"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

wtorek, 7 października 2014

WRZOS jako roślina lecznicza

Wrzos - na nerki i zaburzenia trawienne

Kochamy wrzos, mimo tego, że jest oznaką jesieni i coraz bardziej chłodnych dni. Dzisiejszy artykuł będzie w całości poświęcony jego leczniczym właściwościom oraz temu, jak jeszcze, oprócz celów dekoracyjnych, można go wykorzystać.

Surowcem zielarskim wrzosu jest ziele (Herba Calunae) i kwiaty (Flos Callunae). Surowiec zawiera 7% garbników, flawonoidy (kwercytynę i mirycetynę), glikozyd fenolowy arbutynę, hydrochinon, olejki eteryczne, kwasy organiczne, a także sole mineralne z dużą zawartością krzemu i potasu.

Właściwości lecznicze wrzosu


Właściwości lecznicze wrzosu

Kwiat wrzosu - właściwości lecznicze- Działa bakteriobójczo, szczególnie na bakterie w przewodzie pokarmowym, dzięki zawartości hydrochinonu.

- Odtruwa organizm - polecane są wodne wyciągi z suszonego wrzosu.

- Zwiększa wydzielanie soków trawiennych dzięki substancjom gorzkim, które pobudzają czynność wydzielniczą żołądka, przyczyniając się tym samym do poprawy trawienia.

- Łagodzi bóle spowodowane wrzodami trawiennymi.

- Reguluje apetyt.

- Działa rozkurczowo, moczopędnie i dezynfekująco na układ moczowy dzięki zawartości arbutyny i flawonoidów. Glikozyd arbutyna ma właściwości dezynfekujuące, niszcząc nawet bakterie oporne na antybiotyki.

- Wrzosy stosuje się w leczeniu schorzeń dróg moczowych i nerek. Właściwości moczopędne wrzosu są cenne również w leczeniu kamicy moczowej, a zwłaszcza w przypadkach rzadkich rodzajów kamicy, jak cystynowa i ksantynowa. Warto jednak pamiętać,że dla pełnego działania leczniczego wrzosu, trzeba jednocześnie spożywać związki, po których mocz będzie alkaliczny.
- Przeciwzapalnie.

- Przeciwreumatycznie.

- Uspokajająco.

- Poprawia samopoczucie - polecane spożywanie w postaci  postaci herbatki.

- Wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego (biegunek, stanów zapalnych) dzięki zawartości garbników.

- Bywa on także stosowany w chorobach układu ruchu, jak np. bóle stawowe, gościec oraz dolegliwościach skórnych – z uwagi na zawartość krzemu i potasu, które wspomagają regenerację ciała.


Wskazania do stosowania naparu z wrzosu

- stany zapalne nerek i dróg moczowych
- kamica moczowa
bóle nerek
- ropomocz, krwiomocz, białkomocz, skąpomocz
- nieżyt układu oddechowego, nieżyt jelit i żoładka
- zaburzenia trawienia
- zaparcia
- biegunki
- bóle brzucha
- przeziębienia
- zapalenia gardła i jamy ustnej
- reumatyzm
- choroby skórne np. egzema
- dna
- bezsenność (+inne zioła np. melisa)

Jak stosować wrzos?

Napar: 

2 łyżki ziela lub kwiatów zalewamy 200-400 ml wrzącej wody i odstawiamy na pół godziny, po czym przecedzamy. Pijemy taką herbatkę kilka razy dziennie po 150-200 ml. Niemowlętom można podawać 20-50 ml naparu (bardzo korzystnie wpływa na przewód pokarmowy u niemowląt, ponadto uspokaja je). 

Wrzos ma bardzo przyjemny zapach i smak, możemy nim zastąpić herbatę.

Kąpiel wrzosowa

Napar z wrzosu możemy dodać do kąpieli.  Działa on przeciwzapalnie, ściągająco i uspokajająco. Kąpiele takie łagodzą również stany zapalne skóry i zmniejszają napięcie nerwowe.


Suszone ziele wrzosu kupicie tutaj => KLIK


Źródła:
rozanski.ch
www.ochoroba.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze