Tatarak zwyczajny - na nerwicę, poprawę trawienia i piękne włosy

Tatarak – Acorus calamus
Inne nazwy: kłąb tatarakowy, tatarski korzeń, kalmus, szuwar, tatarczuch, ajer.

Tatarak zwyczajny jest byliną rosnącą nad brzegami wód. Pochodzi z Azji, przypuszcza się że do nas został przywleczony przez Tatarów - stąd się też wzięła jego nazwa. Najważniejszą zaletą tataraku jest jego działanie uspokajające, mówi się, że jest ono nawet silniejsze od takich ziół, jak melisa czy waleriana! Stosowany jako lek wzmacnia organizm i przeciwdziała zmęczeniu. Wspaniale także poprawia trawienie, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo i antynowotworowo. Ale to nie wszystkie zalety i cenne właściwości tataraku... 

Co zawiera kłącze: olejek lotny, substancje gorzkie, garbniki, cholinę i wit. C.


Właściwości lecznicze
  • Działa uspokajająco, nasennie, przeciwdepresyjnie, przeciwnerwicowo. Spożycie pewnej ilości wysuszonych kłączy tataraku przeciwdziała zmęczeniu, pozwala na zwiększenie wysiłku fizycznego.
Dr H. Różański pisze: "Tatarak jako środek uspokajający jest silniejszy od melisy, wrzosu, kava-kava, lawendy waleriany i pasiflory, dorównuje siłą działania chmielowi, czystej lupulinie, żmijowcowi i arcydzięglowi."

  • "Działa ogólnie wzmacniająco, a więc wpływa na przedłużenie życia". (Dr J. Górnicka: Apteka Natury).
  • Działa krwiotwórczo. Pobudza szpik kostny do zwiększonego wytwarzania erytrocytów. 
  • Działa przeciwpadaczkowo.
  • Pobudza przemianę materii, reguluje trawienie. Działa rozkurczowo i wiatropędnie. Substancje goryczowe zawarte w kłączach tataraku pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Preparaty z tej rośliny stosuje się przy niestrawności, kolce jelitowej, stanach zapalnych i nieżytowych przewodu pokarmowego, wzdęciach, zgadze i owrzodzeniach żołądka i jelit.
  • Działa przeciwbólowo. Łagodzi, a często usuwa ból (zębów, głowy). Łagodzi też bóle menstruacyjne i dolegliwości kostne.
  • Przeciwgorączkowo. 
  • Działa przeciwbakteryjnie. Kłącze tataraku jest stosowane w zapaleniu zatok i górnych dróg oddechowych.
  • Przeciwwirusowo.
  • Przeciwgrzybiczo.
  • Pierwiotniakobójczo.

  • Zabija pasożyty i hamuje ich rozwój.
  • Jest jednym z najskuteczniej działających naturalnych środków przeciwrakowych, co potwierdzono licznymi badaniami naukowymi (1, 2 ). Maria Treben (niemiecka zielarka) polecała herbatkę z tataraku i krwawnika przy nowotworach (zwłaszcza płuc). 

Zewnętrznie:

  • Napar z kłącza dodany do kąpieli działa wzmacniająco i orzeźwiająco.

  • Stosowany na skórę głowy działa przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo. Zmniejsza łupież i wypadanie włosów. Stosowany jako płukanka dodaje włosom połysk, puszystość i elastyczność.
  • Napar tatarakowy likwiduje worki i obrzęki pod oczami.
  • Wyciągi z kłącza stosuje się jako płukanki w zapaleniu gardła i jamy ustnej.
  • Działa antyseptycznie, dlatego też nalewką można pędzlować zajady, bolesne wrzody w jamie ustnej i dziąsła przy zapaleniu.

Sposób użycia

NAPAR
Zalewamy 2 łyżki korzeni tataraku 2 szklankami wrzącej wody; przykrywamy i odstawiamy na 30 minut, następnie przecedzamy. Pijemy 2 razy dziennie po 200 ml jako środek uspokajający oraz poprawiający i regulujący trawienie. 100 ml 4 razy dziennie przy chorobach układu oddechowego, kaszlu, przeziębieniu, grypie, anginie, ospie.

NALEWKA TATARAKOWA NA TRAWIENIE
100 g rozdrobnionych suchych lub świeżych kłączy tataraku zalewamy 300 ml alkoholu 30-50%, odstawiamy na 14 dni, a później filtrujemy. Zażywamy doustnie w dawce 10-15 ml 1-2 razy dziennie w 100 ml wody jako środek poprawiający trawienie, apetyt i przy bólach żołądka. Do pędzlowania błon śluzowych, płukania jamy ustnej i gardła (roztwór z 1 łyżki na szklankę wody). 

Kuracja tatarakiem powinna trwać 2-3 tygodnie. Stosować ją nie powinniśmy częściej niż 2 razy na kwartał, czyli do ok. 8 kuracji w roku, a najlepiej 4-6 kuracji w roku.

Uwaga:
Nie powinno się łączyć tataraku z ziołami zawierającymi kofeinę, teofilinę, lekami typu hydrazyna, fenelzyna.
Tatarak zastosowany w nadmiernie dużych dawkach wywołuje halucynacje i odurzenie. Na układ nerwowy szczególnie silnie działa olejek eteryczny tatarakowy.

ŻUCIE KŁĄCZY TATARAKU 
Żucie suchego tataraku pomaga zwalczyć nałóg palenia tytoniu.

SPROSZKOWANY KORZEŃ TATARAKU NA SŁABE DZIĄSŁA
Sproszkowany korzeń tataraku dobrze jest dodawać do pasty do zębów, co wzmacnia dziąsła.

ODWAR Z KŁĄCZY TATARAKU NA WZMOCNIENIE WŁOSÓW
Łyżeczkę kłączy gotować w 1/4 l wody przez 10 minut. Używać do spłukiwania włosów po umyciu, co wzmacnia cebulki włosowe i rozjaśnia włosy, usuwa łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy. 

KĄPIEL NA WZMOCNIENIE I
150 g kłączy tataraku, 150 g ziela tymianku, 50 g nasion gorczycy gotować pół godziny i wlać do kąpieli dla pacjenta osłabionego po chorobie. Taka kąpiel działa ogólnie wzmacniająco, jednocześnie usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i leczy skórę.

KĄPIEL NA WZMOCNIENIE i POTENCJĘ II
Zmieszać 40 g kłączy tataraku oraz 20 g ziela przywrotnika lub liści pokrzywy i kwiatów lipy. Zalać 2-3 litrami ciepłej wody i powoli ogrzewać pod przykryciem do wrzenia, odstawić na 10 minut i przecedzić. Wlać do wanny wypełnionej do 1/3 objętości wodą o temp. 36-38 st. C. Pozostałe po przecedzeniu zioła umieścić w płociennym woreczku i włożyć do wanny. Czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel powtarzać co 2-3 dni przez 2 tygodnie, później co 3-5 dni przez 2 miesiące.

TATARAK NA KLESZCZE
Kłącza tataraku zawierają olejek eteryczny, w skład którego wchodzi m. in. azaron. Jest to substancja, która pomaga likwidować komary oraz kleszcze.
Wywarem z tataraku należy opryskiwać balkon, taras, ogród, by zlikwidować insekty.


Gdzie można kupić kłącze tataraku?
Kłącze tataraku możesz kupić tutaj 👉KLIK


Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355820/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3341719/
3. http://www.czytelniamedyczna.pl/6731,przeciwbakteryjna-aktywnosc-olejku-tatarakowego-oleum-calami-wobec-bakterii-bezt.html
4. https://rozanski.li/131/tatarak-acorus-calamus/
5. https://rozanski.li/163/tatarak-acorus-raz-jeszcze/
6. Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki,
7. Anne Iburg: Domowe leki ziołowe; Elipsa Publicat S.A.; Poznań 2004,
8. Gumowska I.: Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „KRAJ”; Warszawa 1984,

Komentarze