"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 17 września 2014

PAPAJA - tropikalny ''owoc aniołów" o bogatych właściwościach leczniczych !

Papaja (Carica papaya L.)

Papaja, czyli inaczej melonowiec właściwy to gatunek rośliny z rodziny melonowcowatych pochodzący z Ameryki Południowej, Środkowej i południowych rejonów Ameryki Północnej (Meksyk, Floryda). Aktualnie uprawiany  jest w tropikach i subtropikach. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Ten niepozorny owoc posiada moc właściwości leczniczych: poprawia trawienie, przedłuża młodość, zwalcza cellulit, a także wykazuje potwierdzone badaniami naukowymi działanie antynowotworowe.Owoce zawierają:

9% cukrów (w równych ilościach glukozę, fruktozę i sacharozę);
dużo karotenów;
witaminy C (60 mg/100 g), A, z grupy B;
mało kwasów (0,2% – kwas cytrynowy i jabłkowy).
Ponadto owoce zawierają także związki mineralne: cynk, potas, magnez, żelazo.

            

Żelazo, Fe    0.1mg               
Magnez, Mg    10mg               
Fosfor, P    5mg               
Potas, K    257mg               
Sód, Na    3mg               
Cynk, Zn    0.07mg               
Miedź, Cu    0.016mg               
Mangan, Mn    0.011mg    


Lecznicze właściwości papai wynikają z obecności pewnych enzymów, które są odpowiedzialne za jej właściwości pobudzające trawienie i zmiękczające mięso., są nimi:

- papaina, substancja podobna do ludzkiej pepsyny (enzym wstępnie trawiący białka)
Jest on także używany jako lek na pasożyty: bakterie i grzyby.
- enzymy podobne do ludzkiej renniny (enzym wywołujący koagulację białek mleka)
- pektazy (enzymy rozkładający pektyny).

Dzięki temu papaja wpływa korzystnie na błonę śluzową żołądka. stąd również uważa się, iż papaję można stosować profilaktycznie u pacjentów cierpiących z powodu problemów stawowych czy tych, którzy stosują kwas acetylosalicylowy w profilaktyce chorób krążenia. Może być ona również polecana pacjentom, którzy muszą przyjmować sterydy.

100 g owocu dostarcza 38 kcal

Źródła: Wikipedia, www.ile-kalorii.pl.

Owoc papai jako źródło cennego enzymu proteolitycznego

Cała roślina, a szczególnie młody owoc zawiera sok mleczny (lateks), w którym występuje papaina – enzym ułatwiający trawienie białek. Enzym ten chroni ludzki organizm na poziomie komórkowym.  Jak pisze dr. Różański na swoim blogu:
" Papaina trawi białka pokarmowe oraz białka pasożytów przewodu pokarmowego, np. glisty (Ascaris lumbricoides). Jak wiadomo tkanki ochronne pasożytów są odporne na działanie naszych enzymów proteolitycznych, jednakże ulegają rozpadowi pod wpływem papainy, co zostało wykorzystane w lecznictwie. Papaina była też stosowana do oczyszczania (odbiałczania) tranu i preparatów witaminy B12. Papaina trawi żelatynę, keratynę, owalbuminę i in. Najlepiej działa w środowisku zasadowym, czyli w jelicie cienkim. Witamina C i kwas pruski (cyjanowodór) wzmagają aktywność papainy.

Preparaty papainowe oraz sok mleczny melonowca  (zagęszczony, wysuszony) podaje się doustnie przy chorobach pasożytniczych przewodu pokarmowego (glisty, włosogłówka, owsiki), dyspepsji (niestrawności), niedoczynności żołądka, osłabieniu, chorobach skórnych. Zewnętrznie w leczeniu łuszczycy, owrzodzeń, keloidów, odleżyn, gnijących ran; ponadto do usuwania zrogowaciałego naskórka, do peelingu enzymatycznego, usuwania zaskórników, leczenia trądzików, cellulitis, wygładzania zmarszczek. Dodatek papainy do preparatów kosmetycznych i dermatologicznych ułatwia niektórym substancjom leczniczym i odżywczym wnikanie w głąb skóry (przez rozmiękczanie keratyny naskórkowej).

W medycynie sportowej preparaty papainowe pomagają w trawieniu i przyswajaniu odżywek białkowych."

Ale papaja jest ceniona nie tylko ze względu na obecność tego enzymu w swoich owocach. Poznajmy wszystkie właściwości i zalety egzotycznej papai:

Bogactwo zalet papai

fot.gregsworldonaplate.blogspot.
 Na całym świecie papaja używana jest używana w leczeniu chorób oraz wzmacnianiu odporności. Ten tropikalny owoc kryje w sobie moc właściwości leczniczych.
Nic więc dziwnego, że nazywany jest „owocem aniołów”.

Papaja jest owocem zasadowym i spożywanie go pomaga w odkwaszeniu organizmu. Ma ona jedynie 0,2% kwasów - są to kwasy: cytrynowy i jabłkowy - dlatego też owoce nie są cierpkie. 

- Duża zawartość błonnika pozwala na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi, natomiast występujące w papai witaminy i karotenoidy działają ochronnie na układ krwionośny.

- Za sprawą fibryn, które są rzadko spotykane w świecie roślin, papaja pozytywnie wpływa na krzepnięcie krwi.


- Uważa się, że jedzenie papai każdego dnia może pomóc w zwalczaniu, a nawet pozbyciu się raka, ponieważ papaja jest bogata w związki chemiczne takie jak likopen.

- Jedzenie papai każdego dnia może pomóc schudnąć.

- Papaja, zwłaszcza suszona, wpływa pozytywnie na procesy trawienne, a to za sprawą wspomnianych enzymów, które rewelacyjnie radzą sobie z tłuszczami, białkiem i skrobią.

- Papaja może pomóc poprawić wzrok, ponieważ zawiera witaminę A. 

- Papaja uważana jest za afrodyzjak ! 
Zawiera ona argininę, która wpływa na męską płodność !

- Może pomóc zatrzymać tworzenie się zakrzepów w stopach, szczególnie u osób, które mają siedzący tryb pracy. 

- Pomaga w walce z trądzikiem.

- Może również pomóc w zapobieganiu tworzeniu się rozedmy płuc u osób, które palą papierosy.

- Papaja pomaga również produkować argininę, czyli aminokwas odgrywający kluczową rolę w profilaktyce i terapii miażdżycy, nadciśnienia, arytmii. Arginina bierze także udział w odbudowie komórek wątroby, mięśni i kości, a także komórek skóry.

- Owoce papai mają w środku liczne drobne i czarne nasiona.  Nasiona te mają również bardzo cenne właściwości lecznicze ! Jedzenie ich chroni przed infekcjami oraz pomaga w pozbyciu się pasożytów jelitowych. Przeprowadzano badania potwierdzające wymienione właściwości nasion papai. Ponadto zauważono, iż spożywanie łyżeczki nasion papai dziennie może chronić wątrobę przed niektórymi chorobami. Nasiona papai używane były w medycynie ludowej od wieków do zwalczania wszelkich pasożytów. Wykazywały skuteczność w zwalczaniu owsików, glisty a także ameb. 


Zgodnie z badaniami około 76,7% dzieci w Nigerii pozbyło się pasożytów jelitowych pijąc po prostu sok z nasion papai przez 7 dni.

Źródła: www.abctajlandia.pl, faktydlazdrowia.pl, 

Papaja - jak jeść ?

Świeże owoce papai ja zjadam w ten sposób: przekrajam owoc na połowę, usuwam nasionka i zjadam łyżeczką:Owoce papai nie są trwałe, nie można ich przechowywać dłużej niż kilkanaście dni, gdyż tracą smak lub ulegają gniciu, dlatego też papaję spożywa się głównie na świeżo, służy ona również do wyrobu kompotów lub marmolad. Z świeżej papai możemy również przygotowywać owocowe sałatki, pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na łączenie jej z innymi owocami, musimy zrobić to bezpośrednio przed podaniem ponieważ papaja powoduje mięknienie innych owoców ( dzięki enzymom, które zawiera). 

Ze względu na słabą trwałość owoców, papaja jest owocem dużo trudniej dostępnym na naszym rynku niż inne, nawet te tropikalne owoce. Dobrym rozwiązaniem może być kupowanie papai suszonej - taka papaja dzięki swym właściwościom leczniczym może stać się świetną słodką i bardzo zdrową przekąską.
Taką suszoną papaję można też dodać do muesli.
Artykuł o muesli pisałam tutaj: KLIK

Suszoną papaję kupicie tutaj: KLIK

2 komentarze :

  1. Jak zdobyć świeżą papaję, skoro zanim do nas dotrze i wyląduje w sklepach a następnie na naszych stołach mija te kilkanaście dni?

    OdpowiedzUsuń
  2. Papaja jest ekstra - smaczna i zdrowa. Podobno bardzo łatwo się ją uprawia bo rośnie wszędzie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze