Jak oczyścić płuca i organizm po rzuceniu palenia? 5 ziół, które pomogą oczyścić i zregenerować płuca

Palenie tytoniu zanieczyszcza cały organizm, jednak najwięcej szkodliwych substancji odkłada się w płucach.  Po każdym wypalonym papierosie rzęski płucne odpowiedzialne za oczyszczanie płuc z śluzu, kurzu i innych substancji, znacząco spowalniają pracę. Z czasem w płucach gromadzi się śluz, zatyka je i wywołuje tzw. kaszel palacza. Oprócz kaszlu pojawia się odkrztuszanie flegmy. Niebezpieczeństwo nowotworu płuc jest u palacza 15-krotnie większe niż u niepalącego.

Jeżeli uda nam się rzucić palenie, odtrucie organizmu po papierosach jest niezbędne. Mimo, że regeneracja płuc następuje samoistnie, to warto spróbować proces ten przyspieszyć.

Musimy wiedzieć, że pełne oczyszczanie płuc palacza może nastąpić tylko po zerwaniu z nałogiem. Nie ma możliwości regeneracji tego narządu bez rzucenia palenia.

W jakiś sposób pozbyć się pozostałości po nałogowym paleniu i skutecznie oczyścić organizm? Jak oczyścić płuca po rzuceniu palenia? Jest kilka sprawdzonych sposobów.


ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE ORGANIZMU

Woda jest niezbędna do detoksykacji organizmu. Dzięki niej z komórek i tkanek usuwane są szkodliwe związki, a zalegająca w płucach wydzielina staje się łatwiejsza do odkrztuszenia. Osoby, które rzuciły palenie, powinny wypijać minimum 2 litry wody na dobę.

ZDROWA DIETA BOGATA W PRZECIWUTLENIACZE

Wolne rodniki to wysoce reaktywne substancje chemiczne, które mogą niszczyć komórki. Uszkodzenie komórki spowodowane wolnymi rodnikami, szczególnie uszkodzenie DNA, może odgrywać rolę w rozwoju nowotworów i innych schorzeń. Palenie papierosów pobudza produkcję tzw. wolnych rodników tlenowych – bardzo aktywnych cząstek uszkadzających tkanki i pobudzających proces zapalny. 

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje, które neutralizują wolne rodniki, przez co zapobiegają ich szkodliwemu działaniu

Powinny się one znaleźć w diecie każdego z nas, jednak dla palaczy są szczególnie ważne, bo pomagają przywrócić prawidłowe działanie osłabionych nikotyną oraz innymi szkodliwymi substancjami narządów i układów. 

Dieta byłego palacza powinna uwzględniać naturalne źródła witamin oraz minerałów, przede wszystkim witaminy A, C, i E, orzechy, siemię lniane, kiszonki, świeże warzywa i owoce (szczególnie truskawki, borówki, jagody, winogrona, awokado), czosnek i cebulę oraz zioła słynące z pozytywnego wpływu na drogi oddechowe.

5 ZIÓŁ, KTÓRE POMOGĄ W OCZYSZCZENIU I REGENERACJI PŁUC PO RZUCENIU PALENIA

1. MIODUNKA (płucnik lekarski)

Ta niepozorna roślinka stosowana jest od ponad 160 lat w leczeniu chorób układu oddechowego. Rozrzedza flegmę i oczyszcza płuca z substancji smolistych.

Dzięki obecności krzemionki i alantoiny przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki płucnej, zmniejsza stan zapalny w płucach, a ponadto uodparnia płuca na szkodliwe działanie pyłów, dymów i innych substancji lotnych. 

Więcej na temat miodunki przeczytasz w artykule: Miodunka (płucnik) - cudowna roślinka na regenerację płuc po chorobie.




2. KORZEŃ OMANU

Korzeń omanu jest surowcem od stuleci stosowanym w medycynie naturalnej. Wyciągi z omanu pomagają w usunięciu zalegającego śluzu w płucach i oskrzelach. Przyspieszają ich oczyszczanie. Ponadto korzeń omanu ceniony jest ze względu na działanie wzmacniające siły obronne organizmu do walki z grzybami i bakteriami. 




3. LOBELIA

Rozluźnia układ oddechowy, stymuluje rozszerzanie oskrzeli i ułatwia oddychanie, można ją spożywać w formie naparu lub ekstraktu. Ta roślina obfituje w lobelinę – alkaloid o właściwościach rozrzedzających śluz, dzięki czemu skutecznie rozbija zatory zalegające w drogach oddechowych. 
Badania pokazują też, że lobelina redukuje szkodliwe działanie nikotyny.

Aby wzmocnić płuca i system oddechowy należy stosować inhalację z liści lobelii, najlepiej rano i wieczorem przez kilka dni. Można też sięgnąć po herbatę lub nalewkę z lobelii. Ze względu na potencjalne toksyczne działanie rośliny, należy stosować się do zalecanych dawek.

Uwaga! Kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby z wysokim ciśnieniem i mające problemy z sercem nie powinny stosować lobelii.

4. DZIEWANNA

Herbatka z dziewanny od dawna znana jest jako środek wzmacniający układ oddechowy.  Pomaga osobom posiadającym zanieczyszczone płuca, co jest bardzo często spotykane u palaczy. Oczyszcza drogi oddechowe, rozrzedza zalegającą flegmę, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Działa też łagodnie uspokajająco, co pomaga pokonać stres związany z rzuceniem palenia.




5. ZIELONA HERBATA

Palenie papierosów posiada negatywny wpływ na stan naszego zdrowia, jak już wspomniałam podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania nad wpływem zielonej herbaty na ryzyko zachorowania na raka płuc u osób palących dowodzą jednoznacznie, że spada ono wraz z ilością pitej herbaty. Badania dowiodły, że osoby nie pijące zielonej herbaty wykazywały ponad pięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory płuc. 

Innym negatywnych skutkiem palenia papierosów jest wzrost stresu oksydacyjnego w naszym organizmie. Palenie powoduje nadmiar wolnych rodników w organizmie, a zielona herbata dzięki obecności przeciwutleniaczy neutralizuje je, a tym samym zapobiega ich szkodliwemu działaniu.

Kolejnym ważnym negatywnym skutkiem palenia tytoniu jest obniżenie ważnych dla zdrowia składników mineralnych. Badania wykazały, że osoby palące mają obniżony poziom witamin C i E we krwi. Ubywa nam także cynku, wapnia oraz kwasu foliowego, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Badania przeprowadzone w Chinach dowiodły, że picie zielonej herbaty pomaga utrzymać właściwy poziom tych substancji. Sama herbata dostarcza również witamin na brak których narażeni są palacze.

Dowiedziono także, że zielona herbata podnosi odporność organizmu, która zostaje obniżona w skutek palenia tytoniu.






Wszystkim byłym palaczom chcącym wspomóc oczyszczenie płuc  polecam bardzo wspomaganie się naturalnymi sposobami. Każde z wyżej wymienionych ziół ma dodatkowo jeszcze inne, interesujące właściwości.


Korzeń omanu kupisz KLIK
Miodunkę: KLIK
Dziewannę KLIK
Zieloną herbatę KLIK

Komentarze