"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Kawa zbożowa - znów powraca do łask !

Kawa zbożowa

Chyba każdy próbował kiedyś kawy zbożowej. Kojarzy nam się ona z dzieciństwem, kiedy często zamiast czarnej herbatki podawano nam do picia kawę zbożową np. z mlekiem.
Przez jakiś czas zapomnieliśmy o tej kawie. Mieliśmy pod dostatkiem wiele innych zamienników: '' mała czarna'', mocne kawy i herbaty. Po jakimś czasie jednak nasz organizm zaczyna się domagać od nas nieco zdrowszych, naturalnych, mniej pobudzających napojów.
Czujemy się źle, chodzimy rozdrażnieni, brakuje nam witamin, mamy po prostu już dość mocnej kawy i kofeiny. Jeśli potrzebujemy takiego '' detoksu'' od kofeinowej kawy lub  nie możemy jej już pić bo nie pozwala nam zdrowie - spróbujmy na nowo odkryć smak kawy zbożowej !

W składzie kawy zbożowej nie znajdziemy kofeiny, ale bardzo dużo cennych składników. Ma ona przede wszystkim pokaźną dawkę błonnika. Zawartość błonnika rozpuszczalnego zmniejsza poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspomaga wydalanie kwasów żółciowych, perystaltykę jelit, chroni przed nowotworami, kamicą, a także zwiększa uczucie sytości. Polecana jest więc osobom odchudzającym się. Pijąc kawę zbożową dostarczamy organizmowi także dużo witamin z grupy B oraz minerałów ( magnez, fosfor, potas, fenolokwasy, fitoterpeny ). Składniki znajdujące się w kawie zbożowej przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, zatem korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

kawa zbożowa właściwości

Kawa zbożowa - w czym lepsza od zwykłej kawy ?

- Kawa zbożowa dostarcza substancji odżywczych, które zwykła kawa, ta z kofeiną z organizmu wypłukuje. Przykładowo filiżanka kawy zbożowej dostarczy 1/5 dziennego zapotrzebowania na selen oraz pomaga w zwalczaniu niedoboru magnezu i fosforu. 

- Kawa zbożowa w odróżnieniu od zwykłej kawy jest produktem bezpiecznym dla żołądka.

- Podczas gdy tradycyjna kawa zwiększa ciśnienie krwi i podnosi poziom tłuszczów we krwi, a także powoduje wzmożone wydzielanie insuliny przez trzustkę, co obniża poziom cukru we krwi i zakwasza treść żołądka, kawa zbożowa nie zawierająca kofeiny nie pobudza wydzielania kwasów żołądkowych. Jej składniki wpływają na przyspieszenie przemiany materii oraz ułatwiają trawienie.

- Kawę zbożową można pić o każdej porze dnia i nocy.

- Mogą ją pić, a wręcz jest polecana osobom z niewydolną wątrobą, nerkami, jelitami, a także dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią. 
- Gdy jest podawana z mlekiem dodatkowo zwiększa przyswajalność białka oraz magnezu.

- Posiada wiele innych cennych właściwości:


Właściwości kawy zbożowej

- Wpływa na poprawę naszego wyglądu, hamuje proces starzenia się, co jest zasługą zawartych w niej polifenoli zaliczanych do antyutleniaczy walczących z wolnymi rodnikami.

- Poprawia stan kości i zębów.

- Regularne spożywanie kawy zbożowej wzmacnia układ odpornościowy.

- Przyspiesza przemianę materii nie podnosząc ciśnienia oraz poziomu tłuszczu we krwi. Kawa zbożowa zawiera inulinę, która  zaliczana jest do błonnika rozpuszczalnego i wykazuje szereg korzystnych funkcji. Jest prebiotykiem, co oznacza, iż jest doskonałą pożywką dla mikroflory jelitowej (Lactobaccillus czy Bifidobacterium), poprawia wchłanianie wapnia, a w technologii żywności jest wykorzystywana jako substytut tłuszczu lub cukru.

- Jest niskokaloryczna. (kubek kawy zbożowej 2 łyżeczki bez dodatków, to 5-52 kcal).


Kawa zbożowa - jak powstaje ?

Kawa zbożowa jest napojem z wieloletnią tradycją. W Polsce pojawił się on pod koniec XVIII wieku. Podobnie jak kiedyś kawa zbożowa wytwarzana jest z palonych ziaren pszenicy, lub jęczmienia, a czasami także z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. W niektórych regionach substytuty kawy robi się z nasion kozieradki lub łubinu.
Kawa zbożowa początkowo była pita jedynie w Wielkopolsce i na Śląsku przez najuboższe warstwy społeczne. Wyższe klasy społeczne raczyły się zwykłą kawą. Z czasem, sytuacja uległa zmianie i trafiła na wyższe stoły. I pozostała na nich do dnia dzisiejszego.


Kawa zbożowa - jak podawać ?


Kawę zbożową można parzyć i podawać na wiele sposobów. Można ją zaserwować i na ciepło i na zimno ( z kostkami lodu lub gałką lodów waniliowych ),  a także z przyprawami, np. z cynamonem, imbirem, kardamonem, wanilią i miodem. Możemy ją  pić z mlekiem, miodem, cukrem, a także bez dodatków. W takiej wersji ( ewentualnie z chudym mlekiem) polecana jest osobom odchudzającym się.
Kawą zbożową ( 2 łyżeczki) możemy urozmaicić smak owsianki.

Kawę zbożową kupicie np. tu: KLIK

1 komentarz :

  1. Ciekawy artykuł. Nie miałam pojęcia, że kawa zbożowa ma aż tyle właściwości :) Sama lubię zarówno tę zwykłą jak i zbożową :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze