"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 2 października 2014

CHIA - czyli SZAŁWIA HISZPAŃSKA - Maleńkie ziarenka dla zdrowia i urody!

Nasiona Chia - ''Złoto Azteków''

Szałwia hiszpańska wywodzi się z Ameryki Łacińskiej, nazywana była kiedyś pokarmem dla bogaczy, ze względu na swoje różnorodne i lecznicze właściwości. Uprawiali ją już Aztekowie w czasach prekolumbijskich. Nazwa "Chia" pochodzi od słowa Chian w języku nahuatl, oznaczającego oleisty. Obecna nazwa meksykańskiego stanu Chiapas pochodzi od "chia" wody lub rzeki w języku nahuatl. Szałwia hiszpańska jest niezwykle ceniona ze względu na swe nasiona. Wystarczy zjadać jedną małą łyżeczkę tych nasion dziennie aby dostarczyć organizmowi sporą porcję witamin i innych leczniczych związków.
Robią tak ponoć Miranda Kerr i Jessica Alba ;)

1 łyżeczka nasion Chia = 75 mg wapnia, 43 mg magnezu, 75 mg potasu

Nasiona Chia są przebogatym źródłem kwasów OMEGA 3 - bogatszym nawet niż ryby lub inne ziarna i nasiona, zawierają również dużą ilość białka, błonnika, witamin i minerałów.

Olej wyciskany z nasion chia ma w swoim składzie:

60-65% kwasów omega-3,
18-20% kwasów omega-6,
6% kwasów omega-9,
10% tłuszczów nasyconych.

Same zaś nasiona dostarczają w 100 gramach między innymi:

32 gramy tłuszczu,
39 gramów błonnika pokarmowego,
16 gramów białka,
420 miligramów wapnia,
650 miligramów potasu,
16 miligramów żelaza,
niemal 100% dziennego zapotrzebowania na fosfor,
ponad 100% dziennego zapotrzebowania na mangan.


Właściwości nasion Chia


Właściwości lecznicze nasion Chia

- Obniżają skutecznie cholesterol. Nasiona Chia zawierają korzystne dla zdrowia długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy ( LCT) w odpowiedniej proporcji i zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. 

- Stanowią bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnego białka, mogą więc być skuteczną pożywką zwłaszcza podczas wzrostu u dzieci. Również wzrost i regeneracja tkanek podczas ciąży oraz karmienia piersią; do tego zalicza się jeszcze regenerację mięśni dla sportowców i wyczynowców uprawiających różne wymagające zwiększonej pracy mięśni sporty.

- Wspierają proces leczenia uciążliwych problemów z trawieniem. Nasiona Chia posiadają niesamowite właściwości - dodaj je do dania, które zwykle powodowało u ciebie dolegliwości żołądkowe lub co najmniej jakieś sensacje, a łatwo zauważysz, że nagle stanie się ono doskonale strawne i dostarczy ci wyłącznie przyjemności z jedzenia!

-   Pomagają w odchudzaniu.   
Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że nasiona chia mogą pomóc w utracie wagi. 
Dzięki zawartości błonnika nasiona te potrafią wchłonąć niesamowite ilości wody, dwunastokrotnie większe od własnej masy, zwiększając objętość i tworząc wypełniającą masę żelową. Błonnik dodatkowo poprawia trawienie.
Poza tym, białko zawarte w nasionach chia może przyczyniać się do zmniejszenia apetytu i przyjmowania mniejszej ilości pokarmu. 
Musimy jednak pamiętać, że przyjmowanie nasion Chia może być jedynie dodatkiem wspierającym naszą dietę. Dużo ważniejsza jest reszta naszej diety, a także inne elementy, takie jak ruch, ćwiczenia, sen i styl życia. W połączeniu z dietą opartą o zdrowe i niskokaloryczne jedzenie i zdrowym stylem życia, z całą pewnością można powiedzieć, że nasiona chia mogą pomóc w utracie wagi. 

- Nasiona Chia dla urody.
Z nasion chia można przygotować na przykład krem nawilżający. Zawarte w nich kwasy omega-3 oraz inne witaminy korzystnie wpływają na regenerację komórek. Olej z nasion pozwala natomiast utrzymać miękką, delikatną i elastyczną skórę. Jest bogaty w przeciwutleniacze, co szybko docenili producenci kosmetyków i dlatego też wiele dostępnych dziś na rynku serum czy kremów przeciwzmarszczkowych zawiera właśnie ten składnik. Nie musimy jednak kupować takiego produktu, by odmłodzić swoją skórę. Wystarczy, że do używanego na co dzień kremu dodamy 1-2 krople wyciskanego na zimno organicznego oleju chia. Zmieszajmy je z kosmetykiem bezpośrednio przez aplikacją, na dłoni, i zastosujmy na noc.

- Przyspieszają porost włosów i paznokci oraz wpływają na poprawę ich wyglądu.

- Są łatwiejsze do strawienia niż siemię lniane.

- Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy nasiona chia zaliczamy do grupy tych pokarmów, które biorą aktywny udział w profilaktyce przeciwrakowej oraz spowalniają procesy starzenia się.

- Dzięki tak zwanym właściwościom hydrofilowym (absorpcja i zatrzymywanie wody), nasiona te wspomagają również nawilżanie komórek organizmu – jednak ze względu na owe właściwości, zalecane jest ich spożywanie, jako dodatek do potraw, ewentualnie nasączone wodą lub mlekiem (nasiona zjedzone „na sucho” wchłoną do siebie wodę z naszego organizmu, powodując jego odwodnienie).

- Regulują ciśnienie krwi.

- Poprawiają odporność.

- Zmniejszają stany zapalne.

- Zapobiegają osteoporozie.

- Zapobiegają cukrzycy.

Czy są jakieś przeciwwskazania w spożywaniu nasion Chia?

Kolejna dobra wiadomość ponieważ okazuje się, że przeciwwskazań w spożywaniu tych nasion nie ma, a przynajmniej nie zostały one do tej pory poznane.
Znalazłam informację mówiącą jedynie, że "chia może być alergenem, ale nie zostało to jeszcze jasno określone". Osoby uczulone więc na inne nasiona (sezam, len, na przykład), powinny więc być ostrożne, z powodu ryzyka alergii krzyżowej. 

* Osoby spożywające leki powinny się skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia interakcji.

Jak stosować nasiona Chia?

Zalecana dawka dzienna nasion Chia to około 2 łyżeczki bądź 1 łyżka dziennie.

Już taka niewielka ilość, spożywana regularnie może znacząco przyczynić się do niesamowitej poprawy naszego zdrowia!

Nasionka możemy jeść na surowo, a także dodawać je do jogurtu, muesli, sosu, zupy, kaszy, ryżu, chleba i deserów.  Można je dodawać w całości lub mielić.
Trzeba tylko pamiętać, że to roślina oleista, więc mielenie Chia nie będzie przypominało mielenia kawy. 

Fot.:tumblr

Uwaga: Nasiona Chia nie musimy mielić, w przeciwieństwie do siemienia lnianego.

Z nasion Chia możemy również przyrządzić leczniczy koktajl:

Bierzemy 2 łyżeczki nasion Chia. Następnie zalewamy szklanką wody, mieszamy i odstawiamy (najlepiej na całą noc) do lodówki.

Nasiona Chia (czyli Szałwi Hiszpańskiej) kupicie tutaj: KLIK


Źródła:
authoritynutrition.com/11-proven-health-benefits-of-chia-seeds
kobieta.wp.pl
blog.vegenatura.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze