"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

sobota, 20 września 2014

ŻURAWINA - malutkie, czerwone owoce o niesamowitych właściwościach leczniczych !

Żurawina - właściwości lecznicze oraz jak ją jeść ?

Żurawina to cenny dar jesieni. Te małe, czerwone, cierpko-słodkie owoce od niepamiętnych czasów wykorzystywane były w lecznictwie. Nie ma się co dziwić - owoce żurawiny to naturalny antybiotyk, zwalczają one stany zapalne pęcherza, obniżają ryzyko zawału, a do tego są prawdziwymi bombami witaminowymi !

Żurawina bogata jest w witaminy (C-15 mg w 100 g, A, witaminy z grupy B) oraz składniki mineralne (żelazo, magnez, jod, fosfor, potas). Zawiera ona także błonnik pokarmowy ( 5.7 g/ 100g ) oraz mnóstwo antyoksydantów i flawonoidów.
100g świeżych owoców żurawiny - 46-50 kcal
100g suszonej żurawiny = 350 kcal
Garść suszonej żurawiny = około 128 kcalWłaściwości lecznicze owoców żurawiny

Żurawina właściwości

- Jest niezastąpiona w infekcjach dróg moczowych ! 
Badania wykazały, że owoce żurawiny zmniejszają przyczepność bakterii E.coli do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Dlatego dzięki swoim właściwościom wypłukującym bakterie E.coli żurawina zmniejsza podatność na zapalenie dróg moczowych. Pomaga ona także zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego u osób mających problemy z całkowitym opróżnianiem pęcherza (jak mężczyźni z przerostem prostaty). Systematyczne spożywanie żurawiny zmniejsza także konieczność stosowania antybiotyków w infekcjach dróg moczowych. Osoby, które mają problemy z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych i pęcherza powinny jeść owoce żurawiny, które charakteryzują się bardzo dużą skutecznością w leczeniu tych schorzeń.

- Żurawina zalecana jest kobietom w ciąży  ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów wspomagających leczenie wielu chorób. 

- Polecana jest również kobietom przechodzącym menopauzę - dzięki zawartości aktywnych składników, m.in. niacyny przynosi ulgę i łagodzi nieprzyjemne takie jak np. uderzenia gorąca czy zaczerwienia skóry.

- Już w dawnej medycynie ludowej zalecano kobietom spożywanie żurawiny przy bolesnych i skąpych miesiączkach.

- Wzmacnia zęby i dziąsła zapobiegając przyleganiu do nich bakterii. Najnowsze badania National Institutes of Heath dowodzą, że zawarta w żurawinie proantycyjanidyna aktywnie zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, chroniąc tym samym przed próchnicą. 

- Związki bioaktywne zawarte w żurawinie mogą być pomocne w profilaktyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Działa ona wspomagająco i stymulująco na przemianę materii. 

- Ponadto zawarte w owocach związki biorą udział w odtruwaniu organizmu, eliminując substancje szkodliwe. Jak wiadomo, usuwanie toksyn poprawia efektywność diet odchudzających. 

- Poza tym ma ona działanie moczopędne; pomaga więc pozbyć się z organizmu nadmiaru wody.

- Dzięki zawartości cennych flawonoidów żurawina zapobiega chorobom serca. Związki zawarte w owocach żurawiny powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych.

- Obniża stężenie cholesterolu LDL a podwyższa HDL. Naukowcy przekonują, że regularne picie trzech szklanek soku z żurawiny dziennie podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu we krwi o 10%, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca o 40%.

- Pozytywnie wpływa na spowolnienie procesu starzenia i obumierania szarych komórek.

- Żurawina powinna być nieodzownym elementem profilaktyki nowotworów, reumatyzmu, zaćmy, choroby Parkinsona i Alzheimera.


UWAGA! Żurawiny nie powinny spożywać osoby ze stwierdzoną osteoporozą czy kamieniami nerkowymi.


Jak jeść żurawinę ?Żurawina to bardzo cenny owoc. Świeże owoce można trzymać w lodówce nawet do 3 miesięcy ( a dodatkowo - przemrożenie pozbawia je cierpkości). Wyjątkową trwałość zawdzięczają one naturalnym konserwantom – kwasom benzoesowemu i cytrynowemu. Jeśli jednak mimo wszystko nie lubimy jeść samych owoców żurawiny, a chcemy dostarczyć organizmowi cenne składniki lecznicze to możemy przyrządzić z żurawiny np. nalewkę lub sok. 
Dobrym rozwiązaniem jest też jedzenie suszonych owoców żurawiny. Takie owoce mogą stać się naszą zdrową przekąską, możemy je dodawać do muesli, ciast, lodów, ale także do sosów i mięs. 

Suszona żurawina może być świetną przegryzką gdy przykładowo dopadnie nas ochota na coś słodkiego. I nie musimy mieć żadnych wyrzutów sumienia z tego powodu - jedzenie suszonych owoców tej rośliny to dwa w jednym: zdrowie i przyjemność. Takie suszone owoce mogą być naszym naturalnym zamiennikiem sztucznych suplementów, które się źle przyswajają i nie mają takiej leczniczej mocy - jaka ma nasza królowa zdrowia - naturalna żurawina ;)


Bardzo zdrowe i smaczne są także herbatki z suszoną żurawiną. Wspomagają one walkę z przeziębieniem lub grypą i podnoszą odporność.

Wysokiej jakości suszoną żurawinę kupicie tutaj: KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze