"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 12 grudnia 2014

TYMIANEK - na męczący kaszel i przeziębienie

Tymianek - ''cudowne zioło''!

Inne nazwy: tymianek pospolity, macierzanka tymianek, tymianek właściwy.

Słowo „tymianek” pochodzi z greckiego słowa „thymon” co oznacza.. „odważny”. Tymianek to znana przyprawa - często dodawana do mięs i pizzy. Ma ona także sprawdzone właściwości lecznicze. Już Samarytanie stosowali tymianek jako środek bakteriobójczy (jakieś 3 000 lat p.n.e).
Tymianek zawiera olejki eteryczne: tymol, karwakrol i cymol. Podczas trawienia są one wchłaniane do krwi, a wydalane przez drogi oddechowe, gdzie wykazują właściwości mukolityczne (rozrzedzają wydzielinę oskrzelową), rozkurczające i bakteriobójcze. Tymol i karwakrol działają na niemal wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, również na te odporne na znane antybiotyki.
Także sama Magda Gessler  poleca tymianek, jako cudowne zioło: 

"Ilekroć wybieram się w dzikie ostępy, tylekroć na mojej drodze znajduję jedno z najbardziej magicznych ziół tego świata – tymianek.
Jestem teraz w Kanadzie i również tu, w zagłębieniach malowniczych parowów, widzę kępki tymianku. Wokół latają groźne czarne osy, tymianek ma tak mocną woń, że nawet okoliczne jeziora pachną tym cudownym ziołem. 

Od tysiącleci było ono stosowane jako antidotum na rozmaite trucizny. Panowała powszechna opinia, że nawet gdy ktoś cię otruł, to kąpiel w tymianku magicznie wpłynie na twoje wątpia, żył będziesz długo i szczęśliwie. Powyższe przeświadczenie częstokroć tychże władców beznamiętnie wysyłało na tamten świat, ale faktem jest, że właściwości tymianku nie należy lekceważyć. To w nim znajdziemy całe mnóstwo witaminy K, dwie łyżki tego ziela pokryją 60 proc. naszego zapotrzebowania na tę witaminę, a przy okazji 20 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i 11 proc. na magnez. Niemalże niezbędny w niskopłytkowości, leczy siniaki i sprzyja leczeniu kaszlu oraz infekcji płuc. Tymianek jest też świetnym antyutleniaczem, stosowanym w profilaktyce antynowotworowej. 

Kulinarnie zaprzyjaźniłam się z tymiankiem w Hiszpanii. Obserwowałam tam, jak owce z zapałem skubią aromatyczny cud natury. Później przekonałam się, że to właśnie dzięki tej diecie ich mięso jest tak delikatne i pachnące ziołami".
Źródło: KLIK


Witaminy i minerały w tymianku!

Tymianek w 100 g zawiera:

mnóstwo witamin:
witamina A
beta karoten
witamina B2 (ryboflawina)
niacyna
witamina B6
kwas foliowy
witamina C

i minerałów:
potas 609 mg
wapń 405 mg
fosfor 106 mg
magnez 160 mg
żelazo 17.4 mg
cynk 1.8 mg
miedź 0.6 mg
mangan 1.7 mg

Właściwości lecznicze tymianku


- Ma właściwości żółciopędne, rozkurczowe, wykrztuśne przeciwzapalne i moczopędne. 

- Ma sprawdzone właściwości antywirusowe i silnie przeciwdrobnoustrojowe.

Każda osoba cierpiąca na suchy kaszel powinna wiedzieć, iż napar z tymianku pobudza odkrztuszanie dużo lepiej nawet od drogich leków z apteki. Zioło likwiduje nie tylko kaszel. Wpływa pozytywnie na zwalczanie grypy, anginy, zapalenia krtani, chrypki oraz zatkanego gardła. Właściwie wszystkich schorzeń górnych dróg oddechowych.
Tymianek zwiększa produkcję śluzu i jednocześnie niszczy bakterie w drogach oddechowych. 

- Leczy nieżyt żołądka, łagodzi podrażnione jelita i dolegliwości wątrobowe. Zapobiega także biegunce.

 Pobudza apetyt. 

- Pobudza trawienie. Nadaje się do tłustych potraw.

- Solidna dawka tymianku potrafi pobudzić lepiej niż dobra kawa i wzmocnić zdolności umysłowe, podobnie do magnezu. Przydatny składnik potraw dla cierpiących na długotrwałe zmęczenie.

- Medycyna potwierdza, że tymianek przydaje się w usuwaniu problemów skórnych na głowie, a w połączeniu z innymi składnikami, hamuje łysienie!

- Obniża ciśnienie krwi.

 Łagodzi nieświeży oddech. Główny składnik tymianku to tzw. tymol. Ma on wpływ na hamowanie większości zapaleń. Doskonale walczy z próchnicą, wzmacnia zęby i dziąsła.

-  Medycyna ludowa wykorzystywała tymianek w leczeniu bezsenności, bólów głowy, niedokrwistości i zaburzeniach oddychania.

Tymianek - jak stosować?

NAPAR Z TYMIANKU NA KASZEL, CHOROBY GARDŁA I PRZEZIĘBIENIE

1 łyżka suszonego ziela tymianku na 1 szklankę wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Pić małymi porcjami w ciągu dnia 1-2 szklanki naparu.

Naparem tym można także płukać gardło.

Przy uporczywym kaszlu poleca się także inhalacje z ziela tymianku.

"CUDOWNA KĄPIEL W TYMIANKU"

Odwar do kąpieli. 200g ziela zalewamy 5 litrami wody i gotujemy kilka minut pod przykryciem, odstawiamy na 10 minut, przecedzamy. Odwar dodajemy do kąpieli o temperaturze 38 C, która nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Kąpiel taka wpływa na organizm pobudzająco, wzmacniająco a także przeciwbólowo. Uśmierza katar u dzieci oraz kaszel.

KANAPKA ANTYWIRUSOWA z tymiankiem, miodem i czosnkiem

Składniki zawarte w tej kanapce pomogą wstać na nogi nie jednemu przeziębionemu!
I co najważniejsze - są bardzo zdrowe.
Przepis tutaj => KLIKTymianek - przeciwwskazania

- Tymianek nie należy stosować w zbyt dużych ilościach (ze względu na zawartość olejków eterycznych), ze względu na możliwe zatrucia (wymioty, bóle brzucha). Nie polecany dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, kobietom w ciąży, osobom o tendencjach alergicznych, a także tych chorym na cukrzycę. Tymianek spożywany w za dużych dawkach może także hamować działanie tarczycy.

Tymianek kupisz tutaj => KLIK

Źródła
- rozanski.li/?p=814
- poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/tymianek-lekarstwem-na-kaszel-i-tradzik-wlasciwosci-lecznicze-i-pieleg_41552.html
- ziolowyporadnik.pl/ziola/tymianek/
- hipokrates2012.wordpress.com/2013/08/06/o-tymianku/
- zioladobrenawszystko.pl/ziola-od-s-do-z/tymianek.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze