Bagno zwyczajne: (Rhododendron tomentosum - Ledum palustre)
Inne nazwy: bagno pospolite, bagniak, dziki rozmaryn, rozmaryn leśny.
Bagno zwyczajne jest zimozielonym krzewem, należącym do rodziny wrzosowatych. Bywa potocznie nazywane „dzikim rozmarynem”. I faktycznie z kształtu liści kojarzy się ze znaną przyprawą, Rośnie na terenach podmokłych, zacienionych i zakwaszonych, takich jak wysokie torfowiska, mokre lasy sosnowe czy bory bagienne. Pozytywne właściwości bagna znane są od wielu wieków. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pojawiły się już w piętnastym wieku, znana jest więc od wielu pokoleń.
Początkowo stosowano ją jako roślinę odstraszającą karaluchy i owady, w tym celu susząc roślinę i odymiając dymem z rośliny pomieszczenia, lecznicze właściwości zostały odkryte dużo później.
Właściwości lecznicze bagna zwyczajnego
- Bagno zwyczajne w medycynie ludowej stosowane jest głównie zewnętrznie. Pomaga na siniaki, urazy, rany. Działa miejscowo znieczulająco (przeciwbólowo), rozgrzewająco i odkażająco.
- Doskonałe na łojotok i choroby z nim związane (trądzik, stany zapalne), choroby skórne ropne (czyraki, krosty), wirusowe (np. opryszczki) oraz grzybicze, owrzodzenia, liszaje, wypryski.
- Na miejsa po użądleniach owadów (zapobiega rozwojowi zakażenia, zmniejsza ból).
- Na choroby reumatyczne, bóle pleców, bóle i sztywność stawów, bóle paluchów w przebiegu dny moczanowej. Działa przeciwbólowo, rozgrzewająco, poprawia krążenie.
- Jako środek rozgrzewający do nacierań w przypadku przeziębień, nieżytów dróg oddechowych czy też chorób zakaźnych.
Ciekawostki
- Warto pamiętać, że bagno pospolite jest rośliną trującą, która wydziela intensywny, specyficzny zapach. Dzieje się tak, ponieważ jej liście i pędy zawierają silne olejki eteryczne. Już samo wdychanie bagna zwyczajnego powoduje zawroty i bóle głowy. Olejki te działają odurzająco i porażająco na układ nerwowy.
- Wikingowie dodawali bagno (w umiarze) do piwa, właśnie dla działania odurzającego.
- Odurzająca woń bagna jest toksyczna dla owadów. Stąd, gałązki bagna stosowano powszechnie jako naturalny środek przeciw molom, pluskwom i wszom.
Woreczki z zasuszoną rośliną, np. liśćmi, chroniły ubrania przed molami. Dodatkowo bagno zwyczajne wykładano w newralgicznych, ciemnych miejscach w domu, by odstraszało karaluchy, prusaki i inne insekty. Takie zastosowanie jest bezpieczne, o ile unika się wdychania olejków zawartych w roślinie (trzeba uważać na to zwłaszcza w czasie zbioru i suszenia).
- Napary z liści bagna były niegdyś stosowane w leczeniu krztuśca, czerwonki oraz trądu.
- Świeże lub suszone liście bagna używane były przez Eskimosów i Indian jako ceniony materiał na herbatę, przy czym przyrządzana była w formie zimnych wyciągów – przy użyciu zimnej wody.
- W Polsce bagno zwyczajne znajduje się pod ochroną gatunkową, a więc w przypadku tego zioła powinniśmy skorzystać z gotowych produktów jakie możemy zakupić w sklepach zielarskich.
Zastosowanie
NAPAR
Ziele bagna zwyczajnego zalewamy wrzątkiem. Stosujemy do płukania jamy ustnej, gardła, narządów płciowych i włosów; do przemywań i okładów.
Napar z liści bagna polecany jest także do picia: działa wyciszająco i pomaga na kaszel. Przy stosowaniu doustnym napar można osłodzić miodem lub sokiem owocowym.
Uwaga: bagno a w szczególności napar, czyli herbatka z liści bagna, stosowane w sposób niewłaściwy mają właściwości narkotyczne!
Oleum Ledi palustris
Do wcierań w skórę i smarowań schorzałych miejsc; doustnie - 2 razy dz. po 1 łyżeczce.
Linimentum Ledi palustris
Wcierać w bolące miejsce 2 razy dz. po czym owinąć je bandażem elastycznym.
MAZIDŁO PALUSTROWE
- Oleum Ledi palustris - 15 ml
- Nalewka miętowa (krople miętowe) - 3 ml
- Gliceryna płynna - 20 ml
- Spirytus salicylowy kosmetyczny - 5 ml
- Amoniak w proszku(do pieczenia) czyli kwaśny węglan amonowy - 1 lekko czubata łyżeczka herbaciana.
Olej palustrowy zmieszać z gliceryną, następnie wsypać amoniak do pieczenia, ucierać aż do połączenia, po czym wlać pozostałe składniki. Przed użyciem wstrząsnąć lub mocno zamieszać. W trakcie mieszania amoniaku powstają małe bąbelki gazu (gazowy amoniak) co jest zjawiskiem normalnym. Lek przechowywać w szczelnym naczyniu.
Mazidło jest bardzo skuteczne. Wykorzystywane jest do wykonywania różnego rodzaju okładów, zarówno na otwarte urazy, jak i wewnętrzne, najczęściej stawowe stany zapalne. Po nałożeniu na skórę mazidła należy nasmarowane miejsce zabandażować. Nie powinno się ich używać częściej niż dwa razy dziennie.
Przeciwwskazania: uczulenie na roślinę po zażyciu doustnym lub zastosowaniu zewnętrznym (nie dotyczy pyłku, który wywołuje u każdego kichanie i katar, a nawet zawroty głowy!), krwiomocz, ciąża, wymioty, biegunka.
Czy wiesz, że ziele bagna zwyczajnego możesz kupić w sklepie? Polecam tutaj: KLIK
Źródła
- http://www.gramzdrowia.pl/arzt-henry-rozanski/herb/bagno-zwyczajne-ledum-palustre-l.html
- https://sah.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%B3%D1%83%D0%BD_%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D2%95%D0%B0%D1%82%D0%B0
- https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/73/Rhododendron_tomentosum_Lakj%C3%A4rvenrahka.jpg
Komentarze
Prześlij komentarz