NAGIETEK LEKARSKI - zastosowanie lecznicze i właściwości

Nagietek lekarski

Inne nazwy: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wlkp.), paznokietki (krakowskie). 

Nagietek lekarski - ta niepozorna i pospolita w naszych ogródkach roślina, należy jednak do tzw. wielkich ziół, czyli roślin o nadzwyczajnej mocy. Nagietek jest składnikiem niezliczonej ilości kosmetyków (kremy, toniki, mleczka, balsamy), niestety duża ilość tych preparatów zawiera znikomą ilość wyciągu z surowca,  a szkoda bo sam nagietek jest rzeczywiście bardzo cenny i skuteczny w działaniu. Warto więc poznać leczniczą moc tego zioła i spróbować samemu przyrządzać lecznicze preparaty, takie jak np. maści, oliwki czy napary.

Nagietek właściwości




Nagietek lekarski właściwości lecznicze

- Ma właściwości antypierwotniakowe (pierwotniakobójcze).

- Przeciwwirusowe.

- Antybakteryjne.

- Przeciwzapalne.

- Rozkurczowe.

- Żółciopędne.

- Ściągające.

- Moczopędne

- Napotne.

- Oczyszcza krew. Odtruwa organizm.


- Regenerujące, pielęgnacyjne i nawilżające (na skórę).

- Wspomaga regenerację tkanek, zmniejsza stany zapalne i martwicze w obrębie skóry. 

- Zewnętrznie poleca się przy przebarwieniach skóry, trądziku, wypryskach.

- Łagodzi bolesne miesiączki, działa rozkurczowo (w bolesnych miesiączkach zaleca się picie naparu z kwiatów nagietka.





Zastosowanie nagietka lekarskiego

MAŚĆ LECZNICZA Z NAGIETKA

Ucieramy zmielony nagietek (świeże lub suszone ziele) z masłem kozim lub lanoliną. Maść taka działa gojąco i przeciwzapalnie. Chlorofil obecny w zielu pobudza ziarninowanie i naskórnikowanie, saponiny i flawonoidy obecne w kwiatach działają dodatkowo przeciwzapalnie i antydrobnoustrojowo, hamując rozwój bakterii i grzybów.

NAPAR Z ZIELA I KWIATÓW NAGIETKA

Zewnętrznie:
(2 łyżki czubate na 2 szklanki wrzątku) mogą być użyte do przemywania skóry, okładów na rany, oparzenia, odleżyny, wypryski, zmiany trądzikowe, oczy, owrzodzenia, poza tym do opłukiwania narządów płciowych przy stanach zapalnych i urazach, do lewatyw przy zapaleniu odbytu (mocny napar z 4 łyżek na 1 szklankę wody). 
Mocny napar z ziela nagietka zaleca się do płukania jamy ustnej i gardła przy bolesnych nadżerkach i aftach, zapaleniu dziąseł, bólu gardła. 

Wewnętrznie:
Doustnie zaleca się aby zażywać 100-150 ml naparu przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Nagietek pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, jest więc stosowany w niedokwaśności soku żołądkowego. Nagietek ma łagodne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi, a ze względu na właściwości rozkurczowe polecany jest przy bólach menstruacyjnych. 
Napar na mleku z miodem polecany do picia przy przeziębieniu, kaszlu i grypie.

TONIK NAGIETKOWY

Składniki: - kwiaty nagietka – 1 łyżeczka – woda destylowana – 1/2 szklanki – sok z cytryny – 1/2 łyżeczki
Kwiaty nagietka zalewamy wrzącą wodą, zostawiamy pod przykryciem na 10-20 min. Przecedzamy. Dodajemy sok z cytryny. Przed użyciem należy wstrząsnąć.

OLIWKA Z NAGIETKA

Kwiaty nagietka upychamy ciasno w czystym i suchym słoiczku, zalewamy oliwą z oliwek, przykrywamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu na kilka dni. Przecedzamy przez gazę. Otrzymany oleisty wyciąg z nagietka przelewamy do odpowiednich pojemników (np. buteleczek z ciemnego szkła), przechowujemy w lodówce.

Oliwka nagietkowa posiada wiele zastosowań, jest idealna zarówno do celów leczniczych, jak i  kosmetycznych - doskonale regeneruje skórę, zmiękcza ją i nawilża, łagodzi wszelkie podrażnienia i świąd, przyspiesza gojenie się skóry, wspomaga leczenie łuszczycy, pomaga uniknąć rozstępów, spłyca drobne blizny, jest nieodzowna w leczeniu spierzchniętej, łatwo pękającej skóry rąk, stóp itd. 
Oliwkę możemy stosować codziennie, np. dodając do ulubionego balsamu do ciała, lub doraźnie - w razie podrażnienia skóry, do masowania blizn itp.

KREM NAGIETKOWY

Krem ten jest doskonały w codziennej pielęgnacji cery, idealnie sprawdzi się przy skórze suchej, odwodnionej, mało elastycznej i wrażliwej. Przynosi natychmiastową ulgę i poprawę kondycji skóry, likwiduje zaczerwienienia. Zmiękcza zrogowaciałą skórę na stopach, łokciach i kolanach, leczy spierzchnięte dłonie, wygładza i rozjaśnia naskórek. 

Składniki:
0.5 szklanki oliwy nagietkowej (sporządzonej wg wcześniejszego przepisu)
ok. 30 g lanoliny (do kupienia w aptekach)
opcjonalnie małe opakowanie kremu nivea


Do wrzącej oliwy dodajemy lanolinę, mieszamy do rozpuszczenia, następnie dodajemy krem nivea, znowu mieszamy, przekładamy do odpowiednich pojemniczków, szczelnie zamykamy. Przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu.

MASECZKA BRZOSKWINIOWO - NAGIETKOWA

(do cery zwiotczałej, suchej, wrażliwej) 

Miąższ z 1 dojrzałej brzoskwini rozgnieść. Dodać 2 łyżki jogurtu, 1 łyżkę naparu z nagietka (2 łyżki kwiatów/1 szkl. wrzątku). Zmiksować. Posmarować papką twarz. Po 15 minutach zmyć ciepłą wodą. Przetrzeć twarz tonikiem i wklepać odpowiedni krem nawilżający. 

PRZECIWWSKAZANIA do stosowania nagietka:

Nagietek może powodować uczulenie.

CIEKAWOSTKA

Nagietek jak barometr..?

Jeśli uprawiasz nagietek w przydomowym ogródku, możesz z jego kwiatów odczytywać codziennie pogodę. Jeśli kwiaty nagietka między 7.00 a 9.00 rano są zupełnie rozwarte — dzień będzie słoneczny i bezdeszczowy. 


Gdzie kupić nagietek lekarski?
Ziele nagietka lekarskiego możesz kupić tutaj: KLIK


Zobacz jeszcze => ZIOŁOWE WODY DO TWARZY - zrób je sam i ciesz się piękną skórą!
Zobacz jeszcze => LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE POPRAWIĄ WYGLĄD TWOJEJ SKÓRY !


Źródła:
- rozanski.li/?p=361
- medycynanaturalnablog.com/2013/02/18/ziolko-tygodnia-nagietek-lekarski-zloto-z-naszych-ogrodow/
- katowice.naszemiasto.pl/artykul/kojaca-moc-nagietka,165611,art,t,id,tm.html
- wyspa-kobiet.pl/kosmetyka_naturalna/1546.htm
- pl.wikipedia.org/wiki/Nagietek_lekarski

Komentarze

  1. Nagietek to wspaniałe zioło sam się przekonałem o jego supermocy!!! Stosuję go od ponad 20 lat na wszelkie dolegliwości z bardzo dobrym skutkiem!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz