Pączki brzozy - właściwości lecznicze i zastosowanie

Pąki brzozy - Betulae gemmae

Pączki brzozy zbiera się zimą i wczesną wiosną z gałązek brzozy zwisłej (czyli białej,  brodawkowatej) Betula pendula Roth. (Betula verrucosa Ehrh., Betula alba L.), wtedy gdy liście nie pojawiły się jeszcze na gałęziach. Zawierają one wtedy najwyższe stężenie substancji leczniczych. Następnie suszy się je w przewiewnym miejscu. Takie pączki można zjeść na surowo w trakcie spacerów, można też z zasuszonych pączków robić np. herbatki. Wspomagają mechanizmy odpornościowe organizmu, działają moczopędnie i oczyszczająco na drogi moczowe, pomagają w pozbyciu się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, a na dodatek działają przeciwnowotworowo.

Co zawierają: żywice, trójterpeny lupanowe (betulina, kwas betulinowy), saponiny, flawonoidy, aminokwasy, kwas salicylowy, olejek eteryczny, witaminy (P, C, B), garbniki, śluzy, fitohormony, fitosterole. 



fot. https://atlas.roslin.pl/plant/6470

fot. https://atlas.roslin.pl/plant/6470

fot. https://atlas.roslin.pl/plant/6470


Jakie działanie lecznicze mają pączki brzozy?

  • Działają moczopędnie.
  • Mają właściwości żółciopędne i dlatego też stosuje się je w chorobach wątroby i dróg żółciowych.
  • Zapobiegają odkładaniu się osadów i kamieni moczowych w układzie moczowym.
  • Działają oczyszczająco na drogi moczowe.
  • Pobudzają przemianę materii, zwiększają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

  • Regulują gospodarkę hormonalną i wodno-elektrolitową.
  • Działają przeciwzapalnie.

  • Odtruwająco.
  • Wzmacniająco.

  • Antyseptycznie.
  • Przeciwgrzybiczo.
  • Odkażająco.
  • Działają wykrztuśnie, dezynfekują drogi oddechowe. Dlatego też stosowane są przy bronchicie, chorobach dróg oddechowych.
  • Przeciwgorączkowo.

  • Przeciwartretycznie.

  • Z pączków brzozy  przygotowuje się kąpiele skuteczne w leczeniu przewlekłych egzem.
  • Mają działanie przeciwnowotworowe (1)


Ciekawostki
  • Brzoza uważana była dawniej za symbol Matki Ziemi, drzewo mądrości i wieczności, która potrafi wyleczyć nie tylko nasze ciało, a również i duszę.  Wedle wierzeń ma ona właściwości chroniące od czarów i uroków, a jednocześnie przynosi ludziom szczęście i powodzenie. Dawniej gałązki brzozy wieszano na drzwiach domów i zagród, aby chroniły ludzi i zwierzęta przed złem. Zakładano też, że wszystkie przedmioty wykonane z drewna brzozy posiadają taką moc. Gałązek brzozowych używano również przy różnych obrzędach religijnych, np. dekoracji chat i ołtarzy na Zielone Święta i Boże Ciało. Bydło na pierwszy wiosenny wypas zaganiane było brzozowymi witkami, uważano bowiem, że wówczas krowy dadzą tyle mleka, co brzoza soku w ciągu roku. Młode brzozowe witki wkładano pod prześcieradło lub poduszkę chorego by wyciągnąć chorobę, odegnać ból głowy lub senne koszmary.
  • Brzoza to drzewo, które unika terenów zapromieniowanych, a rosnąc na nich działa odpromieniająco. Neutralizuje niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Przebywanie w brzozowym zagajniku działa uspokajająco i wzmacniająco. Warto trzymać żywe gałązki brzozy w pokoju, gdzie znajduje się telewizor lub komputer. 

Jak stosować pączki brzozy?

Napar z świeżych lub suchych pączków brzozy 
2 łyżki rozdrobnionych pączków zalać 400 ml wody wrzącej. Przykryć i odstawić na pół godziny, przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po100-200 ml przez 2-3 tygodnie. W chorobach skórnych pić 2x dziennie po 200 ml przez 1-3 miesiące.

Proszek z pączków
Ususzone pączki brzozy mielimy w młynku do kawy. Zażywamy 2-3 razy dziennie po małej łyżeczce proszku w celach odżywczych, odtruwających i wzmacniających.

Miód z pączkami brzozy
Aby zrobić taki miodzik bierzemy szklankę miodu, dodajemy pół szklanki zmielonych pączków brzozy oraz ¼ szklanki alkoholu (40%) i wszystko dokładnie mieszamy. Przyjmujemy po łyżce rano i wieczorem. Stosujemy jako środek odżywczy, wzmacniający i odtruwający.

Intrakt stabilizowany 
Szklankę rozdrobnionych pączków brzozy zalać 500 ml gorącego alkoholu 40-60%, następnie odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie i przefiltrować. Zażywać 3x dziennie po 15 ml w 100 ml wody. Po rozcieńczeniu (1 łyżka na szklankę wody zdrojowej) preparat możemy stosować do płukanek, okładów oraz przemywania. W stanie nierozcieńczonym do pędzlowania opryszczki, owrzodzeń i różnych wyprysków. 


Zobacz jeszcze:

Gdzie można kupić pączki brzozy?
Można je kupić tutaj: KLIK


Źródła:
- https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0201949
- http://www.rozanski.ch/gemmoterapia/preview/pages/p8.htm
- Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki
- Tyszyńska - Kownacka Danuta, Starek Teresa: Zioła w polskim domu; Wydawnictwo WATRA; Warszawa 1988 
-  Gumowska I.: Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „KRAJ”; Warszawa 1984

Komentarze

  1. Brzoza jest świetna i super wygląda w każdym ogrodzie, ale też wymaga od nas prawidłowej pielęgnacji, aby mogła spokojnie sobie rosnąć. Plusem jest to, że można znaleźć różne wskazówki online. Na przykład na stronie https://studiodomu.pl/ciecie-brzozy-jak-i-kiedy-to-zrobic-podpowiadamy-jak-ja-przyciac/ . Dowiecie się, jak taką brzozę przyciąć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz