"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

poniedziałek, 22 września 2014

O KAWIE - odpowiedzi na najważniejsze pytania.

"Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość..." autor: Charles-Maurice de Talleyrand

Działanie kawy oraz jej wpływ na nasz organizm jest powodem wielu sporów i kontrowersji. Często zadajemy sobie pytania - Jakie zalety, a jakie wady ma kawa? Jak rzeczywiście wpływa na nasz organizm? Jak i ile można ją pić? Czy nadmiar kawy szkodzi? Postaram się odpowiedzieć w tym artykule na kilka najważniejszych pytań... 
Jakie zalety ma kawa?

- Kawa przede wszystkim pobudza - zawarta w niej kofeina przyśpiesza akcje serca, na krótko podnosi ciśnienie krwi. Rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony. Zawarta w kawie kofeina blokuje odpowiednie receptory powstrzymując przed gromadzeniem się adenozyny (która odpowiada za poczucie zmęczenia) i w efekcie usuwając poczucie zmęczenia. 

- Kawa poza tym poprawia krążenie mózgowe i tym samym zwiększa zdolność koncentracji. Kofeina i tworzące się z niej w organizmie metabolity – teofilina i teobromina zwiększają wydzielanie neurotransmiterów takich jak dopamina, adrenalina, noradrenalina, serotonina, GABA, ACTH, co silnie pobudza pracę kory mózgowej, ułatwia procesy myślowe, polepsza nastrój i usprawnia pamięć.

- Kawa zawiera dużo przeciwnowotworowych utleniaczy, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Stosowana jest w bólach głowy, działa ochronnie na DNA skóry wystawionej na działanie promieni słonecznych, a także na układ nerwowy. 

- Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak Parkinson czy Alzheimer. Badanie opublikowane w piśmie naukowym The Journal of the American Medical Association wskazuje, że wśród ludzi pijących duże ilości kawy ryzyko takie zmniejsza się nawet o 80%.

- W badaniach EPIC, jak i w wielu uprzednich, stwierdzono, iż spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

- Polifenole w kawie działają ponadto przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie.

- Kawa zwiększa ciepłotę ciała i przyspiesza metabolizm. Dlatego też jest dobrym środkiem wspomagającym wykorzystywanym w sporcie oraz ułatwiającym odchudzanie. Filiżanka kawy wypita 45 minut przed wysiłkiem fizycznym przyspiesz w znacznym stopniu tempo spalania tłuszczu w organizmie.

- Filiżanka kawy pokrywa także ok. 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę PP i potas. 

- Kawa pomaga również alergikom. Zawarte w naparze kawowym kwasy organiczne oddziałują korzystnie na system odpornościowy. Między innymi wpływają na obniżenie ilości histaminy (substancji wywołującej stany alergiczne). 

- Niektórzy twierdzą nawet, że palacze pijący filiżankę kawy dziennie rzadziej chorują na nowotwór pęcherza niż kofeinowi abstynenci. Prawdopodobnie, kawa wykazując właściwości moczopędne przyspiesza wydalanie substancji toksycznych zawartych w dymie tytoniowym, które przyczyniają się do chorób tego narządu.

Jaką kawę pić najlepiej?

Jeżeli chcemy skorzystać z dobroczynnego wpływu kawy na nasz organizm powinniśmy pić wyłącznie kawę naturalną - żadne wyciągi z kawy lub czysta kofeina nie ma tak pozytywnego wpływu na zdrowie jak kawa naturalna w swej naturalnej formie !
Im kawa jest mocniej palona, tym jest lepsza dla zdrowia.  A dlaczego właśnie taka ?
Otóż im intensywniejszy proces palenia kawy tym mniejsza jest zawartość kofeiny. Proces palenia kawy powoduje degradację kofeiny ze względu na działanie wysokiej temperatury.

A poza tym - kawa mocno palona jest bogatsza w antyutleniacze.

Dodatkową zaletą takiej kawy jest również fakt, iż jest o wiele bardziej przyjazna dla żołądka. Badania naukowe - czytaj TUTAJ.

 Tak więc pamiętajmy: kawa mocno palona, czyli ta grubo mielona i przygotowana w ekspresie ciśnieniowym zawiera mniejszą ilość kofeiny i jest zdrowsza.
Natomiast kawa słabo palona, czyli ta przygotowana w ekspresie przelewowym ma znacznie większą ilość kofeiny. Im drobniej zmielone ziarna tym jest jej więcej.

Pijmy więc kawę mocno paloną krótko parzoną np. z ekspresu ciśnieniowego.
Picie kawy w rozsądnych ilościach (1-3 filiżanki dziennie) nie ma negatywnego wpływu na organizm. Gdy jesteśmy zdrowi - to mało tego - kawa nawet służy ! 
Spożywana z umiarem nie tylko pobudza nas do działania i zachwyca swoim aromatem, ale również wpływa korzystnie na nasz organizm.
No dobrze, skoro tak, to może odpowiemy sobie teraz na pytanie - przy jakich chorobach należy uważać na picie kawy? I komu kawa nie sprzyja?

Kto powinien ograniczyć lub zaprzestać picie kawy i dlaczego?

Osoby cierpiące na nadkwasotę. Kawa pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, więc osoby cierpiące na tą przypadłość powinny jej niestety unikać. Poza tym nadmierne jej spożycie może prowadzić do niestrawności.

Nadciśnieniowcy - zdecydowanie powinni ograniczać ilość wypijanej kawy. Kofeina może przyczynić się do podniesienia i tak dużego poziomu ciśnienia.

- Jeśli chodzi o kobiety w ciąży to opinie naukowców są podzielone. Według najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Aarhus w Danii i opublikowanym w Medical Journal kawa nie wpływa negatywnie na płód i może być pita nawet podczas ciąży. Naturalnie z umiarkowaniem! Badanie przeprowadzone na 1 207 kobietach ciężarnych wykazało brak różnicy między dziećmi kobiet, które spożywały kawę bez kofeiny i kobiet, które piły kawą normalną przez okres 9 miesięcy. Natomiast kobiety pijące duże dawki kawy odczuły to w czasie porodu, gdyż ciężar noworodka był zwykle mniejszy. W każdym razie zaleca się, by nie przekraczać 300 gramów kofeiny na dzień.

- Dzieci - dla nich kawa jest zabroniona ze względu na zawartość kofeiny i jej negatywny wpływ. 

- Ponadto uważa się że, kawy powinny unikać osoby chore na arytmie serca, refluks żołądkowo-przełykowy, jaskrę, wrzody lub nieżyt żołądka.

- Picie kawy nie jest wskazane dla ludzi mających nerwice, zaburzenia emocjonalne czy choroby psychiczne. 

- Osoby nadwrażliwe - Pamiętajmy jednak, że jeśli po spożyciu kawy czujemy się niedobrze to nie zawsze winna jest temu kofeina. Przyczyną może być nietolerancja produktów karmelizacji lub olejów powstających w procesie palenia kawy oraz obecność pleśni czy innych toksyn wywołujących alergie. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że kawa, którą kupiliśmy została wyprodukowana z najwyższą starannością
.
Wszystkim tym osobom można polecić pyszną, zdrową i bezkofeinową kawę zbożową.

Kubek kawy na rozgrzanie


Czy nadmiar kawy szkodzi?

W piciu kawy ważny jest umiar. Nadmiar, kawy tak jak i jakiegokolwiek innego produktu może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne:

- Nadużywanie kawy powoduje obniżenie nastroju, nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żołądkowej.
Przy wysokich dawkach kawy efekty uboczne spożycia kofeiny zaczynają przeważać nad korzyściami. Przeprowadzono badania, w których zaobserwowano że, osoby spożywające 300 mg kofeiny skarżyły się na ból głowy i były silnie zdenerwowane. Zespół Geraldine Wright odkrył podobną zależność u pszczół. – Przy wysokich koncentracjach kofeina wręcz zaburza proces uczenia się i zapamiętywania. Działa gorzej, niż gdybyśmy jej nie wypili wcale. 

- Pamiętajmy, że kofeina może działać odwadniająco, szczególnie u ludzi, którzy nie stosują jej regularnie. Kawa ma działanie moczopędne, wypłukuje również z organizmu magnez, żelazo i wapń. Dlatego też dobrym zwyczajem jest wypić po kawie szklankę wody mineralnej, żeby uzupełnić mikroelementy i zapas płynów w organizmie. 

Gdy jesteśmy zdrowi, pijmy więc kawę z umiarem, nie odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu, a nawet będzie mu sprzyjać ;)

 A prawie na koniec, moja dzisiejsza kawka. Pozdrawiam ;)Jedynie dobra kawa pozwala na pełne wykorzystanie jej działań terapeutycznych.

Jeżeli chcielibyście kupić wysokiej jakości kawę to zapraszam Was do tego sklepu: HURTOWNIA - kawy

Źródła:
http://www.prawyprosty.net/index.php/zdrowie-i-uroda/56-zdrowie-i-uroda/2509-tego-nie-wiesz-o-kawie
http://www.pieknecialo.republika.pl/kawa.html
http://www.zdrowie.com.pl
http://pl.wikipedia.org 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze