Kasztan - symbol jesieni - właściwości lecznicze i zastosowanie

Kasztany - brązowe nasiona ukryte w kolczastej, torebce kasztanowca: Aesculus hippocastanum L.).

Kasztany to jedne z najpopularniejszych symboli jesieni. Uwielbiane przez dzieci i chętnie wykorzystywane przez nie do zabawy - kto nie robił w dzieciństwie ludzików z kasztanów lub choć jeden raz nie wyruszył wraz z początkiem jesieni na poszukiwanie tych wesołych jesiennych skarbów?

Kasztany mają również zdolność pochłaniania promieniowania, pochodzącego między innymi z telewizorów czy komputerów. Jeden lub dwa kasztany, umieszczone np. w pobliżu laptopa pochłaniają szkodliwe promieniowanie, działając jak naturalne odpromienniki. Umieszczone pod łóżkiem wspomagają dobry sen i odpędzają złą energię.

Kasztan to nie tylko piękny element dekoracyjny i naturalny odpromiennik, ale także owoc o licznych właściwościach leczniczych.  🍁🌰



Właściwości lecznicze i zastosowanie kasztanów

- Działają przeciwobrzękowo. Stosowane zewnętrznie pomogą zwalczyć obrzęki, zakrzepy, zapalenia i zastoje żył, dodatkowo poprawiając jakość naczyń krwionośnych. 

Wywary, wyciągi i roztwory alkoholowe z owoców kasztanowca stosuje się w leczeniu hemoroidów, siniaków, stłuczeń, odmrożeń, żylaków. Podawane są w przypadku udaru, obrzęku mózgu, w stanach zapalnych żył, przy zakrzepach, zawałach, w profilaktyce zakrzepicy. Wyciągi z owoców i nasion zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń, przywracają elastyczność naczyniom krwionośnym, poprawiają krążenie obwodowe, mózgowe i wieńcowe. Usprawniają krążenie krwi w skórze. Przyśpieszają resorpcję płynów surowiczych w miejscu obrzęku. Hamują stan zapalny oraz odczyn alergiczny.

Maści i kremy intensywnie nawilżają, wygładzają cerę, wspomagają jej regenerację, a także zwalczają widoczne naczynka. 

Odżywki i szampony leczą łojotokowe zapalenie skóry głowy i zapobiegają przetłuszczaniu się włosów.

Nalewka z kasztanów idealnie sprawdza się do łagodzenia bólów reumatycznych.

✅ Należy pamiętać, że owoce i nasiona kasztanowca zapobiegają powstawaniu zakrzepów (działanie przeciwzakrzepowe), natomiast liście kasztanowca zwiększają krzepliwość krwi. 

- Przeciwzakrzepowo.

- Przeciwzapalnie. Główną substancją czynną, odpowiedzialną za właściwości lecznicze kasztanów, jest tzw. escyna, wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, zmniejszające lepkość krwi. Wysoki poziom escyny we krwi pomaga uszczelniać ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. 

- Doskonale uszczelniają naczynia krwionośne.  



Pamiętajmy:

Jeśli chcemy skorzystać z pozytywnych właściwości kasztanów i umieścić je obok telewizora czy pod łóżkiem - nie przesadzajmy z ich ilością. Kasztany pochłaniają energię emitowaną przez sprzęty elektroniczne, ale w ogromnych ilościach mogą zaszkodzić. Worek kasztanów pod łóżkiem to zły pomysł. Znane są przypadki, w których spanie na kasztanach kończyło się bezsennością, rozdrażnieniem, bólami głowy. 

Do czego możemy wykorzystać kasztany?

MASECZKA Z KASZTANÓW (Do cery naczynkowej, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia elastyczność skóry, działa przeciwobrzękowo)

Z kasztanów można przygotować maseczkę idealną dla cery naczynkowej. Posiadają one bowiem escynę (mieszaninę saponin), która wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne, łagodzące i przeciwzapalne. Dodatkowy efekt to zwiększenie napięcia skóry i zwężenie jej poszerzonych porów.

Składniki:
- kilka świeżo zebranych kasztanów
- woda

Przygotowanie:
Kasztany obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Starte kasztany wrzuć do rondelka i zalej wodą, tak by je zaledwie przykryła. Gotuj przez 2 minuty, nie doprowadzając do wrzenia. Odczekaj, aż tak otrzymana pulpa (przypominająca budyń) ostygnie, a następnie nałóż ją na twarz. Zmyj po 10 minutach.

WYCIĄG Z KASZTANOWCA (Na żylaki, siniaki, obrzęki, dla zmniejszenia uczucia "ciężkich nóg", poprawę krążenia)

Owoce kasztanowca trzeba rozdrobnić, a następnie zalać 40-procentowym alkoholem podgrzanym do temperatury 60℃. Należy odstawić je na kilka dni, po upływie których można zacząć wcierać miksturę w nogi.

Warto także zrobić preparat, który dużo łatwiej aplikować, czyli maść z wyciągiem z kasztanowca . Wystarczy przygotowany wcześniej macerat zmieszać w kąpieli wodnej z wazeliną lub masłem shea. 

RELAKSUJĄCA KĄPIEL (Pobudza krążenie, odpręża)

Łyżkę sproszkowanych kasztanów wsypać do miski z wodą i odstawić na cały dzień. Wieczorem zagotować uzyskany wyciąg, a następnie przecedzić za pomocą sitka i uzyskaną miksturę wlać do wanny z wodą. 

SZAMPON DO WŁOSÓW (Poprawia kondycję włosów, dodaje im blasku, odżywia)

Proszek uzyskany z kasztanów to także doskonałe remedium poprawiające kondycję włosów. Wystarczy użyć go jako płukanki do włosów, a wzmocnisz je i nadasz pięknego blasku.

DOMOWA PASTA DO ZĘBÓW Z KASZTANÓW

Kasztany mają lekko wybielające działanie, dlatego możemy wykorzystać je podczas domowej kuracji wybielającej zęby. Aby osiągnąć taki efekt powinniśmy stworzyć proszek kasztanowy, który dodamy do pasty. 

Jak zrobić proszek z kasztanów?

Zaczynamy od obrania kasztanów ze skórki, a białe wnętrze kasztana kroimy na małe kawałki. Teraz musimy je upiec aby całkowicie się wysuszyły, a następnie ucieramy je na proszek w moździerzu.

Zobacz jeszcze:

A tutaj możecie kupić suszoną postać kasztanów: KLIK

Źródła:
- Katarzyna Karłowicz-Bodalska1, Elżbieta Rudkowska2, Małgorzata Han-Marek: Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych
- Górnicka J.: Apteka Natury Poradnik zdrowia; Wydanie IV; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski Janki.

Komentarze