10 naturalnych i skutecznych sposobów NA BÓL GARDŁA!

Ból gardła - naturalne sposoby

Choroby gardła są często przyczyną bólu wywoływanego przez różnego rodzaju infekcje (zapalenie gardła, wirusowe lub bakteryjne zapalenie migdałków) powodowane treściami pokarmowymi wracającymi z żołądka do przełyku (refluks żołądkowo - przełykowy) lub choroby (również tak poważne jak nowotwory, choć to rzadziej spotykane przypadki). Należy podkreślić, że problemy z gardłem są niegroźne i na ogół znikają samoczynnie.

Ból, choć nieprzyjemny,
jest doznaniem naturalnym.
Na szczęście natura obdarzyła nas
skutecznymi metodami jego przezwyciężania.

NATURALNE SPOSOBY NA BÓL GARDŁA:


Naturalnymi, najbardziej skutecznymi środkami walki z bólem gardła są:

1.  OWIES

Płukanie gardła letnią wodą z owsem. Działa on łagodząco, uspokajająco i przeciwzapalnie. Zaleca się częste wykonywanie tej czynności w ciągu dnia, do czasu, aż dolegliwości ustąpią. Płukankę przygotowuje się gotując 50g roztłuczonego owsa w litrze wody, przez 20 minut. Następnie zawiesinę filtruje się przelewając do naczynia.

2. CZOSNEK

Można zrobić z niego syrop (30 zgniecionych ząbków czosnku, sok z 1 kilograma cytryny, 1 litr wody przegotowanej, kilka łyżek miodu – składniki wymieszać, rozlać do małych słoików, wypijać po 1 łyżce 3 razy na dzień) można też jeść drobno posiekany jako dodatek do kanapek lub zjadać pojedyncze ząbki. Jego właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące pomogą w krótki czasie zwalczyć infekcję.

3. MALWA (prawoślaz ogrodowy)

Roślina ta uznawana jest za naturalny środek o wysokiej skuteczności w leczeniu gardła oraz zapalenia oskrzeli, redukowaniu wydzielania śluzu, anginie i chorobach oddechowych, a także przy zwalczaniu procesów grypowych. W przypadku przeziębienia lub grypy, najbardziej efektywnym jest podawanie jej w postaci syropu (do 3 łyżeczek dziennie). W przypadku zaparć najlepiej stosować herbatkę (3 filiżanki dziennie na czczo).

4. LETNIA SŁONA WODA

Szklanka ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżeczki soli wspomoże organizm w eliminacji bakterii. Roztworem należy płukać chore gardło kilka razy na dzień. Można również dodać odrobinę miodu.

5. SZAŁWIA

Owrzodzenia i rany wewnątrz jamy ustnej, słabe i krwawiące dziąsła, ból zębów i podrażnione gardło to problemy, na które szałwia przychodzi z pomocą dzięki swojemu działaniu ściągającemu antyseptycznemu i przeciwzapalnemu. 
Dobrym środkiem jest przygotowanie płukanki. W tym celu należy podgrzać na wolnym ogniu 2 łyżeczki liści szałwii w wodzie. Mieszaninę należy zdjąć, kiedy woda zacznie się gotować i odstawić na 10 minut. Należy płukać gardło ciepłą herbatką przez około 15 minut.

6. MIÓD SPADZIOWY I LIPOWY

Najbardziej polecany jest lipowy i ze spadzi iglastej, aby w pełni wykorzystać jego właściwości należy rozpuścić go w przegotowanej i przestudzonej wodzie, a jej temperatura nie powinna być wyższa niż 40 stopni C.

7. HERBATKA Z LIPY

Zawarte w lipie związki śluzowe łagodzą kaszel, ból gardła i działają lekko przeciwzapalnie.
Więcej o lipie przeczytasz tu: KLIK

8. BEZ CZARNY - do picia i płukania gardła

Herbatka z owoców bzu czarnego działa napotnie, rozgrzewa i pomaga szybko uporać się z infekcją. Polecana jest na wszelkie stany zapalne. Uśmierzy także ból gardła.
Więcej o czarnym bzie przeczytasz tu: KLIK

9. RUMIANEK

Herbatka rumiankowa pomaga przy przeziębieniach: obniża gorączkę, łagodzi kaszel, katar i ból gardła. Warto ją pić podczas grypy! O rumianku: KLIK

10. OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

4-5 kropli wlewamy do szklanki wody. Tak przygotowanym roztworem płuczemy gardło trzy razy dziennie (nie więcej), aż do skutku.


Prawoślaz kupicie tu: KLIK
Ziele szałwii lekarskiej tu:  KLIK
Lipę kupicie tu: KLIK
Rumianek: KLIK
Bez czarny: KLIK

Źródła:
-"Pokonać ból naturalnymi metodami" Luis Aliaga Wydawnictwo JEDNOŚĆ, 2013
Vencer el dolor de forma natural, 2012, Editional Oceano, S.L., Barcelona (Spain)
- choroby-sezonowe.net/16-domowych-sposobow-na-bol-gardla.php

Komentarze

Prześlij komentarz