11 najlepszych ziół na bolące i zmęczone oczy oraz - jaka dieta najlepsza na oczy?

Zdrowe oczy z ziołami i odpowiednią dietą

Najlepszym sposobem na zdrowe, błyszczące oczy jest dobry sen. Bez tego oczy są zmęczone, zaczerwienione i podrażnione. Długotrwałe czytanie, lub praca przed monitorem mogą powodować ból oczu, zaczerwienienie i niewyraźne widzenie. Pomoc w przywróceniu blasku oczom mogą przynieść zioła, w postaci płukanek i kompresów z naparów na delikatną skórę wokół oczu. Warto również do jadłospisu wprowadzić pokarmy bogate w antyoksydanty i luteinę (znajdziemy ją w szpinaku, kapuście, natce pietruszki).

Pamiętaj: Przy stosowaniu kompresów na oczy, należy zwrócić szczególną uwagę na ich czystość. Oczu nie należy płukać naparami, aby nie dostały się do nich małe fragmenty liści, które mogą wywołać stan zapalny. Używamy zawsze świeżych odwarów. Odwary do płukanek oczu powinny być gotowane przez 20 minut, aby wyeliminować jak najwięcej bakterii. Do płukanek nie używaj rumianku, ponieważ jego drobniutkie pyłki podrażniają oczy. Roztwory należy filtrować trzykrotnie przez papierowy filtr, dla usunięcia części stałych, które mogłyby podrażnić oko.

Do pomocy przy chorobach oczu mamy pomoc w postaci darów natury!:



1. ŚWIETLIK - Wzmacnia wzrok. Na zmęczone, bolące oczy oraz zapalenie spojówek


Rośliną, która cieszy się zasłużoną sławą jako zioło na bolące oczy jest świetlik łąkowy. Ta niepozorna roślinka przywraca oczom świeżość i blask. Wodne wyciągi z ziela świetlika wywierają działanie przeciwzapalne, ponieważ zawarta w nich aukubina hamuje uwalnianie histaminy i ma wpływ przeciwalergiczny. Garbniki i kwasy polifenolowe działają bakteriobójczo i prawdopodobnie uszczelniają ściany naczyń włosowatych w siatkówce oka. Garbniki wiążą ponadto i unieczynniają toksyny bakteryjne w stanach zapalnych oczu.
Płukanki, kompresy i okłady ze świetlika 
Napary lub odwary ze świetlika stosuje się przede wszystkim przy zapaleniu spojówek. Ponadto w przypadku zmęczenia wzroku wskutek długiego czytania lub nadwrażliwości na promienie słoneczne, promienie z ekranu telewizyjnego czy monitora komputerowego albo niektóre czynniki uczulające, jak kurz, dym i pyły lotne.
Płukanka ze świetlika:
2 łyżki świeżego zioła lub 2 łyżeczki suszonego gotujemy w 2 szklankach wody przez 20 minut. Ostudzamy, odcedzamy i natychmiast używamy.

2. CHABER BŁAWATEK - Na bolące, opuchnięte i przemęczone oczy.

Francuzi powiadają, że chaber czyni szkła zbytecznymi. Warto spróbować, wszak sam mistrz Jan Matejko niejednokrotnie korzystał z mocy tego ślicznego zioła.
Chaber bławatek był od wieków wykorzystywany w chorobach oczu.  Działa on przeciwzapalnie. 
Okład na oczy:
Przy zapaleniu spojówek i powiek, cieniach pod oczami, obrzękach wokół oczu, przemęczeniu oczu stosuje się 2 razy dziennie, przez 40 minut.

3. RZEPIK - Wzmacnia wzrok. Na stany zapalne oczu.

Rzepik to drugie po świetliku zioło nadające oczom blask. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne.

Płukanka z rzepiku:
Garść świeżych szczytów pędów gotować w 2,5 szklanki wody przez 20 minut. Ostudzić, odcedzić i natychmiast używać.

4. RUMIANEK - Na zmęczone, zaczerwienione, opuchnięte oczy oraz zapalenie spojówek.


Doskonałym sposobem na zregenerowanie narządu wzroku po wyczerpującej pracy przy komputerze są inhalacje. 
Inhalacje z rumianku:
Garść rumianku wsypać do garnka, wlać 3 szklanki wody, zagotować, a następnie ogrzewać na małym ogniu. Unosząca się para oczyści i zregeneruje zmęczone całodziennym wysiłkiem oczy.
Kompres z rumianku:
Kompres przyrządza się, namaczając gazę lub watę we wcześniej przygotowanym naparze z rumianku (aby uzyskać szybszy efekt należy zwiększyć dawkę rumianku, np. 6 łyżeczek rumianku zaparzyć w szklance wody). Skutecznie działa on na opuchnięte i bolące oczy. 

5. KRWAWNIK - Na przekrwione opuchnięte i czerwone oczy



Gdyby oczy były opuchnięte, rozgrzane, czerwone, najskuteczniej działa wtedy okład z krwawnika, który wychładza, czyli szybko likwiduje stan zapalny. 
Okład z krwawnika:
1 łyżkę kwiatów krwawnika zalewamy 0,5 szklanki wrzącej wody, zaparzamy 15 minut, przecedzamy. Przemywamy i przykładamy chłodne okłady na powieki.

6. SERDECZNIK - Na suche oczy


Okład z serdecznika:
1 łyżkę serdecznika zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Przecedzić, robić ciepłe okłady na oczy. A na zmęczone, przepracowane oczy warto zrobić okład z prawoślazu.

7. PRAWOŚLAZ - Na zmęczone, suche oczu. Zmiękcza skórę wokół oczu.


Okład z prawoślazu pięknej Kleopatry:
2 łyżki prawoślazu zalać 1 szklanką mleka, zagotować, podgotować na małym ogniu około 5 minut, przecedzić, zrobić ciepły okład na oczy. 

8. KOZŁEK LEKARSKI (WALERIANA)- Na stany zapalne oczu.

Ma on właściwości uspokajające, ale także korzystnie działa w stanach zapalnych oczu.
Okład z kozłka:
Łyżkę rozdrobnionych korzeni kozłka zalewamy 1,5 szklanki wrzącej wody. Trzymamy pod przykryciem 2 min, odstawiamy na 10 min i przecedzamy. Nasączone płynem okłady kładziemy na oczy kilka razy dziennie.

9. NAGIETEK - Na opuchnięte, suche oczy i zapalenie spojówek.

Okłady na oczy z nagietka:
Kiedy wygląd oczu szpeci zapalenie spojówek, okłady z nagietka skutecznie pomogą zlikwidować stan zapalny i nawilżą przesuszone oczy. Co więcej, kompresy na oczy z tej rośliny likwidują cienie pod oczami i opuchliznę. 

10. SZAŁWIA - Na stany zapalne oczu.


Przemywanie oczu letnim naparem szałwiowym pomaga zmniejszyć opuchliznę i stan zapalny. Dwie łyżeczki ziela zalej połową szklanki wrzątku i parz przez 10 minut.
Odstaw do ostygnięcia. Następnie przecedź napar, zwilż wacik lub płatek kosmetyczny i przemyj oczy. Stosuj 3-4 razy dziennie, póki zapalenie nie minie.

11. CZARNA HERBATA - Na odświeżenie spojrzenia.


Oczy zmęczone pracą można odświeżyć okładami z czarnej herbaty. Należy zaparzyć 2 torebki herbatki w 2 szklankach wody przez 3 minuty. Po ostudzeniu przyłożyć na oczy i odpoczywać przez 15 minut z nogami ułożonymi wysoko.

A jaka dieta na piękne i zdrowe oczy?

Odpowiednia dieta może wspomóc twój wzrok. Jedz dużo warzyw i owoców. Najlepsze są te bogate w witaminę A oraz beta-karoten. Tego typu substancje znajdziesz min. w marchewce, ciemnozielonych warzywach liściastych, pomidorach i brzoskwiniach. Antocyjany są bardzo ważnym minerałem w prawidłowym funkcjonowaniu oka. Znajdziesz je w: borówkach, czarnych jagodach, żurawinie.

Warto swoją dietę wzbogacić w:

1. JAGODY GOJI

Luteina i zeaksantyna, której ludzki organizm nie potrafi sam wyprodukować dostarczona w jagodach goji pomaga chronić oczy przed atakami wolnych rodników i naprawić uszkodzenia przez nie spowodowane. Prawdopodobnie ten owoc zawiera największą dostępną obecnie naturalną koncentrację zeaksantyny. W medycynie chińskiej od tysięcy lat polecało się jedzenie jagód goji, aby poprawić wzrok.

2. BORÓWKĘ CZERNICĘ (CZARNĄ JAGODĘ)

Badania potwierdziły, iż wyciągi z jagód borówki czernicy powiększają obszar widzenia, poprawiają ostrość obrazu, usuwają zmęczenie oczu, a nawet umożliwiają osobom krótkowzrocznym zamianę okularów na „słabsze”. Borówka to bogactwo antocyjanów!
Antocyjany borówki czernicy mają obecnie największe znaczenie w leczeniu i prewencji zaburzeń wzroku. To także wiąże się w pewnym stopniu z ich aktywnością antyoksydacyjną.

3. ŻURAWINĘ, MALINY, ARONIĘ, JEŻYNY, WIŚNIE

Regularne ich jedzenie nadaje twardówce oka śnieżnobiały kolor, zapobiegają wylewom i zmianom w obrębie siatkówki oka. Owoce te poprawiają widzenie po zmroku.


Wszystkie 11 ziół polecanych przeze mnie na oczy możecie kupić w tym sklepie: KLIK
Jagodę goji kupicie tu: KLIK
Żurawinę suszoną: KLIK

Źródła:
naszdziennik.pl/wp/48336,zdrowa-krew-zdrowe-oczy.html
choroby-oczu-zdrowie-co-i-jak.pl/news-przyloz-sobie-oklady-na-oczy-ziola-ukoja-bol,nId,985999
styl.pl/zdrowie/porady/news-pierwsza-pomoc-dla-spojowek,nId,610703
cyberbaba.pl/domowe-kuracje/28-leczenie-ziolami?start=6

Komentarze

  1. Na opuchnięte oczy (odczyn alergiczny) bardzo skutecznie działa jaskółcze ziele.Moczymy w zimnej wodzie ok 12 godzin a następnie w tej wodzie moczymy wacik i przykładamy na oczy na minimum pół godziny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super poradnik, na pewno skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super spis. Ja również skorzystam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow,nie wiedziałam, że tyle ziół ma taki zbawienny wpływ na oczy!Chociaż trochę mało praktyczne wydaje mi się, że jaskółcze ziele trzeba moczyć 12 godzin, żeby je na spuchnięte oczy położyć... Może dlatego jak coś mi się z oczami dzieje, to sięgam po starazolin niebieski, który łagodzi różne objawy praktycznie natychmiast po zakropleniu

    OdpowiedzUsuń
  5. Walka z suchymi oczami to niestety nic przyjemnego i dotyczy temu wszystkiemu zazwyczaj dość spory dyskomfort. Jeśli nosicie soczewki to problem zazwyczaj leży po tej stronie. Czas na wymianę soczewek, bo może inne sprawdzą się lepiej. Dla osób z astygmatyzmem odpowiednie na pewno będą soczewki https://www.twojesoczewki.com/soczewki-kontaktowe-toryczne/6871-monovision-daily-hd-toric.html bo dają spore nawilżenie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystkie informacje odnośnie diety, witamin które wspomagają wzrok można znaleźć na stronie Dbam o oczy . Polecam sobie zerknąć i zastosować się do tych porad

    OdpowiedzUsuń
  7. Glistnik jaskółcze ziele także.

    OdpowiedzUsuń
  8. No trzeba przyznać, że zespół suchego oka potrafi być sporym problemem w codziennym funkcjonowaniu, dlatego trzeba coś z tym zrobić! Ja przede wszystkim polecałabym Wam na początek zajrzeć sobie na stronę https://blikpol.pl/leczenie-zespolu-suchego-oka Tam znajdziecie sposoby i adres do jednej z najlepszych klinik.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz