"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 22 kwietnia 2015

POMYSŁ NA PYSZNĄ KAWĘ MROŻONĄ

Kawa mrożona - czemu by nie?

Mrożona kawa jest świetnym pomysłem dla osób lubiących kawę. Robi się coraz cieplej, a my mamy mniejszą ochotę na ciepłe napoje, trudno jednak odmówić sobie małej czarnej kawy w ciągu dnia. Doskonałym rozwiązaniem może być własnoręcznie przyrządzona kawa mrożona! Jest ona bardzo prosta i szybka w przygotowaniu. Jak przyrządzić mrożoną kawę? Taka kawa na pewno pomoże nam się ochłodzić i obudzić. 

A o zaletach picia kawy pisałam tu: KLIK

Dla tych co jednak nie mogą pić kawy (w tym dla dzieci) polecam wersję z kawą zbożową. (Również jest pyszna, zdrowa, nie zawiera kofeiny, ma natomiast mnóstwo cennych składników).

O kawie zbożowej przeczytacie tu: KLIK

Kawa mrożona z brązowym cukrem i bitą śmietaną

Składniki:

(2 porcje):

- 250 ml mocnej kawy zaparzonej swoim ulubionym sposobem (kawa rozpuszczalna, kawa zbożowa, espresso itp)
- 100 ml zimnego mleka 
- 4 łyżeczki brązowego cukru 
- około 6  kostek lodu (warto też zrobić sobie kawowe kostki lodu, ponieważ jeśli damy ich dużo – mogą rozwodnić nam smak napoju, ale jeśli nie macie takich kostek to zwykłe też dadzą radę, tylko nie można z nimi przesadzać)
- opcjonalnie - 1 gałka lodów waniliowych lub śmietankowych oraz bita śmietana do dekoracji i gorzka czekolada

Przygotowanie:

Dwie duże, wysokie szklanki wkładamy do zamrażarki aby się schłodziły. Zaparzamy kawę, wlewamy do kubka i studzimy w zimnej wodzie. Wkładamy lód do pojemnika blendera, dodajemy cukier, mleko, ostudzoną kawę i opcjonalnie lody. Miksujemy przez kilka sekund. Następnie wyjmujemy zimne szklanki z zamrażarki, wlewamy kawę (najlepiej z wysoka aby powstała dodatkowa piana), wkładamy dodatkowe kostki lodu i posypujemy dodatkowym brązowym cukrem. Naszą kawę możemy też udekorować bitą śmietaną i gorzką czekoladą. Najlepiej jest podawać ją od razu po przelaniu do szklanek, wówczas jest najwięcej piany, z czasem jej ilość maleje. 

Inspiracje...

fot.KLIK
fot. KLIK
Fot. KLIK
Jest i moja kawa :)

Szeroki wybór kaw znajdziecie tu: KAWY - HURTOWNIA SKLEP

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze