Jakie zioła pomogą na nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzeci Polak cierpi na tą przypadłość. W początkowej fazie zbyt wysokie ciśnienie krwi może być względnie łatwo i w stosunkowo krótkim czasie zmniejszone po zastosowaniu diety, odpowiedniego trybu życia i podaniu właściwych leków. W późniejszym czasie, gdy nadciśnienie utrzymuje się, wskazane jest ustalenie przyczyn wysokiego ciśnienia oraz intensywne leczenie, aby uniknąć groźnych dla życia powikłań, takich jak np. zawał serca, udar mózgu, apopleksja. Na szczęście, zwłaszcza w początkowym stadium choroby, samodzielnie można zrobić naprawdę wiele, by zredukować nieprawidłowości i uniknąć tych poważnych konsekwencji.

Zalecenia praktyczne:

  • Często mierzyć ciśnienie i współpracować z lekarzem.
  • Unikać pokarmów tłustych, smażonych, zawierających cholesterol. Uważać także na przetworzoną żywność (konserwy, wędliny).
  • Nie palić papierosów, nie pić alkoholu, prawdziwej kawy, ani mocnej herbaty.
  • Starać się zmniejszyć nadwagę (schudnąć).
  • Prowadzić spokojny, regularny tryb życia (lekka praca, dużo ruchu, stała i odpowiednia godzina snu).
  • Jeść czosnek - obniża on ciśnienie w każdej postaci. 
  • Jeść aronię - mówi się, że jest ona rewelacyjnym środkiem skutecznie obniżającym ciśnienie krwi. Wpływa ona na wzmocnienie naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi. Wystarczy przez 4 dni zjadać po 25 dag owoców, by już zaobserwować skutki kuracji.
  • Zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie.
  • Pić zioła na nadciśnienie.


Zioła na nadciśnienie stosowane są już od wieków – obecnie wiele ich właściwości zostało potwierdzonych badaniami. 

Jakie zioła skutecznie obniżają ciśnienie?



JEMIOŁA 

Należy ona do ziół regulujących krążenie. Jeśli ciśnienie krwi jest zbyt wysokie - obniża je, jeśli za niskie - podwyższa. Korzystnie wpływa na serce i cały metabolizm. Po kuracji jemiołą ustępują m.in. zawroty głowy, szumy uszne.

Herbatka z ziela jemioły:  Aby przygotować herbatkę z jemioły wystarczy użyć 1 kopiastej łyżeczki ziela i zalać je na noc szklanką zimnej wody. Rano podgrzać i odcedzić. Pić powoli, małymi łykami 3 szklanki dziennie.

TASZNIK

Tasznik podobnie jak jemioła reguluje ciśnienie, zarówno niskie, jak i podwyższone.

Herbatka z tasznika: Kopiastą łyżeczkę tasznika zalewamy szklanką wrzątku, zostawiamy na parę minut do naciągnięcia. Odcedzamy i pijemy codziennie po 2 szklanki, aż do ustąpienia dolegliwości, czyli unormowania poziomu ciśnienia.

GŁÓG

 Głóg stoi na czele listy ziół chroniących serce i normalizujących ciśnienie tętnicze krwi. Jego zbawienne działanie polega na wnikaniu substancji leczniczych (głównie flawonoidów) do naczyń wieńcowych serca. Substancje te sprawiają, że serce, dzięki lepszemu obiegowi w nim krwi jest lepiej dotlenione i sprawniej pozbywa się szkodliwych metabolitów. Staje się mocniejsze, zwiększa się siła jego pojedynczego skurczu, a zmniejsza nieco ilość skurczów na minutę. Nasze serce zatem ekonomiczniej pracuje, dobrze wypoczywa i nie jest przeciążone. Jest to szczególnie ważne dla ludzi starszych, z postępującą miażdżycą naczyń wieńcowych, a także ludzi całkiem młodych, którym grozi zawał lub którzy go przebyli.

Herbatka z głogu: Po łyżeczce suszonych kwiatów i owoców głogu zalewamy niepełną szklanką wrzątku i przykrywamy. Po 10 minutach odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie po filiżance. Herbatka reguluje poziom ciśnienia i zapobiega zwapnieniu tętnic.

DZIURAWIEC

Ma on działanie moczopędne i odwadniające, co wpływa na obniżenie ciśnienia.
Uwaga: dziurawiec wchodzi w interakcję z niektórymi lekami na nadciśnienie.

SERDECZNIK

Serdecznik działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, zwalnia akcję serca.

Herbatka z serdecznika: 1 łyżeczkę serdecznika zalewamy filiżanką wrzątku. Przykrywamy i odstawiamy do naciągnięcia. Pijemy 2 filiżanki dziennie.

MELISA

Również działa uspokajająco (obniża silnie próg wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego). Zaleca się stosowanie jej w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego i "kołatania " serca, wyczerpaniu nerwowym oraz przy bólach nerwowych.

RUMIANEK

Nie obniża ciśnienia, jednak działa uspokajająco, co sprawia, że pomaga redukować skoki ciśnienia związane ze stresem.

DZIKA RÓŻA

Według jednego z raportów Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych spożycie owoców róży może spowodować znaczne obniżenie poziomu ciśnienia krwi.

LAWENDA

Ma działanie uspokajające i relaksujące. Potwierdzono to licznymi badaniami naukowymi.

Herbatka z lawendy: Napar z kwiatów lawendy sporządzamy z 1 łyżki surowca na 1 szklankę wrzącej wody lub mleka. Pijemy 2-3 razy dziennie po 100-200 ml, lub 1 szklankę na noc, jako środek pomagający w zaśnięciu. Lawendę możemy też użyć np. do relaksującej kąpieli.


Wszystkie kuracje ziołowe trzeba konsultować z lekarzem. Zioła leczą, to prawda, ale mogą też zaszkodzić. Zwłaszcza stosowane w zbyt dużych dawkach lub przez zbyt długi czas.



Zobacz jeszcze:

Gdzie można kupić zioła, które pomogą przy nadciśnieniu?
Polecam je kupić tutaj 👉 KLIK

Źródła:
- Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki,
-  Gumowska I.: Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „KRAJ”; Warszawa 1984,
- E. Kuźniewski, J. Augustyn-Puziewicz; Przewodnik ziołolecznictwa ludowego; Państwowe Wydawnictwo Naukowe; Warszawa-Wrocław 1984,
- Earl Mindell: Biblia ziół; Prószyński i S-ka SA; Warszawa 1999

Komentarze