KOPEREK ZIELONY - na niestrawność i ból brzucha!

Koper ogrodowy - zielony lek

Ta dobrze nam znana roślina ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w lecznictwie. Napar z koperku pomoże na wiele dolegliwości: niestrawność, kolkę i bóle brzucha. Koperek jest bardzo bogaty w witaminę C, ponadto zawiera: wapń, fosfor, żelazo, karoten, witaminy: B1, B2 i PP, a także olejki, związki kumarynowe, kwasy: kawowy, ferulowy, chlorogenowy oraz związki flawonoidowe. Poznajmy dokładniej jego właściwości lecznicze i działanie:



Koperek ogrodowy działanie i właściwości lecznicze 

- Koper to świetny, naturalny sposób na łagodzenie skurczów żołądkowych, kolek i niestrawności. 

- Pomaga w walce z przeziębieniami, grypą i kaszlem

- Łagodzi bóle miesiączkowe u kobiet i zwiększa produkcję mleka w czasie laktacji. Spożywany regularnie przez matki karmiące zapobiega występowaniu kolek u niemowląt.

- Zalecany jest w zaburzeniach trawienia (ułatwia przyswajanie pokarmów), wzdęciach oraz chorobach dróg żółciowych i wątroby. Zawarty w koperku olejek eteryczny wpływa na lepsze wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów poprzez hamowanie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w jelitach. 

- Stosuje się go także w nadciśnieniu tętniczym, ponieważ ma zdolność obniżania ciśnienia krwi. 

- Ponadto pomaga w leczeniu bezsenności, zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz działa wykrztuśnie.

- Dzięki obecności olejku lotnego, surowiec tego ziela wykazuje także działanie odkażające. 

- Stosowany jest także przy chorobach skóry, takich jak ropne zapalenia skóry oraz w różnych schorzeniach oczu.


źródło: KLIK


Koperek - jak stosować?

NAPAR Z KOPRU
(Na kolkę i kurcze w obrębie przewodu pokarmowego, jako środek wiatropędny i mlekopędny, uspokajający, rozkurczowy, u karmiących matek pobudzający laktację, obniżający nieznacznie ciśnienie krwi)

1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalewamy 1 szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 15-20 minut, następnie przecedzamy i używamy wewnętrznie lub zewnętrznie.


Zewnętrznie napar ten może być stosowany do przemywania krost, egzem i liszai.



KOPEREK NA CHRONICZNE CHOROBY OSKRZELI I BÓL GŁOWY SPOWODOWANY NP. NIKOTYNĄ

W tym przypadku zaleca się picie naparu, ale ze zmiażdżonych nasion owoców. Bierzemy 2 łyżki owoców na 1/2 szklanki wrzątku i pijemy 2-3 razy dziennie.


KOPEREK DO CELÓW KULINARNYCH


Zielone gałązki koperku mają orzeźwiający i lekko cytrynowy smak. Można je dodawać właściwie do wszystkiego: sosów, zup, dań mięsnych, sałatek i oczywiście młodych ziemniaków.

* Uwaga: U niektórych osób koperek może powodować fotodermatozę - wysypkę na skórze, która pojawia się po zjedzeniu zioła i jednoczesnym wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych.


Gdzie można kupić suszony koperek?
Koper możesz kupić tu: KOPER NAĆKOPER OWOC


Jeśli chciałbyś poznać bliskiego krewniaka naszego rodzimego kopru ogrodowego, pochodzący z wybrzeży Morza Śródziemnego - KOPER WŁOSKI, to zajrzyj tu =>


Źródła:
- ziola.pisz.pl/koper-ogrodowy/
- fit.pl/dietadlaciebie/szczypta-smaku/zielone-witaminy,324,1,0.html
- przewodnikpacjenta.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=262:koper-ogrodowy-anethum-graveolens&catid=73:alfabet-zio
- jaga-babciaradzico.blogspot.com/2011/09/koper-ogrodowy.html

Komentarze

  1. Koperek obniza cisnienie ? - tak to prawda.Zauwazylam ,ze jesli zjem kartofelki suto posypane zielonym koperkiem ,to za godzinke moje cisnienie spadnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz