"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 17 października 2014

PESTKI DYNI - 10 ważnych właściwości leczniczych!

Pestki dyni - nie tylko na pasożyty...

Pestki dyni od dawna wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób. Są szczególnie cennym środkiem w leczeniu pasożytów, ale nie tylko. Sprzyjają płodności, poprawiają wygląd cery i włosów, obniżają cholesterol. 

Jak głosi medycyna ludowa: "Pestki dyni spadły z kieszeni Boga na ziemię i nie ma na świecie zdrowszej od nich rzeczy!" 

Pestki dyni  właściwości


Ważne właściwości lecznicze pestek dyni

1. Są doskonałym środkiem na odrobaczenie! Przypisuje się im przede wszystkim zdolność zwalczania takich pasożytów, jak owsiki, tasiemiec czy glista ludzka.
Dziś uznaje się, że za tę właściwość pestek odpowiedzialna jest substancja o nazwie kukurbitacyna. Oprócz zdolności do zwalczania pasożytów ma ona dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwnowotworowe, a także zapobiegające przerostowi gruczołu krokowego.

Jak stosować pestki z dyni, aby zwalczyć pasożyty?

Pestki z dyni na odrobaczanie dorosłych
Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 250-300 gramów świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty - marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 250-300 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.
 
Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci
Zmiksuj z mlekiem ryżowym 30-150 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

Źródło: poradnikzdrowie

Ten sposób walki z pasożytami przy pomocy pestek dyni polecany jest przede wszystkim dzieciom. Nie ma bowiem, w przeciwieństwie do leków farmaceutycznych, żadnych skutków ubocznych i jest bezpieczny dla organizmu.

Również profesor dr hab. Michał Tombak zaleca przy pasożytach - np. glistach - zjedzenie na czczo 200 g pestek dyni.
                            
2. Poprawiają płodność u mężczyzn. Zawarty w nich cynk przyczynia się do lepszej pracy gruczołu krokowego i produkcji testosteronu. Odgrywa także istotną rolę w produkcji spermy oraz podtrzymywaniu żywotności plemników.

3. Poprawiają stan skóry. Pestki dyni to prawdziwe bogactwo substancji wpływających na naszą urodę. Cynk poprawia stan skóry i paznokci. Działa on też leczniczo na wrzody żołądka i wspomaga gojenie się ran.W pestkach znajdziemy ponadto sporo witaminy E, zwanej „witaminą młodości” – przeciwutleniacza, znanego ze swych właściwości opóźniania starzenia komórek. Są one także cennym źródłem kwasów tłuszczowych, pomocnych chociażby w walce z cellulitem. 

4Wzmacniają włosy i pomagają w walce z ich nadmiernym wypadaniem, łamliwością i brakiem blasku.

5. Pomagają zapobiegać depresji, bólom głowy, bolesnym skurczom łydek i drżeniom mięśni. A to wszystko między innymi dzięki zawartości magnezu.

6Poprawiają kondycję naszych kości i zębów dzięki zawartości wapnia i fosforu.

7. Pomagają w zapobieganiu anemii dzięki zawartości żelaza.

8. Działają moczopędnie. Doskonale poprawiają stan nerek i pęcherza. Należy po nie sięgać nie tylko profilaktycznie, lecz także w stanach zapalnych nerek i pęcherza, jako środek wspomagający w leczeniu.

9. Przeciwdziałają miażdżycy i obniżają poziom cholesterolu. A to dzięki wysokiej zawartości fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

10. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych i witamin wskazane są dla osób niedoborowych, dla dzieci w celu prawidłowego rozwoju oraz osób starszych.


Jak jeść pestki dyni?

Właściwości lecznicze mają tylko świeżo wyłuskane pestki. Nie poskutkują także zbyt małe dawki. Najlepiej jest, jeśli pestki dyni do celów leczniczych przygotujemy samodzielnie. 

Pestki dyni, oczywiście niełuskane, przechowujemy w chłodzie. Łuskamy pestki dyni bezpośrednio przed spożyciem, oddzielając tylko twardą łuskę, a w żadnym wypadku nie powinno się zdzierać jasnozielonego naskórka spod łuski, ponieważ właśnie w nim znajduje się najwięcej leczniczych substancji. 

 Aby były skuteczne przeciwko pasożytom, pestki dyni zaleca się spożywać regularnie w różnych postaciach:
- surowe lub prażone
- przygotowane jak herbata (gotujemy przez 30 minut 3 filiżanki wody z 2 łyżkami pestek z dyni)
- mleczko z pestek z dyni (mieszać 4 filiżanki wody z jedną filiżanką pestek i wycisnąć w woreczku do robienia orzechowego mleczka); tak przygotowanym mleczkiem można polać płatki lub wykorzystać je do przygotowania koktajli.

Pestki możemy mieszać z innymi orzeszkami i suszonymi owocami i jeść jako smaczną i zdrową przekąskę.Pestki dyni kupisz tu ==> KLIK


Źródła:
naturalnews.com/027875_pumpkin_seeds_parasites.html
celfit.manifo.com/blog/pestki-z-dyni-usuwaja-pasozyty
zdrowie.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/art118,dynia-nie-tylko-pestki.html
gazeta.zdrowie.pl

2 komentarze :

  1. A czy jak zjiem takie pestki bez łuskania, to czy coś mi się może stać, jest to nie zdrowe, pestki oczywiście myję prze zdjedzeniem i nic nie stoi na przeszkodzie, aby to spożyć, tzn. bez problemu mi to przechdzi przez gardło.

    OdpowiedzUsuń
  2. na odrobaczanie działaja po dłuszej kuracji da sie to odczuc min przez wymioty i biegunke bo organizm musi sie jakos tego pozbyc

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze