Kora kasztanowca - naturalny sposób na naczynka i nie tylko!

 Kora kasztanowca

Kasztanowiec to najpiękniejsze drzewo jesieni. Cieszy oko kolorowo przebarwiającymi się wczesną jesienią liśćmi, a jakby tego było mało rozsypuje nam pod nogami w parku inne skarby: rude kasztany, które to jak zapewniały nasze babcie, chłoną złą energię i przyciągają fortunę. Kto w dzieciństwie nie zbierał do kieszeni kasztanów i nie robił z nich ludzików?

Kasztanowiec to piękne i niezwykłe drzewo o wielu właściwościach leczniczych. Prawie każda jego część zawiera substancje niezwykle cenne i o silnym działaniu. 

W dzisiejszym artykule będzie mowa o korze (Cortex hippocastani).

W korze kasztanowca, zaraz po jego kwiatach, znajduje się największe stężenie wartościowych substancji (saponin triterpenowych, w tym escyny, flawonoidów, fenolokwasów, garbników, kumaryn i innych związków). Ta cenna część kasztanowca silniej niż owoce i kwiaty wpływa na naczynka krwionośne, poza tym działa przeciwzapalnie na przewód pokarmowy. 


Jakie działanie lecznicze ma kora kasztanowca?

- Kora kasztanowca zawiera głównie kumaryny: eskulinę, eskuletynę, fraksynę, skopoletynę, a także garbniki, saponiny i flawonoidy. Eskulina wykazuje działanie podobne do witaminy P, a także silne właściwości światłochronne, absorbując promienie świetlne o długości fali do 370 nm.

Eskulina i flawonoidy zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych. Uszczelniają je.

- Dzięki zawartości escyny kora kasztanowca przeciwdziała zastojom w żyłach i powstawaniu w nich stanów zapalnych, sprawia, że krew lepiej płynie, a tym samym poprawia się ukrwienie narządów i skóry. Opóźnia rozwój niewydolności żylnej (a w dalszej kolejności również żylaków). Zmniejsza uczucie „ciężkich” i spuchniętych nóg. Nie do przecenienia jest również jej wpływ na naczynia objęte przez zmiany miażdżycowe, w których znacznie utrudnione jest krążenie krwi.

- Garbniki zawarte w korze działają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

- Pobudzają wydzielanie żółci, a także soku żołądkowego.


ZEWNĘTRZNIE

- Wyciąg z kory działa odkażająco, przeciwzapalnie i  i lekko ściągająco.

Lubi więc kasztana skóra z pajączkami, łaknąca uszczelnienia naczyń włosowatych.

- Pobudza gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń, wyprysków.

- Mocny odwar z kory stosowany do płukania włosów zabarwia je na brązowo.

- Stosowana długotrwale leczy łupież, nadaje włosom wytrzymałość, zapobiega łysieniu, likwiduje siwiznę.

- Odwar z kory stosuje się w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych odbytnicy, w tym celu zaleca się stosowanie delikatnych lewatyw.

Jak stosować korę kasztanowca?

ODWAR

1 łyżkę kory kasztanowca zalać szklanką wody, gotować 5 minut. Odstawić do naciągnięcia na 20 minut, a następnie przecedzić. Uzupełnić brakującą ilość wody. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki przez miesiąc - maksymalnie pół roku. Po 1-2 miesiącach zrobić przerwę w kuracji na 1-2 tygodnie, po czym leczenie kontynuować.

ODWAR Z KORY DO BARWIENIA WŁOSÓW

1 łyżkę kory zalać szklanką wody i gotować 20-30 minut. Pozostawić pod przykryciem 20 minut, potem przecedzić.
Stosowanie odwaru z kory dębowej do płukania ciemnych włosów pomaga w ich pielęgnacji, zapewnia kolor, przyciemnia także siwiznę. Włosy wyglądają na zdrowsze i  są bardziej podatne na układnie, bo płukanka sprawia, że są sztywniejsze.

MASECZKA Z KORY KASZTANOWCA NA PAJĄCZKI

Łyżkę sproszkowanej kory wymieszaj z 3 łyżkami miodu i kilkoma kroplami olejku migdałowego, podgrzej w kąpieli wodnej. Nakładaj na cerę naczynkową na kwadrans, 2 razy w tygodniu.


🍁 Zasadź kasztanowca w ogrodzie, dorośnie kiedyś do 25 m, ­­w obwodzie może osiągnąć nawet 6 m. Owocować zacznie, kiedy osiągnie wiek 10–15 lat. 🍁

A korę kasztanowca kupiszKLIK

Komentarze