Wzmacnia ogólną odporność organizmu.


Ciekawostki

✅ Można ją uprawiać w doniczce jak inne zioła, np. bazylietymianek.

✅ Trybula smakuje najlepiej, kiedy łodyżki mają długość nie większą niż 10 cm.  Ważne jest, aby usuwać pędy kwiatostanowe trybuli, w przeciwnym razie zostanie zahamowany rozwój liści, a sama roślina szybko wyda nasiona i obumrze. 

✅ Łatwo ją pomylić z trującą rośliną – pietrasznikiem, dlatego nie powinno się zbierać trybuli, która dziko rośnie.

 Zjedzenie całej rośliny ponoć pomaga na pozbycie się czkawki - obecnie taki sposób jest stosowany przez wiele osób.

Trybula ogrodowa - jak ją stosować?

NAPAR
(Działa moczopędnie, poprawia trawienie, żółciopędnie, pobudza psychicznie, oczyszcza krew).
1 łyżkę ziela na 1 szklankę wrzącej wody. Napar można osłodzić miodem lub sokiem i pić przy przeziębieniu i dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Niesłodzony napar polecany jest w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego, wzdęć.


Pić po 100-150 ml 2-3 razy dziennie. Przy nieżytach układu oddechowego i jako środek diuretyczny, oczyszczający organizm – 50 ml naparu co 4-6 godzin.

Z ziela trybuli można także przyrządzić nalewkę (proporcja 1:3, przyjmowana w dawce 5ml), która działa korzystnie przy zadyszce, kołataniu serca i astmie. 

Z ziela przyrządza się również sok (działa wzmacniająco) i macerat. 

Uwaga: Wyciągi alkoholowe z ziela zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Na czas kuracji preparatami trybuli zaleca się zrezygnowanie z opalania się.

Trybula w kuchni 🍴

Trybula jest ceniona w kuchni ze względu na aromatyczny zapach i słodki, nieco korzenny smak przypominający anyżek zmieszany z pietruszką. 

Trybula najlepiej komponuje się z delikatnymi potrawami takimi jak jajka, kurczak i ryba. Ze względu na to, że liście szybko więdną, należy dodawać je do dań bezpośrednio przed podaniem. Drobno posiekane świeże liście można wykorzystać jako dodatek do masła ziołowego, sosu beszamelowego, past z twarogu i żółtego sera. Są one podstawą zielonego sosu ravigote podawanego do ryby, pieczonej lub z wody, gotowanych warzyw i mięs.

Trybula świetnie sprawdzi się także jako dodatek do zup,  sałatek, czy też surówek. W tych ostatnich szczególnie dobrze skomponuje się z marchewką, selerem, zielonym groszkiem czy pomidorami. Innym sposobem wykorzystania liści oraz kwiatów jest dodanie ich do nadzienia do mięs lub farszu do pierogów. 

Wyjątkowo dobrze komponuje się z takimi ziołami, jak estragon, bazylia pospolita, tymianek, pietruszka, szczypiorek i cząber ogrodowy. Trybula wraz z estragonem tworzy świetną przyprawę do kurczaka.


Trybula ogrodowa, gdzie można ją kupić? 
Możesz ją kupić w tym sklepie: 👉KLIK


Źródła:

Komentarze