Naturalne sposoby na ŻYLAKI - jakie zioła na żylaki?

Żylaki - naturalne sposoby

Żylaki (niewydolność żylna) to choroba wynikająca z upośledzenia ścian i zastawek żył głębokich.  Zmaga się z nimi więcej kobiet niż mężczyzn, ale każdy powinien żyć tak, aby zapobiegać im powstawaniu. Czasami jednak nie sposób powstrzymać rozwoju choroby, dlatego też warto znać różne sposoby na żylaki.

Zarysowujących się pod skórą naczyń krwionośnych nie należy lekceważyć. Grożą one rozwinięciem się choroby zwanej niewydolnością żylną, zapaleniem żył głębokich, a nawet zatorem, który może być niebezpieczny dla życia.
Pierwsze objawy powstawania żylaków to uczucie zmęczenia i ciężkości w nogach, częste skurcze, a potem bóle i obrzęki. Mogą pojawić się też przebarwienia, a potem owrzodzenia. Im szybciej wkroczymy do akcji z odpowiednimi roślinami leczniczymi, tym lepiej - proces wypaczania żył można zatrzymać. Dużo trudniej jest z cofaniem powstałych już zmian.




Naturalne sposoby na żylaki


- PODCZAS SIEDZENIA często ruszajmy nogami, stopami, palcami stóp i wstawajmy choć na chwilę co jakiś czas.

- PODCZAS STANIA postarajmy się kilka razy wspiąć na palce, a potem przenieść ciężar ciała na pięty. Taki ruch wspomaga "pompowanie" krwi do łydek!

- PODCZAS KĄPIELI - pamiętajmy o tym, aby każdą kąpiel kończyć chłodnym prysznicem.

- MASOWANIE NÓG (posmarowanych żelem wzmacniającym naczynia) w kierunku od stóp do ud poprawia krążenie i zmniejsza obrzęki. Regularnie zażywane preparaty doustne wzmacniają ściany żył, działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Tego typu efekt leczniczy dają roślinne barwniki – flawonoidy. Są to np.: escyna z nasion kasztanowca, procyjanidyny, których duże ilości znajdują się np. w głogu, czy rutynozydy (w tym znana wszystkim rutyna). Do flawonoidów hamujących chorobę żylakową należą diosmina i hesperydyna, obecne w pestkach, błonniku i miąższu cytrusów. Tzw. mikronizacja diosminy i hesperdyny znacznie zwiększa ich wchłanialność i działanie.

Zioła na żylaki

- HERBATKA ZE SKRZYPU POLNEGO WZMACNIAJĄCA ŻYŁY - skrzyp polny jest pomocny przy odbudowywaniu tkanki łącznej - wspiera naturalne procesy wzmacniania naczyń krwionośnych.

Przepis: 2 łyżeczki drobno posiekanego ziela skrzypu polnego zalać szklanką zimnej wody i odstawić na noc. Rano zagotować, odcedzić i pić 2 razy dziennie. Kurację przeprowadzać przez kilka miesięcy.


- NAPAR Z KRWAWNIKA - ma on również bardzo dobre działanie. Krwawnik wzmacnia ściany żył i wspomaga odpływ krwi żylnej do serca, przeciwdziała zastojom żylnym.

Przepis: 1 łyżeczkę ziela krwawnika pospolitego zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Pijemy po 1 szklance ciepłego, świeżo przygotowanego naparu 3-4 razy dziennie między posiłkami.


- NAPAR Z GŁOGU - poprawia krążenie i działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych, składnik znanej mieszanki ziołowej Venoforton = wzmacniacz żył.


- CENNE NASIONA KASZTANOWCA – bogate w saponiny o nazwie escyna, przywracają elastyczność naczyniom krwionośnym, leczą stany zapalne w obrębie żył, chronią kwas hialuronowy przed degeneracją – dzięki temu nasz układ krwionośny nie starzeje się. Escyna to bardzo silna i skuteczna substancja.


- KWIATY KASZTANOWCA – obok escyny zawierają związki o nazwie flawonoidy, czyli witaminę P o działaniu ochronnym dla naczyń krwionośnych. Flawonoidy podawane są kosmonautom i pilotom myśliwców, narażonym na wysokie przeciążenia – bez flawonoidów naczynka krwionośne mogłyby się porozrywać, co grozi śmiercią.

Przepis: Odwar z kwiatów kasztanowca:
Suszone kwiaty kasztanowca należy zbierać w miejscach oddalonych od ruchliwych ciągów komunikacyjnych i suszyć w przewiewnym i zaciemnionym miejscu.
2 płaskie łyżki ususzonych kwiatów zalać 2 szklankami ciepłej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 min., następnie wolno podgrzewać do wrzenia i gotować na bardzo małym ogniu przez 5 min. Odstawić na 15 min., przecedzić, podzielić na 3 porcje. Pić 20-30 min. po jedzeniu. Odwarem tym można leczyć również obrzęki pourazowe, a zewnętrznie stosować do okładów na urazy np. stłuczenia.


- KĄPIEL NÓG W ODWARZE Z KORY DĘBU: 3 łyżki kory dębowej i wierzbowej zmieszać, gotować 30 minut w 4 litrach wody i po przestygnięciu moczyć codziennie nogi.


- KĄPIEL NÓG W NAPARZE Z NAGIETKA, KASZTANOWCA LUB ROZTWORZE SOLI MORSKIEJ - 
Ten relaksujący zabieg powinien trwać 20-30 minut.


- OKŁADY PRZY OSTRYCH STANACH ZAPALNYCH - dr J. Górnicka poleca przy ostrych stanach zapalnych okłady z rozgotowanej i wystudzonej cebuli.
Gdy stan jest już nieco lepszy można próbować okładów z zielonych, stłuczonych liści kapusty.


- LECZNICZA MAŚĆ NAGIETKOWA NA ŻYLAKI: Roztopić kostkę smalcu (smalec jest najbardziej odpowiednim nośnikiem dla maści nagietkowej, gdyż karotenoidy zawarte w nagietku rozpuszczają się tylko w tłuszczu), dodać dwie garści kwiatów nagietka i dokładnie wymieszać. Odstawić do chwili aż tłuszcz stężeje i ponownie podgrzać, następnie odcedzić (można maść wlać do pieluchy i wycisnąć tak aby nie przenikły płatki nagietka) i przelać do pojemnika.
Kompres: Na pasku lnu lub płótna rozsmarować maść na grubość noża i przykładać do łydek, obwiązać bandażem.


Gdzie kupić takie zioła, jak skrzyp polny, głóg, krwawnik, kora dębu lub nagietek?
Zioła te kupisz tu: KLIK


Źródła:
- "Uzdrawiające mieszanki ziołowe" Wydawnictwo JOT, Jolanta Orłowska
-aptekanatury.com/strony/mie/m2z.html
- kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/domowe-sposoby-na-zylaki/dgvw1

Komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł. Dużo ludzi ma z tym problem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla osób pracujących w biurze polecam co 15 minut wykonywać proste ćwiczenia rozciągające na nogi - zakładając 8-godzinny tryb pracy da nam to naprawdę dużo ruchu każdego dnia i przełoży się na zmniejszenie problemu występowania żylaków.

    OdpowiedzUsuń
  3. o, nie słyszałam o nasionach kasztanowca :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie wiedziałam, że zioła mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie żylaków.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetne rady. Mam 41 lat i zaczynają pojawiać mi się pierwsze żylaki. Wolę już zacząć walkę zanim nie będzie za późno..

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie napisane. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis, zawsze warto skonsultować ten problem z lekarzem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz