"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 5 grudnia 2014

CUKIER TRZCINOWY - w czym jest lepszy od białego cukru?

Cukier trzcinowy - do kawy, herbaty i ciast!

Trudno całkowicie zrezygnować z cukru. Ale dobrze mieć świadomość tego, na co go można zamienić, a dodatkowo uzyskać wiele korzyści zdrowotnych. 
A więc - zajmijmy się tym razem cukrem trzcinowym. Ma on mnóstwo zalet i jest ostatnio bardzo popularną alternatywą dla zwykłego białego cukru. 

Co najciekawsze, cukier trzcinowy posiada nie tylko właściwości słodzące. Jego zastosowanie odbiega daleko poza progi kuchenne, gdyż bardziej cenny i popularny jest on w medycynie ludowej, a także ziołolecznictwie. Dawniej twierdzono, że cukrem trzcinowym można wyleczyć bardzo wiele dolegliwości, ze względu na swe mnogie zalety był bardzo ceniony. Cukier trzcinowy używano więc jako lekarstwo kojące, przeciwbólowe, wykrztuśne, przeciw astmie, zapalenia, przeziębienia, a nawet stosowano go na oparzenia i rany. 

Według nowych badań wartość energetyczna cukru trzcinowego jest podobna do cukru buraczanego.Trzcina cukrowa zawiera jednak większą ilość żelaza, wapnia, fosforu, manganu, cynku i innych niezbędnych pierwiastków śladowych. Jest to na pewno argument, aby stosować raczej cukier trzcinowy, gdyż we współczesnej diecie często brakuje wymienionych pierwiastków. 

cukier trzcinowy właściwości
Zalety cukru trzcinowego

- Ma delikatny smak, który idealnie komponuje się z kawą, herbatą oraz ciastami.

- Idealnie się rozpuszcza, nie pozostawiając grudek.

- W przeciwieństwie do cukru białego, cukier trzcinowy zawiera witaminy i minerały: żelazo, miedź, wapń, fosfor, potas czy magnez oraz witaminy B6 i B12.

- Oprócz kulinarnych zastosowań można go używać do celów kosmetycznych!
Jak zrobić np. peeling z brązowego cukru przeczytasz tu: KLIK

UWAGA! Oryginalny cukier trzcinowy jest cukrem nierafinowanym, (czyli nie oczyszczanym), ponieważ proces ten usuwa m.in. składniki odżywcze. Tak samo jest zresztą np. z ryżem, pszenicą itp. Niestety często producenci zwyczajnego cukru białego barwią biały cukier melasą lub karmelem i sprzedają jako „cukier brązowy”. Sprawdzaj co kupujesz i czytaj etykiety!

A jak jest z kaloriami?
100 g cukru białego zawiera 396 kcal, natomiast cukru brązowego – 373 kcal. Kaloryczność cukru trzcinowego jest więc mniejsza - choć niewiele. 

Czy wiesz, że...

Cukru trzcinowego używano w Indiach już ponad pięć tysięcy lat temu. Stanowił on wówczas ekskluzywne lekarstwo podawane głównie przy bólach głowy, przypisuje mu się także działanie bakteriobójcze oraz wykrztuśne. Stosowano go więc do leczenia ran i oparzeń, a także do łagodzenia objawów astmy, przeziębień i stanów gorączkowych. Przesąd mówił, że jest on też doskonałym środkiem na popęd seksualny!

Wadą cukru trzcinowego jest na pewno cena - jest nieco droższy niż popularny biały cukier. Ale dla zdrowia warto zainwestować - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że z ilością każdego cukru powinniśmy uważać. Inną dobrą alternatywą cukru jest np. miód oraz stewia. I stewię i miód uwielbiam i sama stosuję. To co wyróżnia stewię na tle innych ''produktów używanych do słodzenia'', jest jej ''bezkaloryczność''. Ma ona także właściwości lecznicze i jest całkowicie bezpieczna i nietoksyczna (w przeciwieństwie do niezdrowych słodzików).  O stewii pisałam tutaj => KLIK
A może chcesz poczytać o cukrze 

Cukier trzcinowy kupisz na przykład tutaj: KLIK

Źródła:
- megapedia.pl/cukier-trzcinowy.html
- portalaktywni.com/aktualnosci/cukier-trzcinowy-zdrowszy-od-bialego/
- familie.pl/artykul/Czy-warto-slodzic-cukrem-trzcinowym,4923,1.html

1 komentarz :

  1. Szczerze, to cukier trzcinowy co raz mocniej przebija się do świadomości Polaków, jako alternatywa dla "naszego", "buraczanego" białego cukru. Gdyby się tylko postarać, da się jednak znaleźć o wiele więcej warzyw czy owoców, z których da się robić wyjątkowy cukier np. topinambur. Generalnie więc alternatyw jest więcej niż się może wydawać i warto z nich korzystać :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze